ÇOCUK BESLENME VE SAĞLIK

"Çocuğunuza Yemeği Ceza Olarak Kullanmayın"

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 29.03.2013

Çocuğunuza Yemeği Ceza Olarak Kullanmayın

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak anne babalar için, çocuklara yemek yemeyi sevdirmenin stratejilerini anlattı.

1) Yemek Zamanı Aç Olmasını Sağlayın

Çocuklar için en iyisi düzenli bir beslenme programı içinde beslenmeleridir. Yemekler düzenli olmadığında çocuklar gün boyunca daha fazla abur cubur tüketirler ve bu nedenle de yemek zamanında aç olmazlar. Bu nedenle yemekleri düzeni bir şekilde yeme alışkanlığı kazandırmak iyi olacaktır.

2) Yemeği Ödül-Ceza Aracı Olarak Kullanmayın

Çocuklarınızı yemekle ödüllendirmek yerine sevgi ve ilgiyle ödüllendirin ve yemeği ceza olarak da kullanmayın.

3) Yemek Vaktini Gelenekselleştirin

Yemek zamanı iyi bir aile zamanı olabilir. Çünkü çocuklara besleyici besinleri yemelerini söylemekle bunu göstermek çok daha farklı etki yaratmaktadır. Hem de bu onlara sosyal davranış için olumlu bir model oluşturur.

Çocuğunuza Yemeği Ceza Olarak Kullanmayın

4) Çocuğunuza Seçim Şansı Tanıyın

Çocuklarınıza neyi, ne kadar yiyeceklerine karar verme konusunda şans tanıyın. Genelde oyun çağı ve okul çağı çocuklar sizin yediklerinizin 1/4 'ü 1/3'ü kadar yemek yiyebilirler. Ayrıca tabağına yemeği servis ederken az miktarda yemek koyup yeniden istemelerini sağlayın.Çocukların öğünleri planlaması ve yemekleri hazırlaması için fırsat verin. Çocukların favori yemeklerine sebzeler ekleyebilirsiniz.

5) Sebze ve Meyveleri Sevdirmenin Yolları

Çorbalara sebze veya fasulye ekleyerek zenginleştirebilirsiniz. Çiğ sebzeleri de yemeleri için alıştırabilirsiniz. Çocuklar sebzelerin parlak renkli ve kıtır kıtır oluşunu severler. Sebzeler ve meyvelerle ilgili boyama kitapları bulabilirsiniz

6) Çocuğunuzun Doyduğunu Nasıl Anlarsınız?

Çocuklar eğer yemekle oynamaya başlamışsa bu onların doydukları anlamına gelir. Bu nedenle çocuğunuzun masadan uzaklaşmasını sağlayabilir veya tabağını alabilirsiniz. Tabağındaki her şeyi bitirmesi için baskıcı davranmayın, çünkü böle davranmanız ileri yaşlarında o besinden hoşlanmamasına veya kilolu olmasına neden olabilir.

Çocuğunuza Yemeği Ceza Olarak Kullanmayın

7) Çocuğunuzun Hareketli OlmasıDaha Çabuk Acıkmasını Sağlar

Aktivite çocuğun iştahını artırır. Yemeklerden önce biraz aktivite yapmasını sağlamanız veya onunla oynamanız çocuğunuzun acıkmasına ve daha mutlu bir şekilde yemek yemesini sağlayacaktır.

8) Çocuğunuza Neşeli Tabaklar Hazırlayın

Çocukların öğünleri planlaması ve yemekleri hazırlaması için fırsat verin. Onun yemek yemesini zevkli hale getirmek ve besinleri sevdirmek için besinleri onları neşelendirecek şekilde servis etmeye çalışın. Onları zorlamadan yeni besinler denemeye teşvik edin.

9) Israrcı Olurken, Kırıcı Olmamaya Dikkat Edin

Bu dönemde çocuklar ve gençler psikolojik olarak dalgalanmalar yaşadıkları için eğer çocuğunuzun vücut ağırlığı ile ilgili bir sıkıntısı varsa ona yaklaşımınızda dikkatli olmalı ve onu kırıcı şekilde bunu dile getirmemelisiniz uzmandan yardım almayı deneyin.

Çocuğunuza Yemeği Ceza Olarak Kullanmayın

10) Dışarıda Yerken Az YağlıYiyecekler ArasındanSeçim YapmasınıSağlayın

Eğer içinde bulunduğu şartlardan dolayı dışarıda yemek tüketimleri genelde yağlı ve kalorili oluyorsa evde hazırladığınız besinler besin değeri yüksek ve az yağlı olacak şekilde hazırlanabilir.

Konular :