ÇOCUK BESLENME VE SAĞLIK

Çocuğunuzu Yemekle Değil Sevgiyle Ödüllendirin

Cansu Buldu ÇAN Cansu Buldu ÇAN
Yayın : 04.03.2013 - Güncelleme : 21.01.2024

Çocuklukta düzensiz beslenme, çok fazla yemek, çok az yemek gibi alışkanlık haline gelmiş sağlıksız beslenme durumu, çocuk sahibi birçok ailenin karşılaştığı bir sorun. Özellikle obezite tüm dünyada ürkütücü bir şekilde artıyor ve bu artış çocukları da etkiliyor. Ailenin yeme alışkanlıkları ise çocuğu direkt etkiliyor. Araştırmacılar çocukların yeme davranışları aile ilişkileri ve obezite arasındaki bağlantıyı incelemeye ve çözüm üretmeye çalışıyorlar.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Gamze Şanlı Ak yapılan son araştırmaları sizler için derledi.  

Çocuğunuzu Yemekle Değil Sevgiyle Ödüllendirin

 Uzmanlar uyarıyor: "Çocuğunuzu yemekle ödüllendirmek veya cezalandırmak yalnızca yemekler ilgili sağlıksız alışkanlıklar kazandırmaya neden olur."

 

Küçük Çocuklarda Yeme Bozuklukları ile Nasıl Baş Edilir?

1. Tüm Aile Birlikte Akşam Yemeği Yiyin 

  • Ailesiyle Birlikte Yemek Yiyen Çocuk, Ruhen ve Bedenen Sağlıklı Oluyor 

Bir çalışmanın sonuçlarına göre; aileleri ile birlikte yemek yiyen çocuklar daha az yağlı besleniyor, obezite oranları daha düşük oluyor, psikolojileri daha yüksek seyrediyor ve özellikle kız çocuklarında daha az yeme bozukluğu görülüyor. Ayrıca aile ile birlikte yemek yemek çocuğun hem sosyal hayatını hem de fiziksel hayatını olumlu yönde etkiliyor. Çocuk daha sosyal oluyor, besinleri tanımasını ve aile bağlılığı, aile içi iletişim artıyor.

 

İştahsız Çocuk İçin Ne Yapmalı?

2. Yemeği Reddeden Çocuğunuzla Birlikte Yemek Yapın 

Yapılan bir diğer çalışmada ise çocuklar ile yemek pişirmenin onun matamatik ve dil eğitimlerinde yardımcı olabildiği yönünde. Kendi başlarına bir şeyler yapabilmek özgüvenlerini gelişimine faydalı olacağından sağlıklı yeme alışkanlıklarını geliştirmede de yardımcı olabilir.

Yaşı ne olursa olsun çocuklarda biz yetişkinler gibi aynı besinlere ihtiyaç duyarlar, ancak sadece miktarları değişir. Bizler gibi onlar da besinlerden enerji alır fakat bu alım vücut ağırlıklarıyla doğru orantılıdır.

 

Yemek Yemeyi Reddeten Çocuklar İçin Öneriler 

  • Yeme Sorunu Yaşadığınız Çocuğunuza Farklı Renk ve Biçimlerde Yemekler Sunun

Ebeveynler için asıl sorun bu farklılıkları bilmek ve bunlara uymak, besinleri çocuklara uygun hale getirmek ve yemek için doğru zamanı ve yeri seçmektir. Çocuklara farklı renklerde, şekillerde yiyecekler sunmaya özen gösterin ve çekici olacak şekilde tabağa yerleştirmeye çalışın.

Küçük Çocuklarda Yeme Bozuklukları ile Nasıl Baş Edilir

  •  Zorlamak Yerine Yemeğin Faydalarından Bahsedin 

Özellikle yemek konusunda ısrarcı davranmak, çocuklar için tam tersi etki yaratabiliyor ve çocuğun o yemeği reddetmesi ile sonuçlanabiliyor. Eğer çocuğunuza bir yemeği sevdirmek istiyorsanız zorlayıcı davranmadan, yemeğin faydalarından bahsederek ona rehberlik yapabilirsiniz tabi en önemlisi sizin de o yemeklerden yiyor olmanızdır. Çünkü çocuklar ebeveynlerini taklit ederler eğer fast-food ürünlerinin ve asitli içeceklerin zararlarından bahsediyor ve kendiniz yiyor/içiyorsanız çocuğunuza karşı inandırıcı olamazsınız.

 

3. Çocuğunuz Yemekle Oynamaya Başladığında Ne Yapmalı?

Çocuklarınız sizi izleyerek öğrenirler. Kendiniz de çeşitli ve sağlıklı besinleri tüketerek onlara örnek olun. Çocuğunuz yemek yerken doyduğunu söylediği zaman ısrarcı olmayın. Yemekle oynamaya başladıkları zaman “yeter “ sinyalini alın ve yemeği sonlandırın.

  • “Yasaklanmış” Yemek Yoktur 

Bu tutum, çocuklarınızın onları daha çok istemesine ve hatta sizden gizli yemesine neden olabilir. Her türlü yiyecek çocuğunuzun sağlıklı beslenme planın bir parçası olabilir. Bunun için çocuklarınızı yemekle değil sevgi ve ilgi ile ödüllendirin. Çocuğunuzu yemekle ödüllendirmek veya cezalandırmak yalnızca yemekler ilgili sağlıksız alışkanlıklar kazandırmaya neden olur.

 

Çocukları Abur Cuburdan Nasıl Uzak Tutabiliriz?

4. Atıştırmalıkları Planlayın! 

Aşırı yemek çocuklukta obeziteye yol açabilir. Yağ hücreleri bir kez oluştuktan sonra kaybolmazlar. Bu nedenle, obeziteli çocukların yetişkinlerde obez olma olasılığı, normal kilolu çocuklara göre daha fazladır. Çocukluk çağı obezitesi yetişkin obezitesine yol açabileceğinden zamanında önlenmeli veya tedavi edilmelidir.

Çocukları abur cuburdan nasıl kurtarabiliriz

Çocukları beslenme konusunda eğitmeye yardım eden diğer bir faktör de, atıştırmalıkları plânlamaktır. Çocuklar tam olarak doymadıklarında atıştırmalıklara yönelirler. 

Sürekli atıştırmak, fazla yemeye yol açabilir. Ama ara öğün olarak yeneceklerin günün belirli saatlerinde yemek üzere plânlanması,  yemek zamanı çocukların iştahını etkilemeden, ölçülü ve sağlıklı beslenmenin bir parçası olabilir. Bu noktada önemli olan, atıştırmalıkların olabildiğince sağlıklı ve miktar konusunda ölçülü olmasıdır.

 

Aile İçi İlişkilerin Yemek Üzerinde Önemli Etkileri Bulunuyor 

Aile bireylerinin birbirleri ile olan ilişkilerinin de çocuğun iştahı ve hatta besin seçimi üzerinde etkisi bulunmaktadır. 

Anne-baba tutarsızlığı, yemek yeme sırasında yaşanan münakaşa ve kavgalar çocuğun yemeği reddetmesine ya da tam tersi olarak durdurulamaz şekilde yemek yemesine neden olabilecek durumlardır.

Konular :

#çocuklarda yeme sorunu #iştahsız çocuk #kilolu çocuk #obez çocuk #yemeği reddeten çocuk #çocuklarda yemek alışkanlıkları #abur cubur yiyen çocuk