ÇOCUK BESLENME VE SAĞLIK

Çocuğunuzun Uykuya Ne Kadar İhtiyacı Var?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 28.09.2010

Çocuğunuzun Uykuya Ne Kadar İhtiyacı Var

Çocuklar bir yaşını geçtikten sonra bebeklik dönemine göre daha az uykuya ihtiyaç duyarlar. Bu durum her çocuk için farklılık gösterebilir.

Uyku saatleri her yaşta ve çok çeşitli biçimlerde yanlış olabilmektedir. Bebeklerde sık görülen bir sorun bebeklerin gün içerisinde çok uzun sürelerle uyutulmasının bebeğin gece iyi bir şekilde uyumasını engellemesidir.

Bir diğer sorun da bebeğin çok erken yatırılması ve sabahları da anne-babasından çok daha erken uyanmasıdır. Gündüz uykularının süresinin kısaltılması veya bebeğin akşam daha geç yatırılması bu sorunları çözümleyecektir. Bir başka sorun da bebeklerin 6 aydan sonra halen günde dört-beş kez kısa gündüz uykusu uyumasından kaynaklanmaktadır. Gündüz uykularının bu şekilde kısa kısa olması bebeğin uyandığında daha kısa sürede yorulması ve yeniden kısa bir uykuya gereksinim duyması anlamına gelmektedir. Çoğunlukla bu döngü gece de devam etmekte ve gece uykusu da kısa uyku periyotlarına bölünmektedir. Gündüz uykuları arasındaki sürenin aşamalı olarak uzatılması takip eden gündüz uykusunun süresinin de uzamasını sağlayacak ve böylece döngü kırılabilecektir.

Bebeklerin ihtiyaç duyduğu uyku saatleri:

  • 1-4 haftalıkken toplam 16,5 saat (4 seans gündüz uykusuyla birlikte)

  • 1-2 aylıkken toplam 15,5 saat (3 seans gündüz uykusuyla birlikte)

  • 3 -5 aylıkken toplam 15 saat (3 seans gündüz uykusuyla birlikte)

  • 6-8 aylıkken toplam 14,25 saat (2 seans gündüz uykusuyla birlikte)

  • 9-12 aylıkken toplam 14 saat (2 seans gündüz uykusuyla birlikte)

Çocukların ihtiyaç duydukları uyku saatleri:

Yaş

Gece Uyku Saati

Gündüz Uyku Saati

Ortalama Uyku Saati

2. Yıl

10,5-12.5 saat

1-3 saat (şekerleme)

11,5-15,5 saat

3. Yıl

10,5-12,5 saat

1-3 saat (1 saat şekerleme)

11-14 saat

4. yıl

10-12 saat

0-2,5 saat (1 ya da gündüz uyku yok)

10-13 saat

5. Yıl

10-12 saat

0-2,5 saat (1 ya da gündüz uyku yok)

10-12,5 saat

6. Yıl

10-11,5 saat

Gündüz uykusu yok

10-11,5 saat

7. Yıl

9,5-11,5 saat

Gündüz uykusu yok

9,5-11,5 saat

8. Yıl

9,5-11,5 saat

Gündüz uykusu yok

9,5-11,5 saat

Çocuğun gece boyunca iyi bir şekilde uyuması için, ilk olarak uykunun niteliği, çocuklarda uykunun gelişimi ve her yaşta normal olarak olması gerekenlerin anlaşılması lazımdır. Bir çocuğun uyku sorunları varsa, öncelikle bunun tüm nedenlerini anlamaya çalışın. Ancak nedenleri belirledikten sonra bir çözüm geliştirmeniz mümkün olabilir. Sorun sadece uyku saatlerinin yanlış olmasından kaynaklanıyorsa, saatlerin ayarlanması sorunu çözümleyebilir. Soruna küçük çocuğun gece aşırı beslenmesi neden oluyorsa, beslenme miktarı azaltılmalıdır. Herhangi bir sorunun pek çok çözümü olabilir. Bazı aileler için daha yararlı olan ya da ailenin felsefesine uyan bir şey başka bir aile için aynı şekilde yararlı ya da uygun olmayabilir.

Bazı çocuklar diğerlerine kıyasla daha fazla uykuya gereksinim duyabilir. Ancak, uyku süreleri arasındaki farklar birçok kişinin düşündüğünden çok daha azdır. Çocukların toplam uyku süresi farklılıkları çoğunlukla iki saatlik fark içerisinde yer alır.

Konular :