ÇOCUK BESLENME VE SAĞLIK

Çocuk Oyuncaklarındaki Gizli Tehlike

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 16.03.2011

Çocuk Oyuncaklarındaki Gizli Tehlike

Çevre ve Orman Bakanlığı, tekstilde, çocuk bakım ürünlerinde ve oyuncaklarda kullanılan; özellikle çocuklarda astımı, alerjiyi tetikleyen kanserojen etkiye sahip kimyasalların kullanımına yönelik birtakım yasaklar getiriyor.

Çevre ve Orman Bakanlığı son zamanlarda, tüketiciler tarafından yoğun olarak kullanılan bazı madde, madde grupları ve bu maddeleri ihtiva eden eşyalara yönelik olarak acil önlemler alınması gereğinin ortaya çıkması üzerine çalışma başlattı.

Bakanlık, Kısıtlama Getiriyor

Çevre ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı'nca daha önceden yasaklanmış/kısıtlanmış “azoboyalar, azo renklendiriciler ve fitalat”ların, “Bazı Tehlikeli Maddelerin, Müstahzarların ve Eşyaların Üretimine, Piyasaya Arzına ve Kullanımına İlişkin Kısıtlamalar Hakkında Yönetmelik” kapsamına alınmasını uygun buldu.

Bakanlık bu yönetmelikle:

• Kanserojen etkiye sahip olan azo-boyar maddelerin tekstil sektöründe kullanımına,
• Çocuklarda astım ve alerjiyi tetikleyen bazı fitalatların
• Çocuk bakım ürünleri ve oyuncakların yapımında kullanımına,
• Oral ve cilt toksisitesi riski taşıyan bazı alev geciktirici madde ve madde gruplarının deriyle temas edecek giysi, iç çamaşırı ve çarşaf gibi tekstil eşyalarının üretiminde kullanılmasına yasaklama getiriyor.

Çocuklarla Astımı ve Aerjiyi de Tetikliyor

Yetkililer, yasaklama çalışmalarının özellikle ithalatçılar ile üreticiler tarafından takip edilmesi, söz konusu kimyasal madde ve madde grupları yerine insan sağlığını ve çevreyi tehdit etmeyen alternatif madde kullanımı ve üretime geçilmesi çalışmalarına bir an evvel başlatılması gerektiğine dikkat çekiyor.

Konular :