ÇOCUK BESLENME VE SAĞLIK

Çocukların Diş Sağlığının Korunması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 23.07.2010

Çocukların Diş Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğun ilk diş hekimi ile tanışması ve diş kontrolünün, ilk süt dişleri sürer sürmez (6-9 ay arası) yapılması tavsiye edilmektedir. Bu ilk diş hekimi ziyareti çocuğun; ortama, yardımcı personele ve diş hekimine alışmasıyla birlikte, ileride yapılacak diş tedavilerinde daha az endişe duymasını sağlayacaktır. 6 aylık kontrollerle diş hekimi çocuğu takip altında tutabilir, yanlış beslenme alışkanlıkları konusunda aileyi uyarabilir ve çürükten koruyucu uygulamalar hakkında aileleri bilinçlendirebilir.

Bebeklerde ilk dişlerin ağızda yer almasıyla, beslenmelerden hemen sonra dişler temizlenmeye başlanmalıdır. Çürük oluşturma riski yüksek gıdalarla beslenen bebeklerin, gıda artıkları dişlerin üzerindeyken uykuya dalmaları sonucu, uykuda tükürük akışının azalmasıyla dişler çok hızlı demineralize olarak çürümektedirler. Bebeklerin diş temizliği için çeşitli firmaların çıkardığı özel yeni doğan, 0-2 yaş fırçaları ile diş temizliği sağlanabilmektedir.

Çocuğunuzun diş sağlığı için ne yediği kadar, ne zaman ve ne sıklıkla yediği de önem taşır. Dengeli beslenme uzun süreli diş sağlığı için önemlidir. Karbonhidrat içerikli yiyeceklerin ağız içinde ve diş yüzeyinde uzun süre kalmaları diş çürüklerine neden olur. Ağız içinde bulunan bakteriler, bu karbonhidratlarla beslenerek asit oluşturur. Bu asit dişin mine tabakasına etki ederek çürük oluşumunu başlatır. Sık yeme alışkanlıkları, düzenli diş fırçalama alışkanlığının olmaması ağzın asidik kalmasına neden olarak diş çürüklerine yatkın hale gelir.

İyi bir ağız sağlığı için:

- Çocuğunuza taze meyve, sebze ya da peynir gibi sağlıklı yiyecekler verin.

- Şeker içermeyen ya da şeker katılmamış yiyecekler satın alın.

- Şekerli ya da nişastalı yiyecekleri atıştırma olarak değil, yemeklerden sonra verin.

- Çocuğunuzu xylitol içeren ya da şekersiz sakızlar almaya yönlendirin.

- Ara öğünlerin daha az olmasını sağlayın. Sık yenen yiyecekler sonunda ağızda asit oluşumu artar ve uzun süre bu şekilde kalır.

- Çocuğunuza yatmadan önce, meyve suyu ya da asitli içecekler vermeyin.

Dr. Sevil POSTALCI

Çocuk Diş Hastalıkları Uzmanı

Konular :