ÇOCUK BESLENME VE SAĞLIK

Çocukların Soğuk Algınlığını Tedavi Eden Doğal Yöntemler

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 31.10.2012

Çocuklarda Soğuk Algınlığına Yönelik Doğal Çözümler

Şu aralar soğuk algınlığı ve grip mevsimi üstümüzde. Hastalıkları savuşturmak için de sağlıklı alışkanlıklarımızı devam ettirmek en etkili yollardan biridir. (Ellerimizi sık sık yıkamak gibi;ev dışında olduğumuzda buna özellikle dikkat etmemiz gerekiyor.) Soğuk algınlığıyla savaşta çocuklar biz yetişkinler kadar dirençli olamıyorlar maalesef. Fakat bazı doğal tedavi yöntemleriyle gribin ve soğuk algınlığının üstesinden rahatlıkla gelebilmeniz mümkün.

Ateşi Görünce Hemen İlaca Sarılmayın

Özellikle yenidoğan bebeklerde soğuk algınlığının ilk belirtilerinden biri ateştir. Ateş, vücudun bir enfeksiyonla mücadele içinde olduğunu gösterir ve mutlaka ilaç gerektirmez. Bu gibi durumlarda ilk etapta ilaca sarılmak yerine, çocuğunuza ılık banyolar yaptırın.

Çocuklarda Soğuk Algınlığına Yönelik Doğal Çözümler

Çocuğunuzu Bol Bol Dinlenmeye Teşvik Edin

Boğaz veya burun tıkanıklığı ilk belirti vermeye başladığı durumlarda çocuğunuzun rahat nefes almasını sağlayacak bitkisel buharlardan yararlanabilirsiniz. Genellikle burun tıkanıklığı nedeniyle çocukların boğazında gıcık olur; yatarken nefes almakta güçlük çekerler; ardından kuru bir öksürük başlar. Özellikle gece uyurken öksürük nöbetleri daha da artar ve çocuğunuz rahat nefes alamadığından uykuya geçmekte zorlanır.

Ne Yapmalı?

Geniş bir kabın içine 2 su bardağı kadar kaynar su koyun, içine birkaç damla esansiyel yağ (Özellikle nane, biberiye, çağ ağacı, kekik ve lavanta yağları burun açıcı etkili esansiyle yağlardır.) Çocuğunuzun yüzünü bu kapın üzerine doğru tutun ve başının üzerinden çadır olacak şekilde bir havlu geçirin. Buharın içinde derin derin nefes alıp vermesini isteyin.Aman dikkatli olun! İlk başta çok sıcak olacağından mutlaka gözetiminiz altında yaptırın çocuğunuza bu nefes açıcı buhar banyosunu.

Çocuklarda Soğuk Algınlığına Yönelik Doğal Çözümler

Hangi Durumlarda Bu Buhar Banyosunu Yapmalısınız?

Bu doğal tedavi yöntemi, kuru burnu ve boğazı yatıştırır, genize akan ve burundaki mukusu gevşetir.

Gün içinde ihtiyaç duyduğunuzda birkaç kez yapabilirsiniz bunu. Yetişkinler için de son derece etkili bir doğal tedavidir. Bebeklerde ve yeni yeni yürümeye başlayan çocuklar için ise bu yöntemi, çocuğunuzu kucağınıza oturtarak ve ellerini tutarak herhangi bir kazaya neden olmasını engelleyerek tıpkı oyun oynuyormuş gibi yaptırabilirsiniz.

Çocuklarda Soğuk Algınlığına Yönelik Doğal Çözümler

Ekinezya Çayı Soğuk Algınlığı ile Mücadelede Son Derece Etkilidir

Ekinezya soğuk algınlığı ile mücadelede etkili bir bitkidir. Bazı araştırmalar henüz soğuk algınlığına yakalanmadan önce bu bitkiyi almanın çok daha etkili olduğunu gösteriyor. Ancak bu araştırmalar daha çok yetişkinleri kapsıyor. Çok az miktarda ekinezyanın çayını çocuğunuza içirebilirsiniz.

Çocuğunuzun Burun Tıkanıklığını Tuzlu Su ile Doğal Yoldan Çözebilirsiniz

Çocuklarda ve bebeklerde özellikle burun tıkanıklığı sorunu soğuk algınlığının en belirgin özelliğidir. Burun tıkanıklığı için en basit ve en gözden kaçan doğal tedavi şekli aslında tuzlu sudur. Pediatrsitlerin önerdiği gibi bebeklerde burun tıkanıklığı için etkili yöntemlerden biri burun aspiratörleridir. Fakat daha büyük yaşlardaki çocuklar için bu yöntem pek de etkili sonuçlar vermez. Tabi tuzlu su yöntemini yapmadan önce çocuğunuzu bu konuda ikna etmeniz önemlidir. Abartılı rüşvetler vaad etmeden onu ikna etme yollarını denemeniz sizin için çok daha iyi olur. Her bir burun deliğine tuzlu sudan birkaç damla damlatın. Önce burun deliğinin birinde bunu deneyin ve tuzlu suyun bir müddet burnun içinde kalması için birkaç saniye burun boşluğunu kapatın. (ya da çocuğunuza bunu kendisinin yapmasını söyleyin). Daha sonra aynı işlemi diğer burun deliği için yapın.

Göğüs Tıkanıklığı Doğal Yöntemlerle Nasıl Tedavi Edilir?

1 çay kaşığı tuz ile herhangi bir esansiyel yağı (5 ila 10 damla) birbirine karıştırın. Çocuğunuzun hazırladığınız bu karışımı teneffüs etmesini sağlayın; kısa sürede burun delikleri ve akciğerleri açılacaktır. Çocuklara seçim hakkı bırakmak önemlidir. Bu nedenle hoşlandıkları bir esansiyle yağı koklamakta inanın direnmeyeceklerdir. Öneri olarak şunları tercih edebilirsiniz: Okaliptus, nane, biberiye ve lavanta.

Not: Uçucu yağlar asla yutulmamalıdır. Mutlaka kendi gözetiminizde çocuğunuza bu doğal tedaviyi uygulayın. Çocuğunuzun kendi başına bunu yapmasına izin vermeyin.

Boğaz Ağrısı İçin Doğal Tedavi

Boğaz ağrısı için geleneksel doğal tedaviler genellikle tuzlu su ile gargara ve büyük bir kaşık baldır. (bal bir yaşından küçük çocuklar için kullanılmamalıdır.) Tuzlu su ile gargara son derece basit ve boğaz ağrısı için etkili bir yöntemdir. Boğazı ağrıyan ve soğuk algınlığı yaşayan çocuğunuzun odasında mutlaka bir nemlendirici ve buhar makinesi bulundurun. Çocuğunuzun bulunduğu odanın nemli olması onu rahatlatacaktır.

Ve Dokunmanın İyileştirici Gücünü Asla Küçümsemeyin!

Çocuğunuz evde hasta ise diğer tüm işlerinizi unutmaya çalışın ve onunla her zamankinden daha fazla vakit geçirmeye gayret edin. Sırtını ovun, ona masajlar yapın, hikayeler okuyun, şarkı söyleyin.

Çocuğunuzun ağrılarını hafifletmek için yaptığınız tüm budoğal yöntemlerden eğerhiçbir sonuç almadıysanız doktorunuza danışmanın vakti gelmiştir demektir.

Konular :