ÇOCUK BESLENME VE SAĞLIK

Geniz Eti Hangi Hastalıkları Tetikliyor?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 24.04.2019

Geniz Eti Hangi Hastalıkları Tetikliyor

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Serveren Yurtsever, çocuklarda geniz etinin yol açtığı problemler ve tedavi hakkında bilgi verdi.

Geniz Eti Problemi Birçok Sorunu Beraberinde Getiriyor

Çoğu zaman ihmal edilen geniz eti problemi çocuklarda davranış bozukluğundan gelişme geriliğine kadar birçok soruna neden olabiliyor. Geniz eti sorunları 6 aydan önce görülmezken daha çok 2- 8 yaş arasındaki çocukları etkiliyor. Tedavi için cerrahi önerilmişse vakit kaybetmeden ameliyat ile sorunun ortadan kaldırılması gerekiyor.

Savunma görevi hastalığa dönüşebilir

Mikroorganizmalara karşı savunma sistemlerinden biri olan geniz eti; genetik ve alerjik gibi nedenlere bağlı olarak çocukların daha sık enfeksiyona maruz kalmasına yol açabilir. Asıl görevi savunma olan geniz eti, bakteriyel tabakanın gelişmesiyle birlikte problem haline dönüşebilmekte ve vücut için bakteri kaynağı olabilmektedir. Büyüyen geniz eti, burun havayolunu tıkar ve çocuk burun solunumu yapamaz. Buna bağlı olarak da pek çok sağlık sorununa da neden olabilir.

Çocukluk çağındaki pek çok hastalığın nedeni…

Geniz etinin sebep olabileceği hastalıklar şöyle sıralanabilir:

· Sinsi seyreden işitme kaybı

· Horlama ve gece uykuda solunum durması

· İdrar kaçırma

· Uyku sırasında salınan büyüme hormonunun etkilenmesine bağlı olarak gelişen büyüme sorunları

· Yüz görünümünde şekil bozuklukları

· İştahsızlık

· İyi nefes alamayan ve kaliteli uyku uyuyamayan çocuklarda sık görülen hiperaktivite ve davranış bozuklukları

· Okul başarısızlığı

· Kronik sinüzit ve geceleri durmayan öksürükler

· Ağız solunum nedeniyle vücutta hissedilemeyen sıvı kayıpları ve ağız kokusu

· Ağız solunumuna bağlı diş çürükleri

· Burun içi fizyolojisinin bozulmasına bağlı gelişen burun kanamaları

Cerrahi tedavi için vakit kaybedilmemeli

Geniz eti probleminin tedavisi hastaların büyük bir kısmında cerrahi olarak yapılmakta, bazı hastalar da ilaç tedavisi ile takip edilmektedir. Tanıda; bakış muayenesi sırasında yüz bölgesinde şekil bozukluğunun belirlenmesi, endoskopik yöntemler, direkt grafi ve gerekirse BT görüntüleme yöntemleri kullanılır. KBB uzmanı muayenesinden sonra ailenin şikayetleri de dinlenerek çocuğu rahatsız eden geniz eti için gerektiğinde ameliyat kararı verilebilir. Ameliyat öncesi sık bademcik enfeksiyonu mutlaka sorgulanmalıdır.

Kulaklar da iyice incelenmeli ve basınç testi yapılmalıdır. Eğer ameliyat önerilmişse; bakteri kaynağı haline gelen, çocuğun yüz gelişimini, uyku düzenini ve gelişimini bozan geniz eti problemi için zaman kaybedilmemesi gerekir.

Konular :