ÇOCUK BESLENME VE SAĞLIK

Ne Zaman Sünnet Yaptırmalı?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 07.04.2013

Ne Zaman Sünnet Yaptırmalı

Sünnetin, fıtık veya inmemiş testis ameliyatlarından daha kolay bir cerrahi girişim olmadığını söyleyen uzmanlar, 4-6 yaş arasının erkek çocuğunda ruhsal-cinsel gelişim açısından kritik bir dönem olduğundan, tıbben zorunlu olmadıkça bu yaşlarda sünnetten kaçınılması gerektiği görüşünde.

Doç. Dr. Salih Somuncu sünnet için en ideal dönemin 6-15 ay, 2-4 yaş ve 7-10 yaş arası olduğunu söylüyor. Doç. Dr. Somuncu sünnet ile ilgili bakın başka hangi önemli uyarılarda bulunuyor.

Ruhsal ve Cinsel Gelişim Açısıdan Kritik Dönem

Sünnet cerrahi bir müdahale olsa da çocuk gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Özellikle belli yaş grupları arasında yapılması, çocuğun zihinsel gelişimi için önemlidir. 4-6 yaş dönemi erkek çocuklarının ruhsal-cinsel gelişimi açısından kritik bir dönemdir. Çocuk örselenmeden ruhsal-cinsel gelişimini tamamlayabilmesi için tıbben zorunluluk olmadıkça 4-6 yaş arasında sünnetten kaçınılmalıdır.

4-6 Yaş Arası Erkek Çocukları İçin Neden Önemlidir?

4-6 yaş aralığının, ‘‘Penisle ilgili’’ anlamına gelen “Fallik” dönem olarak bilindiğini belirten Somuncu, “Bu dönemde erkek çocuk cinsel kimliğini oluşturmaya çalışmaktadır ve annesine duyduğu yakınlık nedeniyle babasından tepki görebileceği endişesi içindedir.

Penisle ilgili geçireceği sünnet gibi bir işlemi, babası tarafından cezalandırılmak ve adeta erkeklik organının kesilmesi (kastrasyon) olarak görebilir. Bu dönemde travmatize edilmeyen erkek çocuğun daha sonra giderek annesine bağımlılığı azalır ve babasıyla özdeşleşerek cinsel kimliği konusunda karara varır.

Sünnet Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli?

Sünnetin ciddi bir cerrahi girişim olduğundan, lokal anestezi altında yapılmamalı. Lokal anestezi altında sünnet edilen çocuğun hiç acı duymaması mümkün değildir. Üstelik çok yoğun bir endişe ve korku yaşar. Dahası, çocuğun endişesi ve tepkilerinden etkilenen cerrah ve ekibinin aceleyle girişimi yapmaya kalkmaları hata riskini artırır. Sünneti yapacak olan cerrahın seçimi, ne yazık ki çoğu kez sünnet sürecinin en sonunda yer verilen ve en az önemsenen kısmıdır. Bu konuda hekimlerin de hatası vardır.

Ne Zaman Sünnet Yaptırmalı

“Sünnet Ameliyathane Koşullarında, Genel Anestezi Altında Yapılmalı”

Cerrahi bir girişim olduğu için sünnetin ameliyathane koşullarında ve genel anestezi altında yapılmalıdır. Sünnet, fıtık veya inmemiş testis ameliyatlarından daha kolay bir cerrahi girişim değildir. Hatalı yapıldığı takdirde neden olabileceği olumsuzluklar çocuğun bütün hayatını etkileyebilir.

Sünnetin Yararları Nelerdir?

Penis ucu temizliğinin sürekliliğinin sağlanması, tekrarlayan penis ucu iltihaplarının önlenmesi, yenidoğan döneminde yapılırsa daha az idrar yolu iltihabı görülmesi, idrarın, mesaneden böbrekler ile mesane arasında yer alan ve “Üreter” adı verilen kanallara geri-kaçma (reflü) bozukluğunun daha az görülmesi, cinsel yolla bulaşan hastalıkların azalması, sünnetli erkeklerin cinsel temasta bulundukları kadınlarda rahim ağzı (serviks) kanseri riskinin azalması, penis başı kanseri riskinin azalması.

Konular :