ÇOCUK BESLENME VE SAĞLIK

Okul Başarısını Artıran Mucize Besinler

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 24.10.2011
Okul Başarısını Artıran Mucize Besinler

Okula giden çocuğunuz her gün bir yığın dersle baş etmek zorunda kalıyor. Onlara bu zorlu dönemde yardımcı olacağınız en önemli konular, gözlemleyerek dikkat algısını geliştirmek ve hiç kuşkusuz doğru beslenme ile zihinlerinin açıklığına katkı sağlamaktır.

“Besinler, beden gelişimi dışında zekâ gelişimi ve dinç bir zihin için de çok önemlidir. Bu nedenle, doğru beslenen çocuk zinde kalır ve normal bir gelişim süreci yaşar” diyen Beyin ve Sinir Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Serdar Dağ’ın okul dönemindeki çocukların algılarının açık kalmasını sağlayan ve konsantrasyonlarını artıran besinler hakkında bilgi verdi.

Balık: Yağlı balıklar, beyin büyümesi ve fonksiyonu için temel öneme sahip olan DHA ve EFA omega 3 yağ asidi kaynağıdır. Beslenmelerinde bu yağ asitleri bol bulunan kişilerin, genel yetenek testlerinde daha başarılı oldukları bilinmektedir.

Yağlı tohumlar: Badem, fındık, ceviz, fındık gibi yağlı tohumlar içendikleri omega3 ve omega6, magnezyum ve çinko ile beyin gelişiminde ve hafızanın güçlendirilmesinde önemli rol oynarlar.

Yumurta: Yumurta iyi bir protein kaynağı olduğu gibi, sarısında bulunan kolin, bellek gelişiminde önemli bir rol oynar.

Rafine Olmayan Tahıllar: Beynin sürekli glikoza gereksinimi vardır. Rafine olmayan tahıllardaki lifler, vücutta glikozun salınımını düzenler. İlaveten sinir sistemini sağlıklı kılan B vitaminleri içerirler. Bulgur, çocuklar için hem besleyici hem de kaynağı olmasının ve bol lif içermesinin yanında sinir sisteminin tam kapasiteyle çalışması için gerekli olan iyi bir E ve B vitamini, potasyum ve çinko kaynağıdır.

Çilek, Frenk Üzümü, Yaban Mersini, Böğürtlen, Ahududu: Bu koyu renkli meyve ailesi, yüksek düzeyde antioksidan içerir. Göz, diş eti ve genel sağlık için gerekli A vitamini ve C vitamini içerirler. Çalışmalar belleği güçlendirdiklerini göstermiştir.

Baklagiller: Protein ve kompleks karbonhidratla birlikte lif deposu olan baklagiller, bol miktarda vitamin ve mineral içerdiklerinden, özellikle öğle yemeğinde yenildiğinde, çocuğun zihinsel faaliyetlerinin öğleden sonra yüksek düzeyde kalmasına yardımcı olur.

Renkli Sebzeler: Domates, balkabağı, havuç, ıspanak, beyin hücrelerine güç ve sağlık veren antioksidan kaynaklarıdır.

Süt ve Yoğurt: Süt ürünleri, güçlü kemik ve dişler için gerekli D vitamini ve kalsiyum içermelerinin yanı sıra, enzimlerin yapımı için gerekli protein, karbonhidrat ve B vitaminleriyle doludur.

Et: Ette bulunan demir, çocukların okuldaki enerjilerini ve konsantrasyonları için temel öneme sahip bir mineraldir. Yağsız et, en iyi emilebilir demir kaynaklarından biridir. Ette ayrıca belleğe yardımcı olan çinko ve bazı B vitaminleri bulunur.

Konular :