ÇOCUK EĞİTİMİ

Cep Telefonu Ortadan Kalktığında Ders Başarısı Artıyor!

Melis Demiryas Melis DEMİRYAS
Yayın : 29.09.2023

Sınıflarda akıllı telefonlara izin verilmeli mi? Birleşmiş Milletler'in eğitim kolu UNESCO'nun yeni bir raporu, uygulamaya ilişkin soruları gündeme getiriyor . Akıllı telefonlar eğitim amaçlı kullanılabilse de rapor, cihazların aynı zamanda sınıftaki öğrenmeyi aksattığını, öğrencileri siber zorbalığa maruz bıraktığını ve öğrencilerin mahremiyetini tehlikeye atabileceğini söylüyor.

Araştırmalar, okul saatleri boyunca telefonların öğrencilerden fiziksel olarak uzak olmasının hem duygusal hem de akademik sağlıkları açısından faydalı olduğunu göstermektedir.

Raporda, Hollanda ve Fransa gibi küresel olarak yaklaşık 7 ülkeden 1'inin okulda akıllı telefon kullanımını yasakladığı ve bunun sonucunda özellikle düşük performans gösteren öğrenciler için akademik performansın arttığı belirtiliyor.

Okullarda akıllı telefon kullanımı konusu karmaşık olsa da, kanıtlar akıllı telefonlarda daha fazla zaman geçirmenin gençlerin daha az mutlu olması ve hayattan daha az tatmin olmasıyla ilişkili olduğunu gösteriyor.

Yapılan araştırmalar, cep telefonlarının sınıf içinde kullanımının öğrencilerin dikkatini dağıttığı ve ders performanslarını olumsuz yönde etkilediğini gösteriyor. Uzman Klinik Psikolog Dr. Gökçe Vogt: “Cep telefonlarının okulda kullanımının yasaklanması veya sınırlanmasının, ergenlerin duygusal sağlığı üzerinde olumlu etkileri olacaktır. Cep telefonlarının sınıfta kullanımının kısıtlanması teknoloji bağımlılığı riskinin azalmasına da yol açabilir."

Çocuklar Okulda Cep Telefonu Kullanmalı mı

Okullarda cep telefonu yasağı teknoloji bağımlılığı riskini azaltıyor. 

Çocuklar Okulda Cep Telefonu Kullanmalı mı?

 

1. Cep Telefonsuz Okul Hayatı 

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, okullar açılmadan bir süre önce öğrencilerin cep telefonlarını derse girmeden teslim edeceklerini, öğretmenlerin de kötü örnek olmamaları adına sınıfa telefonla girmeyeceğini açıklamıştı.

Uzman Klinik Psikolog Dr. Gökçe Vogt, okulda cep telefonlarının kullanımını yasaklayıp yasaklamamanın hem avantajları hem de dezavantajları olabilen bir konu olduğunu söyledi.

Öğrencilerin sınıf içerisinde telefon kullanımına izin verilmesinin birçok ebeveyn tarafından acil bir durumda çocuğuna kolaylıkla ulaşabileceğini bildiği için rahatlatıcı bir durum olduğunu kaydeden Dr. Vogt ayrıca, bazı öğrencilerde de acil bir durumda aileleriyle iletişim kuramama endişesinin duygusal açıdan olumsuz tepkilere yol açabildiğini ifade etti.

2. Çocuk Cep Telefonundan Uzaklaştığında Ders Başarısı Artıyor

Ancak diğer taraftan, öğrencilerin derslere daha fazla odaklanmaları ve daha verimli bir öğrenme deneyimi yaşamaları amaçlandığı için cep telefonlarının sınıfta kullanılması sınırlandırılmakta. Sınıf içerisinde cep telefonu kullanılmasının öğrencilerin dikkatleri, öğrenme becerileri ve sosyal iletişimleri üzerinde olumsuz etkileri bulunuyor.

  • Derslere odaklanma açısından gerekli

Yapılan araştırmalarda cep telefonlarının sınıf içinde kullanımının öğrencilerin dikkatini dağıttığı ve ders performanslarını olumsuz yönde etkilediği gösteriliyor. Cep telefonunu sınıfa getiren öğrencinin, ders sırasında oyun oynaması, mesajlaşması öğretmen tarafından engellenemeyebiliyor. Bu durum hem öğrencinin ders materyalinden uzaklaşmasına hem de öğretmenin sınıfın kontrolünü gerektiği gibi sağlayamamasına yol açabiliyor.

"Çocuğum Okulda Neden Sosyalleşemiyor?" Diyorsanız... 

3. Cep Telefonu Çocuğun Okulda Sosyalleşmesini Engelliyor 

  • Cep telefonları sınavda kopya çekmek için de kullanılabiliyor

Kısıtlama, öğrencilerin sosyal becerilerinin gelişmesine katkı sağlayabiliyor. Ayrıca, öğrenciler cep telefonlarını sınavda kopya çekmek için kullanabilirler ve bu durum eğitim sisteminin bütünlüğünü tehlikeye atabilir. Teneffüslerde cep telefonuyla vakit geçiren öğrencilerin sınıf arkadaşları ile etkileşimi azalabiliyor; bu durumun da sosyal olarak izole olmalarına yol açabiliyor. 

Cep telefonu ortadan kalktığında ders başarısı artıyor

Cep telefonlarının sınıf içerisinde kullanımının kısıtlanmasının, öğrencilerin birbirleriyle etkileşimlerini arttırmalarına yol açacağını da belirten Dr. Gökçe Vogt, şunları anlattı:

“Cep telefonlarının okulda kullanımının kısıtlanmasının öğrencilerin duygusal sağlığı üzerine de olumlu etkileri olabiliyor. Öğrenciler arasındaki yüz yüze iletişimin artması, sosyal becerilerinin gelişmesine ve kişilerarası ilişkilerin kuvvetlenmesine yol açabiliyor. Ayrıca, cep telefonu dikkat dağıtıcı etken olarak ortadan kalktığında derslere daha fazla odaklanabileceklerinden ders başarıları artıyor ve bu durum özgüvenlerini artırabiliyor. Son olarak, cep telefonlarının sınıfta kullanımının kısıtlanması teknoloji bağımlılığı riskinin azalmasına da yol açabilir.

4. Ev Ortamında Cep Telefonu Kullanma Süresi Artırılabilir 

  • Öğrencilere acil durumlar için alternatif iletişim yöntemleri sunulmalı

Klinik Psikolog Dr. Gökçe Vogt, cep telefonlarının okulda kullanımının yasaklanması veya sınırlanmasının ergenlerin duygusal sağlığı üzerinde olumlu etkileri olacağını kaydederek, ancak okulların öğrencilere acil durumlar için alternatif iletişim yöntemleri sunması gerektiğini ifade etti.

  • Evde kullanım artabilir

Okullarda cep telefonu kullanımının kısıtlanmasının ev ortamında öğrencilerin daha fazla cep telefonu kullanma olasılığını arttırabileceğinin altını çizen Dr. Vogt, “Ancak bu durum, evde cep telefonu kullanımının artması gerektiği anlamına gelmemeli. Öğrencilerin boş vakitlerinde ilgi alanlarına yönelik aktivitelere yönlendirilmesi, aile içi iletişimin sağlıklı olması ve ebeveynlerin cep telefonu kullanımı konusunda kurallar ve sınırlamalar belirlemeleri, öğrencilerin hem eğitimlerine odaklanmalarını hem de boş vakitlerini sağlıklı bir şekilde değerlendirilmelerini sağlayabilir.” dedi.

Bu kuralları ve sınırlamaları planlamadan önce her ebeveyn ilk olarak kendi davranışlarını dikkate alması gerektiğini de kaydeden Dr. Vogt, sözlerini şöyle tamamladı.

“Kendi telefon kullanımınızı sınırlayarak çocuklarınıza örnek olabilirsiniz. Çocuğunuza bu kuralların ve sınırlamaların nedenini açıklamak, uyku saatinden önce ve odaklanma gereken aktivitelerde cep telefonu kullanımını kısıtlamak, ekran süresini ayarlamak gibi stratejiler işinizi kolaylaştıracaktır. Tabii ki de her aile birbirinden farklıdır ve aile içi dinamiklere uygun stratejiler geliştirmek gereklidir.

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR