ÇOCUK EĞİTİMİ

Çocuğunuz Öğrenmeye Karşı İsteksizse Neler Yapabilirsiniz?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 15.11.2011

Çocuğunuz Öğrenmeye Karşı İsteksizse Neler Yapabilirsiniz

“Oğlumun birlikte oyun oynadığı bazı arkadaşları alfabeyi ve sayıları ezberden sayabiliyorlar. Oğlum bunlar öğrenmek konusunda pek ilgili gözükmüyor. Acaba okula başladığı zaman geride mi kalacak?” diyen anne babalardansanız uzman pedagogların bu konuda verdikleri tavsiyeleri mutlaka okuyun.

Sayıyorlar, harfleri tanıyorlar, hatta bazıları kelimeleri okuyabiliyorlar. Bu yaygın erken gelişmişlik bugünkü çocukların üstün yetenekli olmasının kesin bir ifadesi mi? Hayır. Bu daha çok onların fazla televizyon seyretmiş olduklarının bir göstergesidir.

Televizyon Programları Çocukların Erken Öğrenmesini Sağlayabiliyor

Erkenden alfabeyi ezberleyenler ve sayı saymayı öğrenenler bu bilgilerini televizyondaki büyüleyici karakterlerin etkileyici şarkıları eşliğinde birçok kez tekrarlayarak bunları öğrettiği televizyon programlarına borçludur. Bazı çocuklar gerçekten bu yolla erken okumayı ve rakam kavramının öğrenebilirler. Diğerleri ise sadece gördüklerini taklit ederler.

İsteksizlik Gelecekte İyi Bir Öğrenci Olmayaca Anlamına Gelmez

Elbette televizyon bu erken öğrenmedeki tek etken değildir. Evdeki entelektüel terbiye ve doğuştan gelen yetenekler de diğer etkenlerdir. Bu şekilde eğitime başlamanın bir sakıncası olmadığı gibi başlammanın da bir sakıncası yoktur. Erken harf ve sayı bilgisine sahip olan çocuklar bu geçici üstünlüklerinden hoşlansalar da araştırmaların gösterdiğine göre diğerleri bu çocukları çabucak yakalamaktadır.

Birlikte Eğlenceli Oyunlar Oynayarak Öğrenme İstediğini Artırabilirsiniz Mesela...

Şu da bir gerçek ki, bir çocuk iki ya da üç yaşlarında bu konulara ilgi duymuyorsa bu onun kesinlikle iyi bir öğrenci olmayacağının göstergesi değildir.

Rahatlayın ve çocuğunuzun durumundan memnun olun. Ona birçok yapacak şey verin ve onu teşvik edin. Onunla konuşun, ona kitap okuyun, merdivenleri çıkarken ya da kraker yerken onunla birlikte sayı sayın birlikte eğlenceli alfabe kitapları okuyun, sandviçlerini kare, üçgen, dikdörtgen ve daire şeklinde kesin.

Televizyonda eğitici programlar izlerken ona katılın ve gördükleri ile ilgili ona açıklamalar yapın. Öğrenme işini heyecanlı ve etkileyici bir hale getirin.

Fakat alfabeyi öğrenmeye ya da sayı saymaya hazır değilse onu küçümsemeyin. Bunları öğrenmek için birinci sınıfa başlamadan önce daha çok zamanı var. Şu anda kendisiyle barışık olması belirli şeyleri öğrenmesinden daha önemlidir.

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR