ÇOCUK EĞİTİMİ

Çocuğunuzu Okula Hazırlamanın 9 Adımı

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 20.08.2012

Çocuğunuzu Okula Hazırlamanın 9 Adımı

Okula hazır olmak okumayı, yazmayı veya hesap yapmayı bilmek değildir. Okula hazır olmak, öğrenmeyi ve öteki çocuklarla birlikte olabilmeyi içerir. Çocuğunuz okul yaşına yaklaştıkça, kendinize şu soruyu sorun: Çocuğumun problem çözen, bağımsız, kendine güvenen sorumluluk sahibi, saygılı, dürüst, kendini ve diğerlerini seven, sosyal, girişken, duyarlı ve dikkatli olması için gereken şeyleri yaptım mı?

İşte çocuğunuzu okula hazırlamanın 9 önemli adımı...

1.Çocuğu Anne Babadan Ayrı Olmaya Çalıştırın

Anne babalar sınıfta çocukla birlikte olmayacaklardır. Bu nedenle çocuk büyürken zaman zaman büyükanne ve büyükbaba kalmalı, anaokuluna gitmese bile başka çocuklarla oyunayabilmeli, bütün bu süreçlerde kendini güvende hissetmelidir.

Çocuğunuzu Okula Hazırlamanın 9 Adımı

2.Başka İnsanlarla Geçinmeyi Öğretin

Okula gidecek bir çocuk tanımadığı insanlara tahammül etmeli, onlarla konuşmalı ve yardım isteyebilmelidir. Bunu öğrenmesi için, çocuğunuz oyun parklarında tanımadığı çocuklarla oynayabilir. Alışverişe yanınızda götürdüğünüzde kasiyerle, tezgahtarla konuşabilir.

3.Kalabalıkta Var Olabilmeli

Okul bahçesinde büyüklü küçüklü pek çok çocuk vardır; bunlar koşuşturur, gürültü yaparlar. Bu, çocuğu ürkütebilir. Bu nedenle çocukla birlikte kalabalık yerlere gidin. Birlikte otobüs, tren veya metroya binin. Alışveriş merkezlerinde gezinin.

4.Eleştiriye Tahammül Edebilsin

Geçerli bir nedeni olsa da, olmasa da, çocuklar birbirlerini eleştirir. Çocuğunuz bununla baş edebilmelidir. Bu amaçla çocukta özgüveni geliştirin; bunu sevgiyle ve olumlu sözcüklerle sağlayabilirsiniz. Çocuk eleştiriye uğrasa da onu seven kişilerin bulunduğunu bilmelidir. Ve çocuk duygularını ifade edebilmelidir. Yoksa ağlama, saldırganlık, korku gibi istenmeyen davranışlar gündeme gelebilir.

5.Aralıklarla Sizden Övgüler Alsın

Çocuğunuz pek çok şeyi ilk defa yapacaktır; muhtemelen de iyi yapacaktır. Ne vark ki, öğretmeni kalabalık bir sınıftaki bütün çocuklara takdirini iletemeyebilir. Bu nedenle onu ara sıra övgüye alıştırın. Bahçede, sokakta, odasında tek başına oynasın. Resim yaparken, sürekli “aferin” demek yerine resmini görülecek bir yere asın.

6.Kendi Başına Bir Şeyler Yapabilsin

Çocuk tek başına çalışmayı başarabilmek için, önceden kendi başına bir şeyler yapabilecek durumda olmalıdır. Oyuncaklarıyla kendi kendine oynasın, sonra da bunları kendisi toplasın. Kendi kendine yıkanabilsin ve giyinebilsin.

Çocuğunuzu Okula Hazırlamanın 9 Adımı

7.Belli Bir Süre Sessiz Durabilsin

Oyun oynamak istediği halde teneffüsü bekleyebilsin. Bunun için aile sofrasında otursun; konuşma sırasının gelmesini beklesin; başladığı sözü bitirsin. Dikkatini yoğunlaştıracak oyunlar oynasın. Resim çizmek, kitap bakmak, kule yapmak gibi...

8.İhtiyaçlarını Sözcüklerle İfade Edebilsin

Öğretmenlerin çocuğu her dakika gözleyerek ihtiyaçlarını keşfetmesi mümkün olamaz. Bu nedenle çocuğunuzu karnının acıktığını, üzüldüğünü, tuvalete gitmesi gerektiğini sözcüklerle ifade etmeye tevşik edin.

Çocuğunuzu Okula Hazırlamanın 9 Adımı

9.Temel Becerileri Kazansın

Okula başlayan çocuğunuzun okuma veya yazmayı bilmesinden daha önemli beceriler vardır. Bunların başında çocuğun bir şeyler bildiği hissi gelir. Örneğin, kalemi doğru tutmayı öğretin. Ayrıntıları arayıp bulabilir; resimli kitaplarda ayrıntıları fark etsin. Çalışmanın ne olduğunu anlasın.

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR