ÇOCUK EĞİTİMİ

Çocuğunuzun Sanatsal Yönlerini Geliştirin

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 12.11.2010

Çocuğunuzun Sanatsal Yönlerini Geliştirin

Yaratıcı çocukların yetişmesinde başta aile olmak üzere, oyun ve okul çevresi, eğitim programları ve diğer uyarıcılar çok önemlidir. Yaratıcılık eğitiminde ailenin önemi tartışılamaz. Bunun nedeni çocuk doğar doğmaz ilk iletişim kurduğu kişiler anne ve babalarıdır.

Bebek yeni doğduğunda aile çocuğunun gelişimini düşünerek onunla oyunlar oynamalı, ses taklitleri yapmalı, şarkılar söylemeli vb. gibi uyaranlar sunmalıdır. Çocuk büyüdükçe hayal güçlerine fazla müdahale edilmemeli ve çocuklann zaman zaman sorduklan sorulara doğru cevaplar verilmesine dikkat edilmelidir.

Küçük çocukların, yaratıcı cevaplar bulabilmede, materyalleri ya da içinde bulunduklan çevredeki nesneleri yaratıcı bir biçimde kullanabilmede doğal yetenekleri bulunmaktadır. Bazen yetişkinler çocuğun bu bireyselliğini ya da yaratıcı doğasını oldukça şaşırtıcı bularak bu tür davranışları desteklemek ya da olumlu yönde pekiştirmek yerine, kendilerinin istekleri, beklentileri doğrultusunda ya da kendi davranışlarına benzer şekilde davranmalarını isteyebilmektedirler.

Oumsuz davranışlar çocuğun yaratıcılığını olumsuz yönde etkilemektedir. Çocukların dünyasında hayal güçlerini desteklemek, yaratıcılıklarını artırmak için sanatsal etkinliklerin önemi gözardı edilemez.Bu nedenle okulların yanısıra ailelerin de çocuklarının sanatsal yönlerinin geliştirmeleri için destek olmaları gereklidir.

Dr. Zeynep Çetin

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR