ÇOCUK EĞİTİMİ

Ev Ödevi Kavgalarını Sona Erdirmek Mümkün mü?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 23.10.2014

Ev Odevi Kavgalarini Sona Erdirmek Mumkun mu

Çocuklar okula başladıktan sonra bazı sorunlar gündeme gelebilir. Eğer sizin evde de şu cümleler sık sık tekrarlanıyorsa: “Oğlum dersini çalışsana!” “Ne bitmez oyunmuş bu, hadi bakayım, dersini bitir!”haberimizi okumaya devam edin...

Ev Ödeviİçin Çırpınan Anne Babalardansanız....

Kimi zaman bu cümleleri sarf etmek durumunda kalıyoruz. Bazen de çocuğun ders çalışması evdeki ana çatışma konularından biri haline geliyor. Doğruya doğru: Televizyon, bilgisayar oyunları, futbol, arkadaş gezmesi ve cep telefonlarıyla bitmek tükenmek bilgmeyen mesajlaşma… Bu kadar çok eğlence varken, nasıl ders çalışılır? Buna çocukların derslerini yapmak için çırpınan kimi anne babamlar da eklenince, problem daha da büyür.

Yapabileceğiniz en kötü şeyler: Onun yerine dersi yapmak; bağırıp çağırmak; yalvarmak; başının etini yemek; cezalandırmak.

Bu Sorumluluğa Erken Yaşlarda Alıştırmak Önemli

Açıklanmayan bir mucizeyle derse oturuşa, bu sorumluluğunu yerine getirmek istediği için değil, cezadan bıkmış olduğundandır.

Oysa çocuk ev ödevlerini yapmak üzere kendisi masanın başına oturmalıdır.

Bu nedenle yapabileceğiniz en iyi şey, bu eğitime erkenden başlamaktır. Küçük yaştan itibaren yükümlülüklerini yerine getirme eğitimi vermek; bu söz konusu değilse; yaptırımlar uygulamaktır.

Eğer öğrenme veya dikkat eksikliği sorunu yoksa ya da okuldaki öğretmenine karşı bir tepki duymuyorsa (bu durumlarda farklı önlemler almak gerekir) mesela şunları yapabilirsiniz:

Ev Odevi Kavgalarini Sona Erdirmek Mumkun mu

Anne Baba Olarak Ne Yapabilirsiniz?

•Ders çalışması için uygun bir ortam hazırlamak.

•Nereden başlayacağını sormak; zorlandığı konularda yardımcı olabileceğinizi belirtmek veya anlamadığı noktaları öğretmenine sorması için teşvik etmek.

•Yükümlülük konusunda örnek olmak: “Sen dersini yap, ben de bu arada akşam yemeğini hazırlayayım.”

•Fakat hiçbir zaman onun yerine dersleri siz yapmayın!

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR