ÇOCUK EĞİTİMİ

Eyüplü Çocuklar Yaz Tatilinde Santralistanbul’da…

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 10.07.2012 - Güncelleme : 14.07.2022
Eyüplü Çocuklar Yaz Tatilinde Santralistanbulda

Sosyal, kültürel, eğitim projelerinde birçok konuda işbirliği yapan Eyüp Belediyesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi, yine farklı ve faydalı bir çalışmaya birlikte imza atıyorlar.

Eyüplü çocuklar yaz tatillerini Santralistanbul’da sanatla iç içe geçiriyor…

Yurtdışında çok yaygın olarak uygulanan yerel yönetim-müze işbirliği, Eyüp’te gerçekleştiriliyor…

Proje, “Eyüplü Çocuklar Yaz Tatilinde Santralistanbul’da” adı ile başladı… Bölgedeki yaklaşık 2 bin çocuk ve ailesinin projeye dahil olması hedefleniyor.

Müze-belediye işbirliği modeli, ülkemiz için çok yeni bir ortak çalışma modeli… Eyüp Belediyesi, bu proje ile Santralistanbul ile yerel halkın buluşmasında önemli bir köprü rolü üstlenmiş oluyor.

9 hafta süreli ve toplam 88 atölye çalışmasının gerçekleştirildiği “Eyüplü Çocuklar Yaz Tatilinde Santralistanbul’da” projesinde 7-11 yaş grubu çocuklar için her gün farklı etkinlikler yer alıyor.

Santralistanbul Eğitim Bölümü tarafından hazırlanan ve yürütülen programda çocuklar, “Bilim”, “Sanat”, “Ekoloji”, “Tasarım” ve “Çevre” temalı atölyelerde çalışmalar yapıyor, ufuklarını geliştirme şansı yakalıyorlar. Projenin diğer bir dikkat çekici yanı ise, yaz tatili olması nedeniyle çocuklarını bu projeye getiren ebeveynler ve diğer yakınları da müzeyi gezerek bilgi sahibi olma imkanına kavuşuyor.

Bu bölge halkının, kimi zaman yıllardır yaşadıkları, bu bölgede var olduklarını bildikleri ancak ziyaret imkanı bulamadıkları bu mekanın dönüşümünü yakından görme, bir parçası olma fırsatı sağlaması açısından da önemli.

Santralistanbul-Eyüp Belediyesi Yaz Okulları projesinin, ülkemizde gerek yerel yönetimler gerekse müzeler için yeni ve örnek bir proje olduğunu dile getiren Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, “Eyüplü Çocuklar Yaz Tatilinde Santralistanbul’da projesi, yerel yönetim-müze işbirliği modeli olarak, özellikle bu bölge halkının müze ile bütünleşmesini sağlaması, hedef kitlesi başta çocuklar olmak üzere, dolaylı olarak yetişkinlere de ulaşması, dünyada yaygınlaşan yerel yönetim-müze işbirliği çağdaş yaklaşımına örnek teşkil etmesi açısından da önemli.

İstanbul Bilgi Üniversitesi ile gençliğe yönelik birçok projeyi hayata geçirdik. Özellikle bu çalışma, Eyüplü minikleri ve ailelerini kapsadığı, çocuklarımızın kültürel sanatsal aktivitelerle ilgili atölye çalışmalarına katılmasını sağladığı, müzelerimize olan ilgiyi artırdığı için de çok önemli. İnşallah bundan sonra da bu tür projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR