ÇOCUK EĞİTİMİ

Küçük Çocuklar Neyi, Nasıl Öğrenirler?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 09.07.2014

Kucuk Cocuklar Neyi Nasil Ogrenirler

Erken çocukluk eğitimi, insan gelişiminin başlangıç noktasıdır. Bu yüzden bu dönemde, çocuğun zihinsel ve bedensel olarak yeterli beslenmesi ve etkileşimde bulunabildiğini, onun gelişimini destekleyen bir ortamda bulunması gerekmektedir. Küçük çocuklar öğrenme sürecine bütün duygularını katarak öğrenirler. Bu durumda okul öncesi eğitimin önemini daha da önplana çıkarıyor. Uzman Pedagog Nevin Ekşi, okul öncesi eğitimin önemine dair anne babalara önemli bilgiler verdi.

Çocuğa Karşılaştığı Problemler Karşısında Çözüm Yolları Arar

İlk eğitimin amacı, genç insanları olgun, bağımsız ve otonom öğrenmeye hazırlamaktır. Eğer bu özellikler erken çocuklukta geliştirilmezse, giderek artan oranda ulaşılması güç hale gelirler. Çocuğa karşılaştığı problemlere çözümler üretebilmesi için sağlanacak fırsatlar, ona gelecekte de kendi problemlerine değişik çözümler üretebilmesi için yardımcı olur.

Hikayenin Problemlerini Çözüm Bulmayı Çocuğunuza Bırakın

Bebekler yardımla veya yardımsız olarak öğrenirler. Ancak cesaretlendirilir ve desteklenirse çok daha iyi öğrenebilirler. Örneğin, gece yatarken çocuğa hikâye okursak ve bu hikayenin içinde bir problemle karşılaşırsak çocuğa çözüm yolları buldurmalıyız. Onun konuşmasını sağlamalıyız ki, gelecekte de karşılaştığı problemlerine kendisi çözüm üretebilsin.

Oyun ve İyi Düzenlenmiş Bir Oyun Ortamı Onlar İçin Önemlidir

Unutmayın, okul öncesi dönemdeki çocuğun en önemli faaliyeti oyundur. Bu açıdan ona, rahatça ve güvenli bir şeklide hareket edebileceği, uygun ve zengin bir oyun ortamı hazırlamak önemlidir. Oyun sırasında çocuk, gelişimin her yönü ile ilgili yaşantılar kazanır. Örneğin, okul gereçleri ile oynarken zihinsel gelişmesine ilişkin deneyimler yaşayan çocuk aynı oyuncağı arkadaşı ile paylaştığında hem zihinsel-dilsel, hem sosyal hem de çok kere duygusal deneyimler yaşar. Bazen grubun koyduğu kurallara uymakta güçlük çektiği için oyun dışı bırakılmanın üzüntüsünü yaşarken, bazen de grubun lideri olmanın hazzını duyar.

Kucuk Cocuklar Neyi Nasil Ogrenirler

Oyun Tecrübeleri Çocuğa Yaşamı Öğretir

Bazen bazı hareketlerde hem kendisinin hem de bazı yaşıtlarının diğerleri kadar iyi olmadığını fark eder. Sevdiği ve sevmediği çocuklarda olan oyun tecrübeleri ona çeşitli sevinçler veya kırıklıklar yaşatabilir. Bütün bunlar ona davranışlarını düzenlemek için pek çok temel yaşantı kazandırır.

Çocuğun diğer çocuklarla ve çevresindeki yetişkinlerle kurduğu ilişkiler onun gelişiminde son derece etkilidir.

Kaliteli bir okul öncesi eğitim programına katılan çocukların; gelecekte okul başarıları daha yüksek, sosyal ve duygusal, sözel, zihinsel ve fiziksel gelişim açısından da daha yatkın oldukları yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Okul öncesi eğitimin yararlarını sıralarsak...

1)Çocukların zeka puanlarında yükselme
2)Sınıfta kalma ve okul eğitiminden ayrılma oranlarında düşme
3)Çocukların beslenme ve sağlık durumunda iyileşme
4)Sosyal ve duygusal davranış gelişimimin daha ileri olması
5)Daha olumlu ebeveyn-çocuk ilişkisi
6)Yetişkinlikte kendilerine yeten bireyler olmak

Çocuğu tanıyarak, onun ihtiyaçlarına duyarlı, tutarlı bir yetişkin davranışı, zengin uyarımlarla dolu bir ev ve okul ortamı, sağlıklı ilişkiler kurabileceği çocuk ve yetişkinlerden oluşan uyumlu bir dünya, çocuğun sağlıklı bir birey olarak yetişmesinde önemli etkendir.  

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR