ÇOCUK EĞİTİMİ

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Çocuğa eğlenceli öğrenme ortamı sunulmalı”

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 13.12.2016

Prof Dr Nevzat Tarhan Çocuğa Eğlenceli Öğrenme Ortamı Sunulmalı

Özel yetenekli çocukların eğitimi nasıl olmalı?

Üsküdar Üniversitesi, özel yetenekli çocukların aileleri ve öğretmenlerine rehberlik etmek amacıyla bir panel düzenledi. Panelin açılış konuşmasını yapan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, özel yetenekli çocukların öğrenme modellerine dair ailelere önemli bilgiler verdi.

İşte panelden notlar....

Klasik, baskıcı eğitim modellerinde çocuğun özgüveni zedeleniyor, çocuk köreliyor. Özel yetenekli çocukların pozitif iletişim yöntemiyle eğitilmesi gerekiyor. İnsan eğlenceli ve disiplinli olursa öğreniyor. Bu çocuklara eğlenceli öğrenme ortamı sunacaksınız. Böyle durumlarda beyindeki öğrenmeyle ilgili alanları kullanmayı başarabiliyoruz. Bunun için bu alanda muhakkak çalışmalar yapılması gerekiyor.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Eğlenceli öğrenme ortamı sunulmalı”

Özel yetenekli çocukların sadece mantıksal zekâlarını ölçerek değil, çoklu zekâ prensibi çerçevesinde öğrenme modellerini belirleyip buna göre eğitim vermek son 20 yıl içerisinde eğitimcilerin odaklandığı bir alan. Beyin temelli eğitim olarak geçen, kişinin beynini çalışma biçimine uygun öğrenmeyi sağlamak amaçlanıyor.

Özel Yetenekli Çocuklar Birebir Öğrenebiliyor

Özel yetenekli çocukların öğrenme modelleri farklıdır. Özel yetenekli çocuklara özel yöntem geliştirilmezse bu çocuklar harcanıyorlar, sıra dışı kalıyorlar, yaramaz diye biliniyorlar. Bu çocukların öğrenme modelleri farklı, bire bir öğrenebiliyorlar. Klasik, baskıcı eğitim modellerinde çocuğun özgüveni zedeleniyor, çocuk köreliyor.

Özel yetenekli çocukların eğitimi nasıl olmalı

Pozitif İletişim ile Eğlenceli Eğitim

Özel yetenekli çocukların pozitif iletişim yöntemiyle eğitilmesi, sihirli bilgi burada. O çocuklarla nasıl pozitif iletişim kuracaksınız? Elbette kolay değil ama bunun farklı yaklaşımları var, insan eğlenceli ve disiplinli olursa öğreniyor. Bu çocuklara eğlenceli öğrenme ortamı sunacaksınız. Böyle durumlarda beyindeki öğrenmeyle ilgili alanları kullanmayı başarabiliyoruz.

Bunun için bu alanda muhakkak çalışmalar yapılması gerekiyor. Sürekli kişiye özel çözümler bulmak gerekiyor.

Duygusal Zekâyı Artırmak Potansiyellerini Ortaya Çıkarıyor

Sağlıklı ve pozitif iletişimin elbette tüm çocuklar için gerekli. Üstün yetenekli çocukların çevreleri tarafından önyargılar ve yüksek beklentilere maruz kalıyor olmaları sağlıklı ve pozitif iletişim ihtiyaçlarını üst seviyelere çıkarmakta hattazorunlu kılıyor.

Üstün zekâlı ve yetenekli çocuklar, farklılıklarıyla kabul edilmedikleri ortamlarda, gruptan kendilerini soyutlar, dikkat çekme/kabul görme amaçlı gösterilerde bulunur veya herkes gibi görünmeye çalışarak yeteneklerini gizler.Aileler, öğretmenler ve diğer yetişkinlerin sağlıklı yaklaşımlar ve pozitif bir iletişim ile bu çocukların başarı ve sosyalleşme yollarına ışık tutabilirler.

Üstün Yetenekli Çocukların Duygusal Zekaların Artırıcı Bir Yaklaşıma ihtiyaçları Var

IQ’su yüksek çocuklar kendilerini ifade etmekte zorlanıyor, elde ettiği bilgileri bir ürüne dönüştüremiyor, öğrendiklerini hayata geçiremiyor. Bu noktada duygusal zekânın önemi anlaşılıyor. Üstün yetenekli çocuklar, duygusal zekâlarını artırıcı bir yaklaşım içinde mevcut potansiyellerini çok daha iyi bir şekilde ortaya koyabiliyor. Çocuğun özgüvenini geliştirmek, onun kendini ifade etmesini teşvik etmek gerekiyor.

Üstün yetenekli çocukların eğitiminde pozitif iletişim kurmak ve kural koymak önemli. Anne, baba ve eğitimcilerin yanlış yaklaşımları nedeniyle yüksek beklenti yaratabilir, bu da çocuğun gelişimini olumsuz etkiler.Toplumun ve ailelerin özel yetenekli çocuklardan beklentisi çok yüksek.

Bu çocuklara da başarısızlık hakkı tanınmalı. Tek hedefin yüksek notlar olmaması gerekir. IQ’nun yüksek olması başarı anlamına gelmez.

Disiplin Uygularken Bu Önerilere Kulak Verin

Kuraları uygularken tutarlı olunmalı, kuralların arkasındaki mantık açıklanmalı, kuralların belirlenmesinde çocuğun aktif katılımı sağlanmalı, soğukkanlı ve net olarak bir davranışın neden arzu edilmediği açıklanmalı.

Aileler Kendi Hayatlarında Başaramadığı İşleri Çocuklarından Bekliyor

Zaman zaman zeki ve özel yetenekli çocuklar karıştırılıyor. Özel yetenekliler sahip olduğu farklı özelliklerle kendini belli eder. Özel yetenekli çocukların mizah yönü çok güçlüdür ancak alaycı söylemler onları olumsuz etkiler. Süreçleri doğru yürütüp özel yetenekleri kazanmalıyız; çünkü en önemli nokta özel yeteneğin günlük yaşamda uygulanabilir olmasıdır.

Özel yetenekli çalışanlar geleceğin petrolü

Dünya küçülürken bedenle yapılan işler yerine yetenek gerektiren, fark yaratan işler ve kişiler önem kazanıyor. Kurumlar ya da şirketler bu kişilerden en üst düzeyde yararlanıyor.

Üstün yeteneğin yaratıcılık, zeka ve motivasyon olmak üzere üç unsurun bir araya gelmesinden oluşur. Zeka, yaratıcılık ve motivasyon birliktelik önemli. Bunlarherhangi biri olmadan özel yeteneği kullanmak mümkün değildir. Özel yetenekli insanlara çok önemli bir amaca hizmet etme duygusu kazandırılmalı.

Özel Yetenekli Çocuğu Kalıba Sokamazsınız

İçinde bulunduğumuz çağ özel yetenekliler çağıdır. Ancak yetenekli insanları yönetmek zordur, o nedenle motivasyon ve güven çok önemlidir. Onları belli kalıplara sokamazsınız, yaratıcılığını ortaya çıkarmak için özerk yaşamaları gerekiyor. Amacımız güçlü yönlerine odaklanıp, ham yeteneği gerçek yeteneğe dönüştürmek olmalı. Özel yetenekli çalışanlar geleceğin petrolüdür.

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR