ÇOCUK EĞİTİMİ

LGS Öncesi Uzmanlar Aileleri Uyardı: "Sınavın Her Şeyin Sonu Olmadığını Çocuğunuza Hissettirin"

Aysegul Baran Ayşegül BAŞARAN
Yayın : 29.05.2023 - Güncelleme : 25.05.2024

Uzmanlar, sınava çok az kalan bu zamanda heyecanın ve sürecin kontrollü bir şekilde yönetilmesi için ailelere önemli tavsiyelerde bulundu.  

Tercih ve Kariyer Danışmanı Uzm. Psikolojik Danışman Ece Tözeniş: "Çocuklarınız sizin en kıymetlileriniz. Hayatlarındaki sınavlarında, tercihlerinde onların yanında olduğunuzu bilmek, desteğinizi hissetmek tek istekleri." 

Her yıl sınava hazırlanan adaylarla birlikte ailelerin de bu zorlu süreçten geçtiğine dikkat çeken Uzm. Psk. Danışman Ece Tözeniş, bazen ebeveynlerin kaygılarının adaylardan daha yoğun olduğunu söyledi ve “Sınav hayatımızın merkezi değil. Sınavdaki başarı çocuğumuzun tüm hayatını, özelliklerini ölçen bir durum değil. Önemli olan çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal yönden sağlıklı, mutlu olmaları. Bu nedenle kaygılı olmaktan çok hem kendiniz hem de çocuğunuz için rahatlatıcı olun.” tavsiyesinde bulundu. 

Uzman Psikolog Ece Tözeniç, ebeveynlerin çocukların sınav stresiyle başa çıkmalarına nasıl yardımcı olabilir sorunu yanıtladı. 

Sınavın her şeyin sonu olmadığını çocuğunuza hissettirin

Bazen ebeveynlerin kaygıları öğrencilerden daha yoğun oluyor. 

İçindekiler: LGS Öncesi Uzmanlar Aileleri Uyardı
  1. LGS Öncesinde Aileler Nelere Dikkat Etmeli?
  2. Çocuğunuza Güvenin

Sınav Stresiyle Başa Çıkmanın Yolları 

1. LGS Öncesinde Aileler Nelere Dikkat Etmeli?

Bu hafta sonu gerçekleşecek LGS (Liselere Geçiş Sistemi) sınavı için hem adaylar hem de aileler heyecanlı. 1 milyon 250 bin 8. sınıf öğrencisinin girmesi beklenen sınavda deprem nedeniyle ikinci dönem konularından öğrenciler muaf olacaklar.

  • Kaygılı olmayın, kendiniz ve çocuğunuz için rahatlatıcı olun 

Bazen ebeveynlerin kaygıları öğrencilerden daha yoğun oluyor. Biliyoruz ki her yıl sınava hazırlanan adaylarla birlikte aileler de bu zorlu süreçten geçiyor. Sınav tek başına kaygı yaratan bir durumken,  bununla beraber hazırlıklar, verilen emekler, beklentiler durumu zaman zaman daha kaygılı bir sürece çevirebiliyor.

  • Tek istekleri yanında olduğunuzu bilmek, desteğinizi hissetmek 

Şunu unutmamalıyız ki sınav hayatımızın merkezi değil. Sınavdaki başarı çocuğumuzun tüm hayatını, özelliklerini ölçen bir durum değil. Önemli olan çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal yönden sağlıklı, mutlu olmaları. Bu nedenle kaygılı olmaktan çok hem kendiniz hem de çocuğunuz için rahatlatıcı olun.

LGS Öncesi Çocuğunuzun Moralini Yüksek Tutmasını Sağlayın 

2. Çocuğunuza Güvenin

  • Ona güvendiğinizi, sınavın her şeyin bir sonu olmadığını hissettirin 

Ebeveynlerin kendi istekleri konusunda baskıcı olmamaları gerekiyor. İlerleyen yaşlarında sağlıklı, mutlu yetişkinler olmaları için kurdukları hayaller, kendileri için koydukları hedeflerle ilgili fikirlerinizi ifade edin. Fakat sizin istediklerinizi yapmaları konusunda onlara baskı kurmayın. Anne-babası olarak bu yolda onlarla birlikte yürümeye özen gösterin.

Sınava hazırlanan öğrenciler de ‘ya başarısız olursam’, ‘sınav istediğim gibi geçmezse’, ‘ailemin emeklerine boşa çıkartacağım’ gibi olumsuz düşünceler duygu durumlarında da sürekli değişiklere neden olacaktır. Çocuğunuzun bu duygularını da anlayarak ona güvendiğinizi, sınavın her şeyin sonu olmadığını ona hissettirin ya da söyleyin. 

Sınav Kaygısını Önlemede Ailenin Gücü 

Sınava kısa bir zaman kalan bu dönemde çalışma yoğunluğundan çıkarak kısa molalar vermesini sağlayın. Arkadaşlarıyla birlikte zaman geçirmesine, açık hava yürüyüşlerine, birlikte bir film izlemelerine, sınav dışında sohbet etmelerine zemin hazırlayın. Bunlar hem çocuğunuzu rahatlatacak hem de yanında olduğunuzu hissettirecektir.

Çocuklarınız sizin en kıymetlileriniz. Hayatlarındaki sınavlarında, tercihlerinde onların yanında olduğunuzu bilmek, desteğinizi hissetmek tek istekleri.

Konular :

#sınav stresi #lgs #lgs öncesi kaygı #lgs öncesi stres #lgs stresi

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR