ÇOCUK EĞİTİMİ

Yetenek Avcısı Olun

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 07.11.2010

Yetenek Avcısı Olun

Anne babalar kimi zaman gerçek bir kaşif olmak zorundadırlar. Özellikle de konu çocukları olduğu zaman. Çocuklarının yeteneklerinin nerelerde gizli olduğunu bulmak için hayatlarındaki bütün alanları mümkün olduğu kadar araştırmaları gerekir. Çocuklarının ileride sevdikleri işi yapmaları için onlara yol gösterici olmak ailelerin görevi. İşte ailelere çocuklarının yeteneklerinin hangi alanda olduğunu anlamaları sağlayıcı alanlar:

1. Doğa: Çocukların doğadan ve doğa hakkında öğrenecek çok şeyleri vardır. Ormanda ya da sahilde oturmak ve doğayı dinlemek veya yürüyüş yapmak, çocuğunuza doğanın coşkusunu öğretme fırsatı ve verecektir. Çocuğunuzun ekoloji, bahçıvanlık veya bir hayvan besleme konusundaki özel ilgisini keşfedebilirsiniz.

2. Kültür: Çocuğunuzun resim, müzik, edebiyat ve fotoğraf konularını araştırmasını sağlayın. Hayatın bu alanlardaki kendi ilgilerinizi onlarla paylaşın.

3. Spor ve Atletizm: Çocuğunuzun jimnastik, yüzme, koşma, paten, kayak, tenis, futbol, basketbol veya düşünebileceğiniz herhangi bir spor dalına girmesini sağlayın. Bunlar sadece çocuğun yeteneklerini geliştirmekle kalmayacak, bütün hayatı boyunca zevkle yapabileceği veya profesyonel olarak yürütebileceği özel bir uğraş kazanmasını da sağlayacaktır.

4. Tarih: Yanınızdaki müzeler yöresel tarihiniz hakkında diğer bir şeyler öğrenme fırsatı verebilir. Eğer ülkenin diğer bölgelerine giderseniz, oradaki tarihi de inceleyebilirsiniz. Belki de çocuğunuzun diğer kültürleri öğrenmeye, eski paralar veya hatıra eşyaları toplamaya olan ilgisini keşfedersiniz.

5. El Becerileri: Çocukların inşa etme, yemek pişirme, bahçe işleri veya diğer el becerileri gerektiren etkinliklere olan ilgi ve yeteneklerini küçümseyin. İnsanların elleriyle çalışmalarını teşvik eden bir endüstri gelişmiştir.

6. Başkalarına Hizmet: Çocuğunuzun evsiz ve kimsesizlere yardım etmeye istekli olup olmadığını anlamaya çalışın. Başkalarına yardım etme isteği ileride seçeceği mesleği de belirleyebilir.

7. Bilim: Çocuklar onlara fizik, kimya, biyoloji ve astronominin güzelliklerini tanıtacak bazı deneyleri evde yapabilirler. Bazı çocuk müzikleri de uygulamalı olarak bilim yapmalarına fırsat verebilir. Evinizde bir nükleer fizikçi, bir laboratuar teknisyeni, fizikçi, kaya toplayıcısı veya bir meteorolojist olduğunun farkına varabilirsiniz.

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR