ÇOCUK EĞİTİMİ

Zayıf Karne Anne Babaya Bir Uyarı İşareti

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 18.01.2017

Zayıf Karne Anne Babaya Bir Uyarı İşaretidir

Dersler ve sınavlarla geçen yoğun bir dönemin ardından milyonlarca öğrenci cuma günü karne heyecanı yaşayacak. Karnedeki zayıf notların çocuktaki mental bir problemin habercisi olabileceğine dikkat çeken uzmanlar, öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliği gibi sorunların okul başarısını olumsuz etkileyebildiğinin altını çiziyor.

Zayıf karne mental bir sorunun habercisi olabilir

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Emel Sarı Gökten, zayıf notlarla dolu bir karnenin çocuktaki mental sorunların habercisi olabileceğini söyledi. Bu durumun anne ve babalar için bir uyarı işareti olması gerektiğini kaydeden Gökten, bakın anne babalara nasıl yol gösterdi.

Zayıf Karne Anne Babaya Bir Uyarı İşaretidir

Kırıklarla dolu bir karne her zaman çocuğunuzun sadece tembellik ettiğini ve dersleri sevmediğini göstermez. Bazen bu durum anne ve babalar için bir uyarı işaretidir. Çünkü birçok mental problem çocuğun ders başarısını olumsuz etkileyebilir.

Öğrenme Güçlüğü ve Dikkat Eksikliği Başarıya Engel

Çok zeki olduğunu düşündüğünüz, bazen sizin bile cevaplayamadığınız soruları bir çırpıda cevaplayan çocuğunuz ilkokula başladığında okumayı öğrenmekte zorlanabilir. Harfleri ayna görüntüsüyle yazabilir, büyük ve küçük harfleri karıştırabilir, basitçe anlaması gereken aritmetik işlemleri kavramakta zorlanabilir. Bu durum bize halk arasında “disleksi” denen öğrenme güçlüğünü düşündürebilir.

Eğer Çocuğunuz Geç Konuştuysa Dikkat!

Bu tanıya sahip birçok çocuğun konuşmaya başlamasının akranlarından daha geç dönemde olduğu bilgisi alınır. Anne ve babalar geçmişte geç konuşma öyküsü olan çocukta öğrenme güçlüğünü akıllarına getirmeliler. Çünkü öğrenme güçlüğü, erken tanı konulması ve çocuğun uygun eğitimi alması halinde akademik başarısı ve kendine olan güvenini çok bozmadan ortadan kaldırılabilir.

Çocuk "Tembel" Diye Etiketlenebilir

Öğrenme güçlüğünün zamanında farkına varılmaması, kendi haline bırakılması durumunda çocuk tembel olmakla etiketlenebilir. Çocuğun akademik başarı ile birlikte hayatının birçok alanında yenilgilerle hayata adım atabilir.

Öğrenme Güçlüğü ve Dikkat Eksikliği Başarıya Engel

Dikkat Eksikliği Mental Sorunlardan Biri

Bazen de çok enerjik, leb demeden leblebiyi anlayan, sempatik çocuğunuzun karnesinde ondan beklenmeyecek notlarla karşılaşabilirsiniz. Evde anlatılan ya da birlikte yapılan ödevlerde gayet başarılı olup aynı başarıyı sınavlarda gösteremeyen çocuğunuzda dikkat dağınıklığından şüphelenmek gerekir.

Bilgisayar Karşısında Saatlerce, Derste 10 Dakika Odaklanan Çocuklar

Bilgisayar karşısında saatlerce oturabiliyor ama ders söz konusu olunca yerinde duramıyor, bunu bilerek yapıyor diye düşünebilirsiniz. Aslında dikkat dağınıklığı olan çocukların büyük kısmı bilgisayar ve televizyon karşısında saatlerce oturabilir, bu durum çocukta bir sorun olmadığı anlamına gelmez.

Yarım Saatlik Ödevi Üç Saatte Tamamlayan Çocukta Dikkat Eksikliği Sorunu Olabilir

Derste dikkati hemen dağılan, ödev yaparken odaklanmakta güçlük çeken ve yarım saat sürecek ödevi üç saatte tamamlayan bir çocuk mutlaka dikkat eksikliği yönünden değerlendirilmelidir. Çünkü dikkat eksikliği, tedavi ile çocuğun ders başarısını olumsuz etkilemeden kontrol altına alınabilir.

Çocuğunuz Her Derste Aynı Başarıyı Göstermeyebilir

Karnesi kötü olan her çocuğun hasta kabul edilmez. Sonuçta çocuklarımızın her türlü özelliği kendine has ve farklıdır. Her konu ve derste aynı başarıyı ve ilgiyi göstermeleri beklenmeyebilir. Ama altta yatan mental bir problem söz konusu olduğunda uygun zamanda, uygun tedavi ile müdahale kritik bir öneme sahiptir.

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR