ÇOCUK GELİŞİMİ

Çocuk ve Spor

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 03.08.2010

Çocuğunuzu Spora Gönderin

Artistik Jimnastik Antrenörü Mustafa Yılmaz Ordu, çocuklarımızı spora yönlendirmenin gerek beden gerekse ruh gelişimlerine önemli katkıları olduğunu, çocuğunun boyunun uzun olmasını isteyen ebeveynlerin çocuklarını jimnastiğe yönlendirmelerini öneriyor.

Vücudun fiziksel yapısını düzeltme ve geliştirme amacıyla düzenli hareket ettirmek, vücudu çevikleştirmek ve güçlendirmek için yapılan alıştırmaların tamamına jimnastik denir. Artistik Jimnastik ve Ritmik Jimnastik olarak ikiye ayrılır. Jimnastiğe başlama yaşı, 4-8 yaş aralıklarıdır.

Çocuklarda jimnastik; fiziksel gelişimin yanında zihinsel gelişimde de etkili olmaktadır. Özellikle erken yaşlarda jimnastik eğitimi alan çocukların kendine güven, kendini ifade edebilme, sosyal ortamlara uyum, konsantre olabilme ve karar verebilme gibi, insana bir ömür gerekli olan özelliklerin kazanılmasında yardımcı olur. Fiziksel açıdan ise; kas kuvveti, dayanıklılık, denge, çeviklik, koordinasyon, sürat, esneklik gibi motor becerilerin geliştirilmesini sağlayan en önemli ve tek branştır. Ayrıca jimnastik tüm sporların temelini oluşturduğundan, jimnastik eğitimini tamamladıktan sonra diğer spor branşlarını yapmasını önemli ölçüde kolaylaştırır.

Toplumumuzda jimnastiğin boy uzamasına engel olduğu gibi yanlış bir anlaşılma vardır. Bilimsel olarak kanıtlanan "her çocuk boy gelişimini anne ve babadan gelen gen özelliklerine göre tamamlar". Aksine düzenli yapılan jimnastik çalışmaları çocuğun boy gelişimini olumlu yönde etkiler...

İstanbul’da iki tesiste jimnastik yaptırılmaktadır. Birincisi ve en yoğun olan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Üsküdar Bağlarbaşı Spor Kompleksi, ikincisi ise Kartal Jimnastik Spor Salonu'dur. Bu tesislerde işlerinde uzman, belgeli antrenörler ders vermektedir.

Çocuklarınızın yaşı ilerlemeden en az iki sene jimnastik sporu yaptırmanız, onların ileride sağlıklı ve başarılı birer birey olmaları yolunda son derece yardımcı olacaktır.

Konular :