ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

Okul Öncesi Dönemdeki Çocukların 4 Temel İhtiyacı

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 26.01.2014

Okul Oncesi Donemdeki Cocukların 4 Temel Ihtiyaci

"Çocuk hangi yaşta olursa olsun, bir sorunla karşılaştığında, sorunu paylaşabileceği, çözüm üretecek bir yetişkin bulması, güven duygusunu pekiştirir. Burada yetişkine düşen görev, çocukla birlikte sorunu tanımlamak ve çözüm bulmaktır. Çocuğun yerine çözüm üretmek değil, onun çözüm üretmesine rehberlik etmektir."diyenUzman Pedagog Prof. Dr. Norma Razon'dan okul öncesi dönemdeki çocukların temel ihtiyaçlarına dair ipuçları.

1)Çocuğun Gelişimde En Yararlı Sevgi Karalı ve Ölçülü Olanıdır

Yaşı kaç olursa olsun her insan sevmek ve sevilmek ister. Çocuk da hangi gelişim aşamasında olursa olsun ailesinden sevgi ve şefkat bekler. Şefkat görerek, sevildiğini ve istediğini hissederek büyüyen çocuk, huzurlu ve mutlu olur; çevresiyle iyi ilişkiler kurarak gelişir. Çocuğun gelişiminde en yararlı sevgi, kararlı ve ölçülü olanıdır.

Çocuğun çok sevildiğini ileri sürerek, hata ve kusurlarını görmezden gelmek, çocuğun beklediği sevgiyi göstermeden, her hatasına aşırı duyarlı davranmak, çocuğun duygusal gelişimini aksatan ebeveyn tutumlarıdır. Çocuğu sevgi vermek, çocuğu şımartmak değildir. Çocuğun sevgi ihtiyacını karşılarken dikkat edilmesi gereken bir nokta da birden fazla çocuğun bulunduğu ailelerde, yaşama ve cinsiyete göre ayrım yapmaksızın, sevginin tüm kardeşler arasında eşit şekilde paylaştırılmasıdır.

2)İlgi İhtiyacı

Çocuğu aşırı ilgi göstermek de, yeterince ilgi göstermemek de kaçınılması gereken eğitimsel hatalardandır. Çocuk eğitiminde hedeflenen ilgi, ölçülü, devamlı ve kararlı ilgilidir.

Okul Oncesi Donemdeki Cocukların 4 Temel Ihtiyaci

3)Güven İhtiyacı

Dengeli sevgi ve ölçülü ilgi, çocukta güven duygusunu yaratır. Çocuk hangi yaşta olursa olsun, bir sorunla karşılaştığında, sorunu paylaşabileceği çözüm üretecek bir yetişkin bulması, güven duygusunu pekiştirir. Burada yetişkine düşen görev çocukla birlikte sorunu tanımlamak ve çözüm bulmaktır. Çocuğun yerine çözüm üremek değil, onun çözüm üretmesine rehberlik etmektir.

Çocukta güven duygusunun uyuması ve gelişmesi, ailesinin eğitim anlayışına sıkıca bağlıdır. Güven duygusuna sahip olan çocuk, kararlı olur, ne istediğini bilir, istediğini elde etmek için mücadele eder, engel karşısında yılmaz, seçimlerinde yapmakta zorlanmaz, bir sorunla karşılaştığında çözüm üretebilir, hakkı yendiğinde kendini savunabilir. Çocuğun ailesine güven duyması kadar kendine güven duyması da önemlidir. Çocuğun kendisine güven duyması, doğur davranışı özgürce seçmesine yol açar.

4)Özgürlük İhtiyacı

Uyarıcının bol olduğu bir ortamda özgürce büyüyen çocuk, kendi bedenini ve çevresini tanır, çevresindeki nesne ve olanakları keşfeder, denemeler yapar, bilgi ve görgüsünü artırır. Kendi başına bir şeyler yapmak isteyen çocuk engellememeli, devamlı uyarılmamalı, sürekli eleştirilmemeli, her adımda hataları düzeltilmemeli, talep etmedikçe yardım eli uzatılmamalıdır. Böylece çocuk özgürlüğünün keyfini yaşayacaktır. Özgürlük ihtiyacı kısıtlanmış olan çocuk bir yetişkin ya da yaşıta bağımlı olur, hiçbir işi tek başına yapamayacağına inanır, güvensiz ve cesaretsiz olur, en küçük sıkıntıda paniğe kapılır, sorun çözmede aciz kalır.

Konular :