ERGENLİK DÖNEMİ

Ergen Çocuğunuzun da Dokunmanıza İhtiyacı Vardır

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 26.01.2013

Ergen Çocuğunuzun da Dokunmanıza İhtiyacı Vardır

3 yaşındaki çocukları kucaklamak ya da onları kucağınıza oturtup öyküler okumak bir çocuğun sevgi deposunu doldurmak için çok etkili bir yoldur. Hayatın diğer bir bölümünde fiziksel temas aynı zamanda duygusal bir ileticidir.

Huzurevlerinin koridorlarında tekerlekli sandalyelerinde, ellerini belki biri tutar umuduyla uzatan yaşlılara rastlamayan kimse var mıdır? Ve tabii sevgililer ve eşler de öpüşürler ve birbirlerini kucaklarlar.

Çocuğun Sevgi Deposu Anne Baba Tarafından Doldurulmalıdır

Peki ya ergenler? Onlar bu sayılanlardan farklı mı? Fiziksel temas bir ergeni duygusal yönden etkiler mi? Cevap hem evet , hem de hayır. Çünkü bu ergene ne zaman, nerede ve nasıl dokunacağınıza bağlıdır.

Sevdiğimiz insanlara dokunmanın inkâr edilemez bir duygusal gücü vardır. Anne babaların küçük çocuklarını ya da bebeklerini kucaklamasının, onlara sarılmasının veya onları okşayıp öpmelerinin sebebi de fiziksel temasın aralarında yarattığı bu duygusal etkileşimdir.

Mesela gencin arkadaşlarının önünde ona sarılmanız sevgi yerine onda utanç yaratabilir hatta ebeveynini itmeye ve “kes şunu” demeye bile itebilir. Bununla birlikte yorucu bir oyundan dönen kızınızın ya da oğlunuzun omuzlarına masaj yapmak çocuğunuza derin bir duygusal sevgi iletebilirsiniz. Ergen çocuğunuza “içine dönük bir ruh halindeyken” dokunmaya çalışmak neredeyse her zaman genci rahatsız eder ama kötü geçmiş bir günden sonra okuldan eve dönen çocuğunuza sarılmak gerçek bir ebeveyn sevgisi olarak her zaman kabul görür.

Ergen çocuklar farklıdır. Onlara çocuklarında dokunduğnuz şekilde, aynı yerlerde ve tarzda dokunmaya devam edemezsiniz. Burada anne babanın hatırlaması gereken şey ergenin asıl konuları olan bağımsızlık ve özbenliktir. Ebeveynler kendilerine bu soruları sormak durumundadırlar:

“Ben onunla fiziksel temas kuruş oluşum acaba ergen çocuğumun bağımsızlık duygusunu zedeliyor mu? ya da “Bu ergen çocuğumun özbenlik kavramının olumlu mu etkiliyor?”

Ergen çocuğunuzun sizin sevginizi hissetmeye çok ihtiyacı vardır. Fiziksel temas beş temel sevgisi dilinden biridir ama fiziksel temas dilini doğru zamanda, doğru mekanda, doğru şekilde konuşmayı bilmelisiniz.

Ergen Çocuğunuzun da Dokunmanıza İhtiyacı Vardır

Zeki anne babalar çocuklarını keşfetmeye çalışır. Bu keşif sonunda da ergen çocuklarının bir hareketinden o an içinde bulunduğu ruh halini anlamayı öğrenirler.
Ergenler ruh hallerini bize beden dilleriyle anlatırlar. Örneğin, sizle konuşurken durdukları mesafe ya da ellerinin, kollarının duruş şekli.

Akıllı anne babalar bu vücut dilini çok iyi gözlemleyip ergen çocuklarına dokunmak için doğru zamanı öğrenebilirler. Ergen neden “Bana şimdi dokunmayın” halinde olduğunu anlamak o kadar gerekli değildir. Önemli olan, onun bu ruh halini fark etmek ve saygı duymaktır.

Ergen çocuğunuzun çocukluğunda kullandığı temal sevgi dili fiziksel temas ise bu ergenlik yıllarında da değişmeyecektir. Bunun yanında eğer çocuğunuzun sevildiğini hissetmesini istiyorsanız o dili konuştuğunuzda kullandığınız lehçeyi değiştirmeniz gerekmektedir.

Konular :