ERGENLİK DÖNEMİ

Ergen Kızlarıyla Anneler Nasıl Bir İletişim Kurmalı?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 24.01.2012

Ergen Kızlarıyla Anneler Nasıl Bir İletişim Kurmalı

Anne babalar kızlarının ergenlik döneminde kaygılı ya da endişeli olabilirler. Çünkü hem fiziksel hem de duygusal açıdan kendi çocuklarını tanıyamaz haldedirler. Bu değişim ve gelişim, onların gözlerinin önünde olup, biter. Küçük kızları ellerinden kayıp giderken, yerine asi, hırçın, öfkeli, söz dinlemeyen, onları beğenmeyen bir genç kız gelir. Peki ama ergenliğe yeni yeni adım atan kızınızla nasıl bir iletişim kurarsanız bu devreyi rahat atlatabilirsiniz? Davranış Bilimci Şeyma Gazezoğlu anne babaları aydınlatıyor.

Çok zor gibi gözükse de bu dönem de geçecek. Ama ne kadar uzun süre sıkındı yaşayacağınız size bağlı. Dönemin sihirli kelimeleri “korkmayın” ve “unutmayın” . Siz de bu evrelerden geçtiğiniz ama öyle ama böyle…

“Bizim zamanımızda….” Dediğinizi duyar gibiyim. Zaman değişti. Evet, zaman her dakika değişiyor ve bizi de değiştiriyor ama hiçbir şey orijinden ayrılmıyor. Siz ne olma potansiyeliniz varsa o oldunuz; kızınız da ne olma potansiyeli varsa o olacak ama sizin desteğinizle… Zaman yeni sorunları ve yeni çözümleri getirerek değişir. Panik yapmanıza gerek yok.

Ebeveynler Ne Yapmalı?

Öncelikle kızınızın büyüdüğünü fark edin. Artık her yere birlikte gittiğiniz, bütün sözlerinizi dinleyen kızınız yok. Eğer kızınızdan hayata eskisi gibi devam etmesini isterseniz, bu her iki tarafa da haksızlık olur.

Kızınız Çekinmeden Sizinle Tüm Sorunlarını Paylaşabilmeli

Kızların ergenliğinde, onun yanında yer alarak, daha fazla yardımcı olacak kişi annedir. Bu dönemde anneye çok fazla görev düşer. Kızınıza arkadaşı gibi yaklaşın ama çok meraklı görünmeyin. Her şeyi sorgulamayın ve olaylar karşısında sakin olun. Kızınıza güvenin ve onun da size güvenmesini sağlayın. Kızınız, bir sorunu olduğunda, “acaba babam duyar mı?” “Annem kızar mı?” “Tepkisi ne olur” gibi düşünceleri olmadan, sorununu gelip size anlatabilmelidir.

Çalışmaya gidecek konularda kızınızla tartışmayı girmeyin. Onun yerine kararlar almak ve uygulamaya geçmek yerine, karar aşamasında kızınızın yanında olup, ona destek olun.

Kızınızla hiçbir zaman arkadaşları gibi ilişki kurmayı beklemeyin. Siz annesiniz. Ergenler de bütün dertlerini, sıkıntılarını annelerine değil, arkadaşlarına anlatırlar. Çünkü paylaşmak için arkadaşları vardır. Bu durumda anlayışlı ve sabırlı olun. Sizin yapmanız gereken, kızınızla dost olmayı, başarabilmek ve onun güven duygusunu kazanmaktadır.

Kızınızın Güçsüz Yanlarını Görmek Yerine Güçlü Yönlerini Öne Çıkarın

Kızınıza eleştirici tavırla yaklaşmayın. Yaptığı hatalar ve başarısızlıklar karşısında, “sen bunu yapamadın”, “sen başaramadın”, “sen kazanamadın” gibi söylemleri kullanmayı. Kızınızın kişiliğe saldırılarda bulunup, suçlamaya geçmeyin. Güçsüz yönlerini, başarısızlıklarını ortaya çıkarmak yerine, güçlü yönlerini görüp, başarılarını destekleyin ve onu ödüllerin. Ama bunu da abartmadan, yerinde ve zamanında yapın.

Kızınızı sevdiğinizi ve ona değer verdiğinizi belirli aralıklarla mesajlar halinde ona iletin.

Karşılıklı konuşurken, siz de kendinizden bir şeyler paylaşın ki o da sizinle bir şeyler paylaşsın.

Bütün insanların hata yapabileceğini, bazı durumlarda ve konularda başarısız olabileceği önce siz unutmayın ki çocuğunuz da unutmasın.

Asla emir verici cümlelerle konuşmayın. Emir vermek yerine rica edin.

Konular :