ERGENLİK DÖNEMİ

Minik Oğlum Ergenliğe Mi Giriyor?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 20.08.2010

Minik Oğlum Ergenliğe Mi Giriyor

İnsan yaşamı boyunca sürekli bir gelişim ve değişim içindedir. Gençlik dönemi, belki de bu gelişim sürecinin en önemli evresini oluşturur.

Anne-babalar, oğullarının karşılarına birdenbire bir yetişkin kimliğiyle çıkışını kabullenemezler.Tıpkı çocukken olduğu gibi hala onları yönetmek, yönlendirmek, onlarla ilgili bütün kararları kendileri vermek isterler. Oysa minik oğulları birdenbire büyümüş, bir yetişkin olmaya başlamıştır; gerçek bir yetişkin olabilmek için de bazı sınavlardan geçmek, başarılar kazanmak, kendini kanıtlamak isteyebilmektedir.

İşte anne-babalara, çocuklarının ergenlik döneminde dikkat etmesi gereken hususlar:

• Ergenlik sürecine giren oğlunuzu, suçlayıp yargılamaya ve cezalandırmaya değil, onu tanımaya, anlamaya ve desteklemeye yönelin.

• Oğlunuzla aranızda doğru ve etkin bir iletişim kurun; bunun için de gerekli sevgi ve güven ortamını hazırlamalısınız.

• Bağımsız bir birey olma yolundaki oğlunuzun bilgi, deneyim ve yeteneklerini geliştirebileceği bir etkinlik ortamı yaratın.

• Oğlunuz sizinle bir şeyleri paylaşmaya çalıştığında ne kadar önemli bir işiniz olursa olsun bunu asla ertelemeyin. Sonra bir daha bu olanağı bulamayabilirsiniz.

• Oğlunuzun sizinle paylaştıkları sizinle onun arasında kalmalıdır. Bunların hiçbir bölümünü hiçbir kimseye, onun izni olmadan söylemeyiniz. Böylece onun güvenini kazanacak ve sizinle daha önemli sırlarını paylaşmasını sağlayacaksınız.

• Herhangi bir konuda oğlunuzla konuşmak istediğinizde o buna hazır değilse, onu asla zorlamayın. Konuşmak isteğinizde kendisini dinlemeye hazır olduğunuzu içtenlikle ve ısrarla belirtin. Bunun için uygun ve elverişli olduğu anlardan yararlanmaya çalışın. Unutmayın; iletişimin yüzde 80’i dinlemektir.

• Övgülerinizi ve eleştirileriniz daima oğlunuzun davranışlarına yöneltin. Bu onun olumlu davranışlarını çoğaltmasını olumsuz davranışlarını düzeltmesini sağlayacaktır. Sizin de onunla gurur duymanızı…

• İyi davranışlarını övmek için hiçbir olanağı kaçırmayın; fakat küçük yanlışlarını olabildiğince görmezlikten gelin. Bu onun özgüvenini artıracak, deneyim ve beceri kazanmak için onu daha etkin ve daha istekli kılacaktır.

• Elbette bazen oğlunuza ceza vermeniz gerekecektir. Böyle durumlarda vereceğiniz cezanın öfkenizle değil, suçla orantılı olmasına özen gösterin.

Konular :