ERGENLİK DÖNEMİ

Ergenlik Dönemindeki Çocuğunuzun Psikolojik Sorunları Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 02.10.2011 - Güncelleme : 02.02.2023

Geçen on yılda intihar eden çok fazla sayıda genç insan oldu. Eğer anne-babaları bazı işaretleri anlayabilselerdi ve uygun bir şekilde davranabilirlerse bunların pek çoğu önlenebilirdi. Peki ama nedir bu işaretler?

Ergenlik Dönemindeki Çocuğunuzun Psikolojik Sorunları Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz

1. En Basiti Fiziksel İşaretlerdir

Tanımı enkolay ilk işaretlerdir. Bunlar çocuğun yeme alışkanlığındaki değişiklikler gibi, olağan fiziksel çizgisinden uzaklaşmasını içerirler. Daha önce oldukça düzenli yemek yine bir çocuğun çok fazla yemeye başlaması veya hiçbir şey yememesi şeklinde görülebilir.

Her iki aşırı uçta da olabilir ama gözlenmesi gereken önemli bir konudur. Aynı durum uyku için de söz konusudur. Çocuk çok fazla ya da çok az uyumaya başlar. Herhangi bir büyük değişiklik üzerinde durmaya değer.

2. Sosyal İşaretler Neler?

Kendi odalarına ve kendi küçük dünyalarına çekilebilirler. Duygusal acıdan kurtulmak için aşırı aktivite içine girebilirler. Kaba ve rahatsız edici veya aşırı kibar olabilirler. Yine, çocuğun olağan yaklaşımlarındaki farklılıklar üzerinde durulması gereken bir noktadır.

3. Duygusal Göstergeler Nelerdir?

Çocuğun normal durumundan farklı olması dikkate değer, her zaman yumuşak olan bir çocuğun huzursuz olması, genellikle mutlu bir çocuğun mutsuzluğu oldukça sessiz olan birisini heyecanlı olması, olağanın dışında endişeli, kaygılı ve ruhsal olarak aniden değişen bir durumda olması.

4. Kişisel Alışkanlıklara Dikkat!

Sahip olduğu değerli eşyaları başkalarına verme, sanki ortalıkta kazara bırakılmış bazı notlar veya okuldaki başarısının düşmesi gibi durumlar çocuğun üzgün, kırgın ya da tehlikede olduğunu gösteren işaretlerdir.

Çocuğunuzda şüphelendiğiniz herhangi bir durum varsa, bir danışmanın tavsiyesini alma konusunda hiç tereddüt etmeyin.

Çok geç olmadan, sizin ve çocuğunuzun ihtiyacı olan yardımı alın. Başı dertte olan çocuğunuz direnebilir ve hiç ilgilenmek istemeyebilir. Bunun sizi kandırmasına izin vermeyin!

Ders verici ve dırdır edici bir tavır içine girmeden kararlı olun. “Endişe ve üzüntünü yüzünden okuyabiliyorum. Lütfen bana problemlerini anlat. Bizim sevgimin çözemeyeceği problem yoktur” deyin. Ona biraz zaman tanıyın ama problem çözülene kadar peşini bırakmayın!

Konular :

ergenlik dönemi, ergenlikte çocuk psikolojisi, ergenlikteki tuhaf işaretler, ergenleri anlama