ÇOCUK ODASI

Feng Shui’ye Göre Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilir?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 01.07.2011
Feng Shuiye Göre Çocuk Odası Nasıl Dekore Edilir

Çocukların odası yalnızca onların uyuması, oynaması ya da derslerini yapması gereken bir oda değildir. Çocuk odaları onların kişiliklerini belirleyen, onlara ait bir dünyadır da aynı zamanda. Pedagoglar, anne ve babaların çocuk odalarını dekore ederken mutlaka çocuklarının istedikleri göz önünde bulundurmaları gerektiğini vurguluyorlar. Dolayısıyla çocuğunuzun odasında yapacağınız ufak bir değişiklik de bile onun fikrini mutlaka alın.

Çocuk odası dekore ederken hazır ve basmakalıp çocuk temalarının tek tip çocuk yetiştireceği unutulmamalı… Çocuğunuzun zevkine, isteklerine ve hayallarine uygun dekore etmek en önemli kural.

Çocuğunuzun odasınde değişiklik yapmadan önce, Feng Shui'ye göre, çocuk odası dekore etmenin inceliklerini öğrenmek ister misiniz ?

Daha Huzurlu ve Güvende Hissetmeleri İçin…

Feng shui çocuk odaları dönüşümünde temel hedef, çocuklar için daha sağlıklı, sevgi dolu ve güvenli bir ortam oluşturmaktır.

Feng Shui’de, çocukların oyun alanlarında ve yatak odasıyla ilgili bazı önemli özel kurallar vardır. Çocuk odalarındaki mobilyaları konumlandırmadan duvar rengine kadar birçok önemli nokta bulunuyor.

Çocuk odası dekore edecekseniz ilk yapacağınız iş, duvarın rengini doğru seçmek olmalı. Yalnızca çocuk odası için değil, genel olarak dekorasyonda büyük önemi olan renk seçimini yaparken de bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Feng Shui’ye göre, çocuk odaları; portakal rengi, pişmiş toprak veya sıcak sarı toprak renklerinde olmalı. Çünkü bu renkler, onlara güvende oldukları hissi yaratıyor.

Mavi veya gri tonlar soğuk renkler olduğundan ve çocuklarda güvensizlik duygusu yaratabildiğinden, çocuk odalarında baskın renk olarak kullanılmamalı. Ayrıca çok parlak renkler de çocuk yatak odaları için tavsiye edilmiyor.

Eğer çocuğunuz çok aktifse, yatak odası için seçeceğiniz renkler ile denge yaratabilirsiniz. Örneğin bejler ve açık portakal gibi hafif ve rahatlatıcı renklerle bu dengeyi yakalayabilirsiniz.

Öte yandan çocuğunuz fazla sessiz ve sakin ise, odasının duvarlarını boyarken sıcak turuncu ya da sarı renklerini kullanarak dengeyi yakalayabilirsiniz.

Feng Shui’ye göre tüm yatak odalarında, yatağın konumu çok önemlidir. Çocuğunuzun yatağı odanın sağ tarafında olmalı, yatağı oda kapısının tam karşısında olmamalıdır. Ayrıca yatak kapıyla çapraz bir konumda olduğunda çocuğunuz kapıyı kolayca görür ve bu da ona huzur verir.

Çocuğunuzun sık sık uyunma problemi varsa, başı doğuya ya da güneye doğru gelecek şekilde yatağını konumlandırmalısınız.

Eğer çocuğunuzun çok hafif uykusu varsa, en ufak bir seste bile uyanıyorsa, çocuğunuzun başı kuzeye ya da batıya doğru gelecek şekilde yatağını konumlandırmalısınız.

Feng Shui'ye Göre Odayı Düzenlerken Üç Ana Adım

1. Dağınıklığı Düzenleyin: Birinci önemli adım odadaki dağınıklığı toparlamak olmalı. Giysi dolabı, oyuncaklar, kitaplık ve çalışma masası gibi sabit eşyalar odadaki enerji akışını engeller. Etraftaki fazlalıkları depolamak için sepetlerden, kutulardan, şık, büyük bir çantadan ve diğer yaratıcı depolama seçeneklerden faydalanabilirsiniz. Odadaki düşük enerjiyi önlemek için çocuk odasının karmaşıklıktan ve dağınık görünümden uzaklaşması feng shuinin önemli kurallarından biridir.

2. Odayı Sık Sık Havalandırın: Çocuk odasının hava kalitesi çok önemlidir. İster yaz olsun ister kış olsun çocuk odaları sürekli havalandırılmalı. Çocuk odasının penceresini sık sık açarak odaya temiz enerjilerin girmesini sağlayın. Taze hava çocuğunuzun enerjisini dengeleyecektir. Bunun için çeşitli hava temizleyici bitkilerden de yararlanabilirsiniz. Bitkiler, odaya canlı, doğal güzellik getirmesinin yanı sıra ortamın temiz bir havaya kavuşmasını da sağlayacaklardır. Aynı zamanda esansiyel yağlar, aromaterapi gibi doğal kokular da harika feng shui fikirlerindendir.

Çocuğunuz genellikle çok huysuz ve huzursuz mu hissediyor kendini? Öyleyse daha sakin bir ruh haline kavuşması için odasında papatya ve lavanta bitkilerine, tütsülerine, aromaterapi yağlarına sık sık yer verin.

Çocuğunuz biraz rahatsızsa ve kendini yorgun hissediyorsa nane, limon ve okaliptüs bitkilerinin enerji artırıcı gücünden faydalanabilirsiniz.
3. Doğru Renkleri Kullanın: Özellikle de gençlik dönemindeki çocuklarınız için enerjilerini güçlendirmek ve mutlu bir büyüme dönemi yaşamaları için odalarında feng shui renkleri çok doğru kullanılmalı. Çünkü renkler enerji geçişini sağlamanın en kolay yollardan biridir.

Ve son bir tüyo; çocuğunuz ergenlik çağındaysa ve bu aralar biraz asi tavırlar sergiliyorsa odasına ebeveynleriyle birlikte çekilen fotoğraflardan koyun; onun enerjisiyse daha sakin bir ruh haline kavuşacaktır.

Unutmayın, çocuğunuzun odasında yapacağınız ufak bir değişiklikle onun çok daha güvende ve huzurlu hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Konular :