ÇOCUK ODASI

"Oğlumun Odasını Nasıl Dekore Edebilirim?"

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 28.11.2011

Oğlumun Odası Nasıl Olsun

Oğlumun Odası Nasıl Olsun

Oğlumun Odası Nasıl Olsun

Çocuğunuzun yatak odası, minik yavrunuzun en kişisel sığınağıdır. İdeal bir çocuk odası, öğrenmeye ve eğlenceye teşvik edebilecek, rahat bir uyku çekmeyi sağlayabilecek ve hayal gücünü genişleteceği oyunları oynayabileceği özelliklere sahip olmalıdır.Çocuğunuzun odası aynı zamanda ders çalışmasına ve rahatlıkla oyun oynamasına imkân tanıyacak genişliğe sahip olmalıdır.

Doğumlarından üniversite yaşamlarına kadar ihtiyaçlarına uygun olarak yenilenen odaları, çocukların en çok kullandıkları alanlardır kuşkusuz. Büyüyen ve giderek zevkleri, istekleri ve hayal güçleri değişen oğlunuzun odasında yeniliğe ihtiyacı olduğunu düşünüyor ama ne yapmanız gerektiği konusunda kararsız kalıyorsanız işte size ilham verebilecek birkaç çocuk odası teması.

Çocuğunuzun odasını yeniden düzenlerken, onu da bu sürece dahil ederek sahiplik duygusu yaratabilir ve yapacağınız yeniliklere karşı heyecan duymasını sağlayabilirsiniz.

Odasını Kişiselleştirmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

İşe odasının duvarlarından başlayabilirsiniz. Bir öneri: Çocuğunuzun odasını duvarlarını yarıya kadar ekose duvar kâğıdıyla kaplayın diğer yarısını koyu yeşil, lacivert veya kızılcık renklerinde boyayabilirsiniz. Veya tam tersi de olabilir. Duvarın alt kısmını boyayabilir, üst yarısını duvar kâğıdıyla kaplayabilirsiniz. Dilerseniz flamalar ile de boya ile duvar kâğıdı arasında bir sınır oluşturabilirsiniz. Bunun gibi birçok farklıstilde kendi zevkinize uygun tasarımlar oluşturabilirsiniz.

Erkek Çocuğu Odası İçin Yaratıcı Temalar

İtfaiyeci

Çocukların favori temalarındandır. İtfaiye arabası şeklinde bir yatak ve çalışma masasıyla odasında çok rahatlıkla bu havayı yaratabilirsiniz. İtfaiyeci desenlerinin olduğu duvar kağıdıyla veya yatak örtüsü takımıyla odasının dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.

Dinozorlar Dünyası

Dinozorlar genç erkekler arasında geleneksel favori temalardandır. Yatak örtüsünden duvar kağıdına kadar dinozor desenli aksesuar bulmanız üstelik çok da zor değil. Odasının bir köşesini, irili ufaklı birçok dinozor figürünün olduğu oyuncaklarla süsleyebilirsiniz. Tabi dinozor demişken büyük yumurtasından da bahsetmeden olmaz. Büyük dinozor yumurtası şeklinde (aynı desenderenkte kumaşlarla) yastıklar yaparakdekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kale Dekoru

Asma köprü ve ejderha figürlerinin olduğu bir oda çocuğunuzun hayal gücünü harekete geçirmeye yeter de artar bile. Muhafız kıyafetlerini andıran oyuncaklarla, eskitilmiş mobilyalardan oluşan çalışma masası ve dolaplarla odayı dekore edebilirsiniz.

Coğrafi Aksesuarlar

Dünya küreleri, duvar veya tavan haritaları, toparlamak istediklerini depolaması için valiz görüntüsündeki bir dolapla veya el yapımı bir posta kutusu ile odasında her an farklı bir ülkeye seyahat edeceğini hayal etmesini sağlayacak bir hava yaratabilirsiniz.

Okul Temalı Dekorasyon

Oda duvarının bir kısmına büyük bir yazı tahtası koyabilir ve geleneksel bir okul masası ile çocuğunuza rahatlıkla bir ders çalışma alanı yaratabilirsiniz. Odasının bir köşesine de güvenli bir salıncak yerleştirebilirsiniz.

Taşıtlar

Erkek çocukların her daim ilgi odağı olmuştur: Trenler, uçaklar, kamyonlar, traktörler, yarış arabaları onların vazgeçilmez oyuncaklarıdır. Dur işaretleri, yol halılar, araba şeklindeki yatak, uçak kanadı raflar, yarış damalarıyla odasını dekore edebilirsiniz.

Denizaltı Dünyası

Denizaltı şeklindeki bir yatak, oyuncaklarını depolamak için büyük kum kovaları, mavi tonlarında deniz havası yaratan duvar kağıtları, tavanı teknenin alt tabanı şeklinde boyatabilir tavanın kimi yerlerinde kabarcık desenleri yapabilirsiniz.

Kovboy Dünyası

Bir şerif yıldızı yerleştirdiğiniz kapısının üzerine at nalı koyabilir; kalıp gibi halat, stil dolaplar seçebilir,inek derisi desenli bir battaniye ve bir kovboyun olmazsa olmazı şapkasıyla odasını dekore edebilirsiniz.

Spor Temalı Odalar

Her yaştan erkek için de geleneksel favori temalardandır. Bu odalar erkek çocuklarını her yaşta cezbeder. Bir basketbol potası duvara yerleştirin; topu kilim ve yastık, kupa, spor malzemeleri le odayı süsleyin. Eğer oğlunuzu basketbolu seviyorsa basketbol sahası renklerini rahatlıkla odasında kullanabilirsiniz. Gardırobunu da tıpkı soyunma odalarındaki gibi bir dolaba dönüştürebilirsiniz. (Kirli çamaşırlarını saklamak için bir gizli bölme de yapmayı unutmayın.)

Hemen hemen her erkek çocuğu futbola meraklıdır. Eğer çocuğunuz henüz takım tutmuyorsa futbol temalı dekorasyonunuzda milli takım renklerimiz olan kırmızı beyazı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Genç futbol yıldızınız için, futbol topu şeklindeki yumuşak yastıklardan alabilir, odasının yerlerini yapay çimlere benzer desende halıyla döşeyebilirsiniz. Yatağının üzerine favori takımın renklerinde bir battaniye veya yatar örtüsüserebilirsiniz.

Uzay Üstü Görünümlü Oda

Ay'ın çekimi havasını yaratmak için odasının bir duvarınıkoyu renkbir boyayla ve gece parlayan ışıltı yıldızlar ile süsleyin. Oyuncak teleskoplar ve gezegen şeklindeki gibi oyuncak aksesuarlar yerleştirebileceğiniz odaya, roket gemisi şeklinde bir yatak yaptırabilirsiniz; uzay üstünüz hazır.

Çocuğunuzun odasını dekore ederken hem çocuğunuzun hem de kendi zevkinizi ve hayal gücünüzü kullanarak bu süreci eğlenceli ve keyifli bir maceraya dönüştürebilirsiniz…

İştesize ilhamverebilecekçocuk odası dekorasyonları ve aksesuarları...

Konular :