CİLT BAKIMI VE ESTETİK

Cilt, Saç ve Tırnakları Kış Soğuğundan Korumanın 10 Yolu

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 05.01.2014

Cilt Sac ve Tirnaklari Kis Sogugundan Korumanin 10 Yolu

Deri, tırnaklar ve saçların mevsim değişikliklerinden doğrudan etkilendiğini dile getiren dermatoloji uzmanları, kış mevsiminde cilt bakımına daha fazla özen gösterilmesini öneriyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Ataman, cildi, saçları ve tırnakları kış mevsiminin olumsuzluklarından korumak için bakın hangi önerilerde bulundu.

Neden Kış Aylarında Daha Sık Cilt Kuruluğu Yaşanır?

Soğuk ortamın deri üzerinde yaptığı ilk etkinin kuruma, kurumaya karşı en önemli silah ise giysilerdir. Bunu bariyer krem dediğimiz deriden su kaybını önleyen ve nemlendiren kremler izler. Bu kremleri cildinizin kuru olduğu her zaman, günde en az 3 kez sürmelisiniz. Özellikle kadınlarda topuk derisi kuruması, topuk çatlakları, kış mevsiminde en sık görülen problemlerdir. Ayrıca merkezi ısıtmalı kapalı ev ve iş ortamlarının da deriyi kuruttuğunu unutmayın.

Kış Aylarında da Sağlıklı ve Güzel Görünmenin Yolları

1. Deri, su ve temizlik ürünleriyle temas sonucunda daha çok kuruduğu için kış mevsiminde daha az banyo yapın ve banyoda kalma sürenizi kısa tutun. Duş yağlarıyla yıkanmayı tercih edin.

2. Banyodan çıkar çıkmaz; deriye nüfuz ederek suyu deriye hapseden nemlendiriciler kullanın. Saçlarınızın kurumasını istemiyorsanız, kurutmayan şampuanlar, saç kremleri kullanın; sıcak sudan ve sıcak fönden kaçının.

3.Tırnaklarınız uç kısımlarından ayrılıyor, çatlıyor ya da tabakalar oluşuyorsa bunların vitamin eksikliğine bağlı olduğunu düşünmeyin. Tırnaklarınız da cildiniz gibi mevsimden etkilenir. Tırnaklarınızı korumak için su, sabun, deterjan, çamaşır suyu temasından kaçının, eldiven giyin ve el kremi sürün.

4. Kış mevsiminde D vitamini eksikliği yaşamanız muhtemeldir. Bu nedenle vitamin takviyesi alın.

5.Yüksek rakımda oturuyorsanız güneş yanığı ve uçuklara karşı önleminizi alın.

Cilt Sac ve Tirnaklari Kis Sogugundan Korumanin 10 Yolu


6.Ergenlik sivilceleri kış mevsimini sever. Bu dönemde tedavinizi aksatmayın.

7. Egzamalar ve sedef hastalığı da yine kışın şiddetlenme eğilimindedir. Özellikle bebeklerde görülen atopik egzamalar kışın önemli sorun haline gelir. Medikal temizleme ürünleri ve bebek yağı kullanımına önem vererek, ev ortamının çok sıcak olmasından kaçının.

8. Uzun saatler mesainiz varsa ve kapalı ayakkabılar giyiyorsanız, ayak mantarı problemiyle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle işe gidip gelirken daha sıcak tutan ayakkabılar; iş ortamında ince ayakkabılar giyerek bu problemle başa çıkabilirsiniz.

9.Havayı müsait buldukça açık ortamlarda yürüyüş yapın.

10. Düzenli beslenmeye dikkat edin.Sigara ve alkolden uzak durun.

Konular :