CİLT BAKIMI VE ESTETİK

Diş Eksikliği Yüzde Kırışıklığa Sebep Oluyor! Çözüm, Gülüş Tasarımında

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 12.07.2019 - Güncelleme : 15.08.2022

Ağız içindeki dişlerin formlarının yüz ifadesine büyük etkisi olduğunu söyleyen Doç. Dr. Yeliz Çavuşoğlu Yüce, “Arka dişler kaybedildiği zaman, hem yanaklarda bir çökme oluyor hem de burun ile çene arasındaki mesafede bir küçülme oluyor. Dolayısıyla yanlarda kırışıklıklar ortaya çıkıyor ve dişler eksik olduğunda yüz çöküyor” dedi. 

Son zamanların popüler estetik türü olan ‘dijital gülümseme tasarımı’ ya da ‘gülüş tasarımı’ yüze bambaşka bir ifade katmaya yardımcı oluyor. Ağız içindeki dişlerin yapısının büyük rol oynadığı gülümseme, diş eksikliğinde ise yüzde kırışıklığa da neden oluyor.

Dijitalleşmenin artmasıyla adını gülüş tasarımı olarak duyduğumuz uygulama hakkında bilgi veren Diş Hekimliği Fakültesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Yeliz Çavuşoğlu Yüce, diş sağlığı ve tasarımı hakkında bilgiler verdi.

Yüzdeki Kırışıklığın Bir Sebebi de Bu

 Diş Eksikliği Yüzde Kırışıklığa Neden Oluyor 

Yüzde Kırışıklığa Sebep Olan Diş Problemleri 

1. Gülüş Tasarımı Nedir? 

Amaç Görüntüyü Düzeltmek 

Gülümseme tasarımının her zaman kullanıldığını ifade eden Doç. Dr. Yeliz Çavuşoğlu Yüce, “Diş tedavisinde herhangi bir uygulama yapılacaksa zaten bu yüzdeki gülümsemeyi de etkileyeceği için amaç görüntüyü düzeltmek. Önceden de tasarım işlemi vardı. Sadece bunun adına gülümseme tasarımı denmiyordu. Buradaki yenilik, eskiden teknisyen bunu eliyle tek tek yapar hastaya çok müdahale ettiremezdi.

Dijital Kütüphaneden İstenen Model Seçiliyor 

Şimdi ise daha en baştan ‘yuvarlak formlu’, ‘kenarları üçgenli’, ‘uçları tırtıklı’ dişler istiyorum gibi bir ifade de bulunabiliyor hasta. Biz onu birebir seçip ya da dijital kütüphaneden yüzlerce seçenek arasından hastanın hoşuna giden modeli seçerek, kendisinin fotoğrafı üzerinde gösterebiliyoruz. Hasta birebir kendi seçmeye başladığı için daha çok hastaya ulaşmaya başladı bu uygulamada. 

 

2. Diş Kaybı Yüzde Çökmeye Neden Oluyor

Arka dişlerdeki kayıp yüzün çökmesine neden oluyor” 

Ağız içindeki dişlerin formu yüzdeki ifade üzerindeki etkisi büyük. Arka dişleri sadece fonksiyon diye düşünüyoruz çünkü estetiği görünmezdir bizim. ‘Julia Roberts’ gülüşü dediğimiz bir gülüş vardır. Eğer öyle bir gülüşünüz yoksa normal şartlarda arka dişleriniz, estetik bölge değildir.

Fonksiyon görür, nedir bu fonksiyon?

Çiğnemenizi sağlar mesela. Ama arka dişler kaybedildiği zaman, hem yanaklarda bir çökme oluyor hem de burun ile çene arasındaki mesafede bir küçülme oluyor. 

Yüzdeki Kırışıklığın Bir Sebebi de Bu

Diş eksikliğinde hangi dişin eksik olduğu önemli.

3. Diş Kaybı Yüzde Kırışıklığa Neden Oluyor  

Dişler Eksik Olduğunda Yüz Çöküyor 

Dolayısıyla yanlarda kırışıklıklar ortaya çıkıyor ve dişler eksik olduğunda yüz çöküyor. Bu durum devam ederse, yani hasta ön dişleriyle çiğneme devam ederse, dişlerde açılmalar meydana geliyor.

Bu sefer de hastanın dikey boyut kaybı dediğimiz, alt üst yüksekliği kayboluyor. Yani, burun ile çene arasındaki mesafe gibi. Bu da otomatikmen yüzü değiştiriyor. Halbuki arka dişleri sabit protezlerle düzgünleştirdiğimiz zaman hastanın çene boyutları yeniden normale geliyor. Bu da yüze yansıyor.

 

4. Dişler Kaybolduğunda Çene Kemiklerinde Küçülme Olur  

Ön bölgede ise otomatikman dudakların desteği dişler zaten. Burada dişler kaybolduğu anda çene kemiklerinde de küçülme olur. Örneğin, dişiniz çekildiği zaman çekim yerine baktığınızda bir çukur görürsünüz. Çünkü, kemikte erime olur.

Dudak desteği dişlerden geldiği için diş gittiği zaman dudak da içeri çökeceği için yine kötü bir görüntü olacaktır. Ağız içindeki ufak tefek dolgular hariç, çoğu resterasyon hastanın estetiğine doğrudan etkisi var.

 

Gülüş Tasarımı Kaç Yaşında Yapılmalı? 

5. Gülüş Tasarımı İçin En Uygun Yaş

“20 yaş sonrası için daha uygun” 

Gülüş tasarımı uygulamasının belli bir yaştan sonra yapılması daha doğrudur. Gülüş tasarımı için öncelikle detaylı bir muayene lazım. Çünkü, dişlerin kesilmesini biz minimum yapmak isteriz. Minimum yapabilmek için de dişin belli bir diziliminin olması gerekir.

 Zamanla Yüz Yapısı Değişir 

Diş doğru pozisyonda değilse öncesinde ortodonti tavsiye ediyoruz. Kanal tedavisi etkiliyor bizi. Genelde 20 yaş öncesine tavsiye etmiyoruz. Çünkü hem büyümesi devam ediyor hem dişleri çok yeni oluyor, zamanla yüz yapısı değişiyor. Tabii böyle bir kural yok. Diş eksikliğinde hangi dişin eksik olduğu önemli.

6. Diş Yapısı Anne ve Babadan Genetik Olanak Geçiyor

Dişlerin yapısını ve yerini belirlerken iki faktör var. Birincisi, çene kemiğinizin boyutu ve sizin dişlerinizin toplam ölçüsü ve boyutu. Bunlar anne ve babadan genetik olarak alınır. Diyelim ki babadan büyük çene, anneden küçük dişler alınız. Dolayısı ile sizin dişleriniz aralıklı dağılır.

 

Diş Eksikliği Yüzde Kırışıklığa Sebep Oluyor!

Genç Yaşta Önlem Alın  

Bunların arasında diş eksikliği olduğunda otomatikman dişlerde daha büyük bir boşluk olur ve sizi daha fazla etkiler. Ama tam tersi olduğunda, hasta o kadar eksikliğini hissedemeyebiliyor. Vücuda yüzde 100 zararlıdır denilemez.

Her diş eksikliği için hasta genç yaşta önlem almak için mutlaka diş hekimine başvurmalı.

Konular :

Diş Eksikliği, Kırışıklık, Diş Kaybı, Diş Estetiği, Gülüş Tasarımı, Dijital Gülümseme Tasarımı