CİLT BAKIMI VE ESTETİK

Kışın Pırıl Pırıl Bir Cilt İçin Ne Yiyip Ne İçmeli?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 13.11.2012

Kışın Pırıl Pırıl Bir Cilt İçin Ne Yiyip Ne İçmeli

Günümüzde, cildimiz eski dönemlere oranla daha hızla yıpranıyor. Hayatın bugünkü kadar hızlı yaşanmadığı, hava kirliliği ve güneş ışınlarının zararlı etkilerinin yoğun olmadığı dönemlerde cilt sorunları da bu denli fazla görülmüyordu. Cildi olumsuz etkileyen bu sorunların yanı sıra önemli bir neden daha var: Beslenme.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Berna Çil, kış aylarında cilde iyi gelecek besinler hakkında bilgi veriyor ve özel önerilerde bulunuyor.

Kışın Cilt Sağlığımızı Korumak İçin Ek Önlemler Almamız Gerekiyor

Geçmiş yıllarda sofralarda doğal ve sağlıklı besinler daha fazla yer alıyordu. Günümüzde ise değişen yaşam koşullarıyla birlikte mutfağımıza giren yiyecekler farklılaştı. Artık çok daha fazla hazır gıda tüketiyor, doğal ve sağlıklı ürünlere eskisi kadar ulaşamıyoruz. Bu nedenle de cildimizde kırışıklık, kuruluk ya da akne gibi sorunlar çok daha fazla görülüyor. Kış aylarında yaşanan olumsuz hava koşulları da eklenince cilt sağlığı için ek önlemler almak gerekiyor.

Tek Tip Beslenme, Cildin Yapısını Bozuyor

Yaşamın kaynağı olan beslenme, vücudumuzdaki tüm organlar, dokular ve hücreler için vazgeçilmez bir unsur. Tüm vücudumuzu saran cildimiz de, besin öğelerinden doğrudan etkileniyor. Öyle ki, cilt ile ilgili kremlerin, gençleştirici veya iyileştirici uygulamaların içeriğine bakıldığında, en önemli bileşenin bir besin öğesi olduğu görülüyor.

Kışın Pırıl Pırıl Bir Cilt İçin Ne Yiyip Ne İçmeli

Çinko ve Selenyum Gibi Mineraller Önemlidir

Tek tip gıdanın tüketildiği diyetler ya da yanlış beslenme alışkanlıkları vücutta vitamin ve mineral eksikliğine neden oluyor. Ancak cildin canlı ve sağlıklı olabilmesi için antioksidan etkisi olan vitaminlerle çinko ve selenyum gibi minerallerin yeteri miktarda alınması gerekiyor.

İşte cildimiz için çok önemli olan bazı mineral ve vitaminler:

ÇİNKO:

Epitel hücre denilen cildin katmanlarını oluşturan dokularda depolanan çinko, hücre yenilenmesi için gereken çok önemli bir madde. Sivilce oluşumunu azaltıyor, yara ve yanıkların iyileşmesinde önemli rol oynuyor. Çinko eksikliği, tırnaklarda beyaz noktalanmalara, saçlarda dökülmelere neden olabiliyor.

Hangi Gıdalarda Çinko Bulunur?

Buğday, karaciğer, badem, peynir, bulgur, ceviz, et, mantar ve kurufasulye gibi gıdalarda bol miktarda bulunuyor.

SELENYUM:

Antioksidanlar cildin yıpranmasını engelliyor, yaşlanma etkilerini geciktiriyor, kırışıklığı azaltıyor, cilde elastikiyet kazandırıyor. Antioksidan özelliği olan selenyum hücre zarının dayanıklılığını da artırıyor. Ancak aşırı alındığında toksik etki gösterebiliyor.

Selenyum Hangi Gıdalarda Bulunur?

Deniz ürünleri, böbrek, yürek ve et gibi yiyecekler selenyum açısından zengin gıdalar arasında yer alıyor.

E VİTAMİNİ:

Hücre yenilenmesini sağlayan E vitaminin aynı zamanda antioksidan etkisi de bulunuyor. Hücre yenilenmesindeki rolü nedeniyle cilt sağlığı için önemli bir vitamin. Cildi koruyor, canlı ve genç kalmasını sağlıyor.

E Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

Soya yağı, bitkisel yağlar, fındık ceviz, badem, buğday özü, tahıl taneleri, kurubaklagil ve tereyağı yüksek miktarda E vitamini barındırıyor.

A VİTAMİNİ:

Epitel dokunun bütünlüğü için gerekli olan A vitamini aynı zamanda cilt sağlığında da önem taşıyor. Güneşin zararlı etkilerini azaltıyor, akne tedavisinde etkili rol oynuyor.

A Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

Karaciğer, balık, süt, yumurta sarısı, turuncu ya da sarı sebze ve meyvelerde A vitamini öncüsü maddeler bulunuyor.

C VİTAMİNİ:

Kollojen dokuları bir arada tutan C vitamini aynı zamanda antioksidan özelliğe sahip. Antioksidan olması nedeniyle cildi yaşlanmaktan koruyor, kahverengi yaşlanma lekelerini önlüyor, bağ dokularının sağlıklı olmasını sağlıyor.

C Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

Özellikle yeşil yapraklı sebze ve meyveler, portakal limon gibi turunçgiller C vitamini yönünden zengindir.

Ve Hayat Kaynağımız OlanSu İçmeyi İhmal Etmemeliyiz

Bol su tüketimi cildin elastikiyeti için gerekli. Ayrıca vücut için bir mineral kaynağı. Ancak kış aylarında genellikle su içme isteği azalıyor ve alışkanlık kazanmamış kişiler çok daha az su içiyor. Oysa, sağlıklı bir cilt için günde 2,5- 3 L su içilmesi gerekiyor.

Fazla şekerli ve yağlı yiyeceklerden uzak durun

Fazla şekerli ve yağlı besinler ciltte sivilce ya da kızarıklıklara yol açabiliyor. Kışın havaların soğumasıyla birlikte ağır tatlılar ve yağlı kuruyemişler daha fazla tüketiliyor. Bu durum ciltte bazı bölgelerde kurulukların, bazı bölgelerde ise sivilce ve kızarıklıkların oluşmasına yol açabiliyor.

Yapılan araştırmalar doymuş yağ oranı düşük beslenme şeklini tercih edenlerde ciltte bozulmaların daha düşük olduğu ortaya konuluyor. Ancak tamamen yağsız beslenmek de doğru seçim değil. Çünkü cilt sağlığı için gerekli olan A ve E vitamini de yağda eriyor. Bu nedenle zeytinyağı, ayçiçek yağı gibi bitkisel sıvı yağları sofranızdan eksik etmemelisiniz.

Sebze, meyve ve salata her öğününüzde olsun

Hem vitamin ihtiyacı hem de sıvı içerikleri açısından günde 5-6 porsiyon meyve, öğle -akşam yemeklerinde ise sebzeli yemek veya salatanın mutlaka tüketilmesi gerekiyor. Çünkü bu yiyecekler, posa içerikleri ile barsak çalışmasını düzenliyor ve vitamin ihtiyaçlarını karşılıyor. Ayrıca antioksidanlar açısından zengin kaynaklar.

Sağlıklı ve Pürüzsüz Bir Cilt İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

•Günde 2-3 ceviz ya da 5-10 badem tüketmelisiniz. Badem ve ceviz, çinko ve omega 3açısından zengin. Ayrıca cilt temizleyici özellikleri bulunuyor.

•Her gün elma yemelisiniz. Elma E ve B 3 vitamini açısından zengindir.

•Portakal ve mandalin gibi turunçgiller, tüm damar sağlığını koruduğu gibi cilt yüzeyindekidamarlarda da etkili.

•Ekmek seçerken, tam tahıllı olanlarını tercih edin. Tam tahıllılar, B grubu vitaminler açısındanzengindir.

•Yoğurt, önemli bir kalsiyum kaynağı olduğu gibi, cildi de parlaklaştırır.

•Ispanak, brokoli ve kereviz antioksidan özelliğinden dolayı beslenmemizde bulundurulmalı.

•Zeytinyağı, ciltteki kırışık ve yaşlanma etkilerini azaltır.

Konular :