CİLT BAKIMI VE ESTETİK

Sizin Burnunuz Altın Orana Uygun mu?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 23.01.2013

Sizin Burnunuz Altın Orana Uygun mu

Estetik Cerrah Hakan Gence’ye göre burun, ifadeye sadece karakter değil cinsiyet de katıyor. Buna göre, kalkık burun dişilik göstergesi iken düşük burun ucu erkeksi algı oluşturuyor.

Yüz Büyüklüğüne ve Cinsiyete Göre Burna Şekil Veriliyor

Burun estetiğinin kişiye uygun olması gerektiğini söyleyen Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hakan Gence, yüz büyüklüğü ve cinsiyete göre burna şekil verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

İşte Burun Estetiğinin İncelikleri

Burun estetiğinde standart yapılan küçültme ve kaldırma dönemi sona erdi. Eskiden kim olursa olsun burnunu yaptırmak isteyenlere hep aynı burun yapılırdı. Dışarıdan bakıldığı zaman da o burnun estetik operasyonla yapıldığı anlaşılırdı.

Kişinin yüzünün uzunluğu, çenesinin çıkıklığı gibi yüz orantılarına dikkat edilmezdi. Oysa, ideal bir burun, kişinin yüzü ile orantılı ve cinsiyetine uygun olmalı. Cinsiyet çok önemli çünkü, düşük burun ucu kadınlara erkeksi, kalkık burun ucu ise erkeklere kadınsı bir yüz ifadesi verir. Yandan bakıldığı zaman burunla üst dudak arasındaki açı ideal olarak bayanlarda 95 ila 100 derece, erkeklerde ise 90 ila 95 derece arasında olmalıdır.

Burnunuzun Altın Orana Uygun Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Yüz içerisinde burun, bütünün bir parçasıdır. Kişinin yüz yapısını incelemeden sadece buruna konsantre olursanız hata yaparsınız. İdeal bir burunun, dudakla-alınla yaptığı açılar, yüzün dik ve yatay yüzeylerine göre oranı ile değerlendirilir. Burun, her iki kulağı da içerecek şekilde yüzün 1/5’i genişliğinde olmalıdır. Yani yüzü enine 5 eşit parçaya böler.

Sizin Burnunuz Altın Orana Uygun mu

"Düşük Burun Erkeksi, Kalkık Burun Kadınsıdır"

Burun yüksekliğinin, saçlı deri sınırı ve çenenin en alt ucu arasındaki mesafenin de 1/3 oranında olması gerekir. Yani yüzü dikine 3 eşit parçaya bölmelidir. Yandan bakıldığında üst dudak ideal olarak alt dudağın 2 mm. önündedir. Kadınlarda çene, alt dudak hizasının çok hafif arkasında iken, erkeklerde ise çene daha kuvvetli ve öndedir. Burnun kemik kısmının genişliği, burun deliklerinin olduğu taban kısmının genişliğinin yüzde 80’inden daha fazla olmamalıdır. Burun tabanından aşağıdan bakıldığı zaman eşkenar üçgen şeklinde bir görünüm olmalıdır.

Başarılı ve Güzel Bir Burun Estetiğinin Özellikleri Nelerdir?

• Doğal görünümlü,
• Kişinin yüz yapısına ve cinsiyetine uygun,
• Burun estetiği yaptırdığınızı sizi tanımayan kişilerin anlayamadığı,
• İdeal burun ölçülerine sahip,
• Solunum problemi yaratmayan bir sonuç ortaya çıkmalıdır.

ntvmsnbc

Konular :