CİLT BAKIMI VE ESTETİK

Yaz Aylarında Cilt Sağlığımızı Korumanın Yolları

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 23.07.2010

Güneş Deyince Dur

Kendinizi güneşten korumayı unutursanız, görmezden gelemeyeceğiniz sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ya güneşe çıkarken önleminizi alın, ya da kozmetikle bronzlaşın… İşte size güneşten korunarak, güvenli ve uzun süre bronz kalabilmek için yapmanız gerekenler.

Yavaş bronzlaşırsınız deri hücrelerinizin zarar görmesi olasılığı azalır ki bu kanser riskinin de azalması demektir. İlk gün güneşte bir saat kalarak başlayın, ikinci gün iki saate çıkın ve vücudunuzun uyum gösterebilmesi için güneşte kalma sürenizi azar azar artırın. Uzmanlar, bir gün içinde güneş altında kalabileceğiniz maksimum sürenin dört saat olduğunu söylüyor. Ayrıca, yavaş yavaş bronzlaşırsanız, teninizin bronzluğu da daha uzun süre korunur.

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre, en az 15 koruma faktörlü bir güneş yağı kullanmamız gerekiyor. Tatilinize daha yüksek faktörlü bir güneş yağıyla başlayın ve bir süre sonra 15 faktöre inin. Güneş yağı sürmeden, normalde, diyelim ki 10 dakika yanıyorsanız, 15 faktörlü bir güneş yağı kullanmak size 150 dakika koruma sağlar. Bu sürenin sonunda yine yanmaya başlarsanız, o yüzden ya yağınızı yenileyin, ya da kapalı bir yere girin ya da tamamen giyinin. Ayrıca unutmayın: Güvende olmak için hem UVA hem UVB korumasına ihtiyacınız var!

Kimyasal ve fiziksel güneş filtreler arasında seçim yapın. Kimyasal olanlar, tehlikeli UV ışınlarını emerek çalışırken, çinko oksit ya da titanyum dioksit gibi fiziksel güneş filtreleri UV ışınlarını yansıtma yoluyla cildinizi korurlar. Cildiniz hassassa, fiziksel filtreli güneş yağlarını tercih etmeniz iyi olabilir; çünkü bunlar cildi daha az tahriş ederler. Güneş koruma ürünlerinin birçoğu antioksidan da içerir ki, güneş yanığının ve rüzgârın verdiği zararı gidermekte bu da çok işe yarar.

Konular :