FİT VÜCUT VE DİYET

Kilo Vermenize Yardım Edecek 9 Altın Kural

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 21.07.2010 - Güncelleme : 22.08.2022
Kilo Vermenize Yardım Edecek 10 Altın Kural

Sağlıklı kilo vermenin ipuçları bizden, uygulaması sizden…

1) Kahvaltıyı Atlamayın:

Kahvaltı metabolizmanızı harekete geçirir ve kalorilerinizi yapmak için önünüzde bütün bir gün olur. Kahvaltı ettiğiniz zaman, günün geri kalanında daha iyi, daha sağlıklı seçimler yapmanız da kolaylaşır. Ayrıca, vücudunuzun karbonhidratları işleme yeteneği sabahları daha yüksektir unutmayın!

Az ve sık yiyin:

Burada amaç, kan şekeri seviyenizi belirli bir sınırda tutarak açlıktan bisküvi vb. paketlerine uzanmanızı engellemektir. Az ve sık yiyerek metabolizmanızın gün boyu etkin çalışmasını sağlamış olursunuz.

2) Daha Yavaş Yiyin:

Yemeğinizi yutarcasına yerseniz, masadan daha çok yemiş olarak kalkarsınız. Beyninizin doyduğunuzu midenize haber vermesi yaklaşık yirmi dakika alır, bu yüzden yemek zamanlarınızı daha acelesiz geçirin. Her zaman oturarak yiyin. Lokmalar arasında çatalı elinizden bırakın ve yutmadan önce lokmanızı sonuna kadar çiğneyin.

3) Bol Bol Lifli Gıda Yiyin:

Lif oranı yüksek diyet, kilo vermenin en iyi yollarından biridir. Bir araştırmada, her 1000 kalori başına 26 gr. lif içeren düşük yağlı bir beslenme rejimi uygulayan kişilerin yağ bakımından daha yüksek, lif bakımından daha düşük (günde sadece 7 gr.) bir rejimle beslenen kişilere göre daha çok kilo kaybettiği görülmüş. Bu size çok görünebilir ama kepekli tahıl gevrekleri, tam tahıl unundan makarna, ekmekler ve bol bol meyve sebze yiyerek lif alımınızı yükseltebilirsiniz.

4) Market Tuzağına Düşmeyin:

Asla markete aç gitmeyin ve her zaman bir liste yapın ki raflardaki lezzetli ama yağlı yiyeceklere ya da kasadaki cips ve çikolatalara yenik düşmeniz zorlaşsın. Haftalık büyük alışverişleriniz dışında her zaman alışveriş arabası yerine sepet kullanın ki en gerekli şeyleri satın aldıktan sonra başka bir şey taşıyacak yeriniz kalmasın!

5) Porsiyonlarınıza Dikkat Edin:

Kaba bir ölçü vermek gerekirse, bir porsiyon karbonhidrat (örneğin:makarna, pilav ya da patates) avucunuzun içine sığabilmelidir. Aynı şey proteinler için de geçerlidir. (et, balık, peynir vb.) Meyve ve sebzeyi daha çok yiyebilirsiniz.

6) Alkolün Ölçüsünü Kaçırmayın:

Alkollü içkiler, vücutta depolanamayan, işe yaramaz kalorilerle doludur. Bu yüzden vücut onların kullanabildiği kadarını kullanır. Vücudun ihtiyacından daha fazla ne yemişseniz onları da yağ olarak depolar. İçki aynı zamanda iradenizi de zayıflatabilir. Örneğin; birkaç biradan sonra, acılı bir kebap yemek gözünüze çok daha cazip görünebilir.

7) Akşamları Karbonhidratlara Yüklenmeyin:

Akşam yemeğinden sonra genellikle karbonhidrat harcamayacağınız için, bunlar büyük olasılıkla yağ olarak depolanır. Karbonhidratlı besinler yerine, balık gibi proteinli besinler ve bol bol sebze yiyin.

8) Tabaklarınız Küçültün:

Yemek takımınızdaki o koca tabakların yerine, yaklaşık 20 cm. çapında daha küçük tabaklar kullanmaya başlayın. İnsanlar, alacakları kalori miktarına bakmaksızın tabaklarını silip süpürmeye eğilimindedir.

9) Öğünlerden Önce Meyve ya da Salata Yiyin:

Bir araştırmada, her öğünden önce küçük bir elma ya da armut yiyen kadınların, meyveyi yemeyen ama aynı düşük kalorili diyeti uygulayan kadınlardan daha çok kilo kaybettiği görülmüş. Bir başka araştırmada, yemekten önce 100 kalorilik az yağlı bir salata yiyen insanlar, salatayı yemeyenlere kıyasla yaklaşık yüzde 12 daha az yemek yemişler.

Konular :