FİT VÜCUT VE DİYET

Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı? Uzmanlar Öneriyor: Vücut Tipine Göre Beslen İdeal Kilonda Kal!

Melis Demiryas Melis DEMİRYAS
Yayın : 23.01.2012 - Güncelleme : 29.04.2023

Vücudunuzda yağlanmanın hangi bölgelere toplandığı, sağlığınız ve dış görünümünüz için çok önemlidir. Bir boy aynası önünde durun, vücut şeklinizi değerlendirin. Kalçalar daha belirgin ve üst bedeniniz daha zayıfsa “armut”; bacaklarınız gövdenize oranla daha ince kalıyorsa “elma tipi” olarak tanımlanan vücut şekline sahipsiniz demektir.
 
Vücut tipinize göre beslenip, doğru egzersizleri yaparak ideal kilonuza kavuşabilirsiniz. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Yeşim Çelik, vücut şekillerine göre beslenme düzeni hakkında bilgi verdi. 

Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı

 

 

 

İdeal Kiloda Kalmak İçin Vücut Tipinizi Bilin 

1. Elma Tipleri Kalp Hastalığına Daha Yatkın 

Şişmanlık, yağ dokusunun artışına bağlı olarak vücut ağırlığının artması olarak tanımlanır. Şişmanlık ve şişmanlık derecesini sınıflandırmak için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. En çok kullanılanlar; beden kitle indeksi (BKİ) ve vücut yağının dağılmasına göre şişmanlığın belirlenmesidir. Vücut yağının yoğunlaştığı bölgeye göre vücut tipini 2 gruba ayırabiliriz. 

Yağ dokusunun bedenin üst bölümlerinde toplanmasına “android” veya “elma tipi şişmanlık” denir. Yağlar göbek çevresinde toplanmıştır. Bu vücut şekli genellikle erkeklerde bayanlara oranla daha sık görülür. Bedenin üst kısmı şişman olanlarda; koroner kalp hastalıkları, insüline bağımlı olmayan tip II diyabet (şeker hastalığı) ve hipertansiyon daha sık görüldüğü için, özellikle elma (android) tipi şişman olanların kesinlikle zayıflaması gerekmektedir.

 

İdeal Kiloda Kalabilmek İçin Nasıl Beslenilmeli? Nelere Dikkat Edilmeli?

2. Nasıl Beslenmeli?

  • Ana Öğünlerle Beraber Süt ve Ürünlerini Tüketmeye Özen Gösterin 

Yapılan son çalışmalar, özellikle öğle ve akşam yemeklerinde 1 kase yoğurt veya 1 bardak ayran tüketenlerde karın bölgesindeki yağların azalma oranının tüketmeyenlere oranla daha fazla olduğunu göstermektedir. Bu nedenle ana öğünlerle beraber süt ve ürünlerini tüketmeye özen göstermek önemlidir.

Armut şekli vücuda sahip olanların kronik hastalıklara yakalanma riski daha düşük  Yağ dokusunun vücudun alt bölümlerinde (kalça ve uyluklarda) toplanmasına “jinoid” veya “armut tipi şişmanlık” denir. Vücudun şekli armudu hatırlatır. Bayanlarda erkeklere oranla daha sık görülen bu tip yağlanmaya özellikle menapoz sonrası kadınlarda daha sıklıkla rastlanır.

 

İdeal Kiloda Kalabilmek İçin Gereksiz Yağlardan Kurtulun 

3. Vücutta Gereksiz Biriken Yağlar Pek Çok Hastalığın Tetikcisidir 

Estetik olarak hiç kimsenin memnun olmadığı bu durum aslında sağlık yönünden avantajdır. Çünkü yağ hücrelerinin kalça ve üst bacakta birikmesi göbekte birikmesinden daha iyidir. Bu yüzden elma tipi yağlanmaya oranla kronik hastalıklara yakalanma riski daha düşüktür.

Unutulmaması gereken şudur ki; vücut dokusunda oluşacak her türlü yağ dağılımındaki artışın hipertansiyon başta olmak üzere yukarda belirtilen pek çok hastalığın tetikleyicisi olacağıdır.

Farklı Vücut Tipleri İçin Beslenme Önerileri

4. Elma Armuta Armut da Elmaya Dönüşmez

Vücut tipi değişmemektedir. Yağ hücrelerinin yerini değiştirmek mümkün olmayacağı için böyle bir durumdan söz etmek doğru değildir. Ancak egzersize ek olarak yeterli ve dengeli beslenmeyle elma ve armudu daha küçük elma ve armuta dönüştürmek mümkündür. Bunun bilincinde olarak, bölgesel zayıflama tuzaklarına dikkat edilmelidir. 

5. Formda Kalmak için Egzersiz Yapın 

Zayıflama diyetlerinde vücuttaki fazlalıklar nerdeyse en fazla yağ yakımı da o bölgeden olacaktır. Bu nedenle sadece basenleri küçülten diyet veya sadece göbeği eriten egzersizden bahsetmek doğru olmaz.  Kalori kısıtlaması, depo yağların yakılmasını sağlar. Egzersiz ise kas kuvvetini artırarak kasın yağ yakma kapasitesini artırır ve enerji harcamasıyla kalori yakımına yardımcı olur.

  • Egzesiz Kas Kuvvetini Artırarak Kalori Yapımına Yardımcı Olur 

Vücut şekliniz doğuştan sahip olduğunuz bir şeydir. Ancak nasıl görünürseniz görünün, sağlıklı olmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Egzersiz, kilonuz aynı kalsa bile daha derin yağlardan kurtulmanıza ve kas yapmanıza yardımcı olur. Düzenli egzersizler kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Haftanın 3-4 günü, günde en az 30 dakika orta düzeyde egzersiz yapmaya çalışın. Ağırlıklar veya yoga ile kas inşa etmek de formonuzu korumaya yardımcı olur. 

İdeal Kiloda Kalmayı Önleyen Faktörler Neler? 

6. Vücut Yağlanmasını Artıran 5 Faktöre Dikkat!

1. Düzensiz ve dengesiz beslenme: Uzun süre aç kalmak, öğün atlamak, bir öğünde tüketilmesi gerekenin çok altında besin tüketmek, tek tip beslenme vücutta dengesiz yağlanmaya (Özellikle basen ve karın bölgesinde) neden olmaktadır. 3 ana öğün başta olmak üzere, ara öğün yapmaya dikkat edilmeli ve her besin grubundan bir arada tüketmeye özen gösterilmelidir.

  • Sağlıklı Bir Vücut Şekli İçin Sağlıklı Beslenin 

Trans yağlar ve tatlandırılmış yiyecek ve içecekler göbek yağını artırıyor. Sebze, meyve ve tam tahıllara odaklanan bir diyet yiyin. Ve derisiz tavuk, balık, yumurta, fasulye ve süt ürünleri gibi yağsız proteinleri tercih edin.


2. Fazla yağ tüketimi: Vücuda alınan enerjinin fazlası vücutta yağ olarak depolanacağı için tüketilen besinlerin yağ miktarına da dikkat edilmesi gerekir. Yağlı yiyeceklerin enerjisinin yüksek olduğu unutulmamalıdır.

3. Alkol tüketimi: Sık aralıklar ve fazla miktarda tüketilen alkol, özellikle karın bölgesindeki yağlanmayı artıracaktır. Yanında tüketilen aperatif besinlerle beraber alınan kalori miktarı daha da artacağı için vücut yağlanması daha da fazla olacaktır.

4. Hareketsizlik: Sağlıklı ve zinde bir yaşam için hareket, olmazsa olmazların başında gelir. Tempolu yürüyüş, jimnastik, kondisyon bisikleti, koşu, yüzme, tenis gibi aktiviteler çok önemlidir. Eğer bunları yapacak zamanınız yoksa, işyeri çok uzak değilse ve zaman elveriyorsa; işe yürüyerek gidip gelmek veya en azından yolun bir kısmını yürümek, kısa mesafelerde ulaşım vasıtalarını kullanmayıp yürümeyi tercih etmek, günlük alışverişleri yapmak böylece yürüme fırsatı yaratmak gerekir.

İşe gidiş gelişlerde zaman açısından problem varsa öğle tatilini değerlendirip yürümek de doğru bir alternatiftir. Mecbur kalmadıkça asansör kullanılmamalıdır.

5. Yetersiz su tüketimi: Araba için benzin ne anlama geliyorsa vücut içinde su aynı anlama gelir. Her yemekten önce içilecek 1 bardak su, kilo vermeye de yardımcı olacaktır. Su tüketme miktarının yeterli olup olmadığı, idrar rengine bakılarak anlaşılabilir. Koyu renk, az su içildiğini gösterir. Masanızda, çantanızda, arabanızda her zaman su bulundurmaya özen göstermek yeterli miktarda su tüketmenizi sağlayacaktır. 

Konular :

ideal kiloda kalmak, vücut tipine göre beslenme, kilo almak