FİT VÜCUT VE DİYET

Selülit Belasına Karşı En Etkili Yağlar Hangileridir?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 19.09.2014
Selulit Belasina Karsi En Etkili Yaglar Hangileridir

Biz kadınlar selülitten nefret ediyoruz. Selüliti yok etmek de deveye hendek atlatmaktan daha zor; bunu da birçoğumuz biliyoruz. Öyleyse vücudunuzda görmek istemediğiniz selülitlerden artık kesin kez kurtulmanın şimdi tam zamanı!

Neden Selülit Olur?

Kadınların yağ hücrelerinde büyüme olduğunda, yağlar, tıpkı üzerine bastırdığımızda tereyağınıın tülbentten geçmesi gibi yukarıya doğru sıkışıp baş veriyor. Derimizdeki görüntünün nedeni de işte bu.

Selülit Masajı için Hangi Yağları Tercih Edebilirsiniz?

Sedir ağacının lenf dolaşımını artırdığı söylenir. Bu yüzden vücudun su tutmasını önlemeye yardım eder. Ayrıca yağların parçalanmasını hızlandırmakta da işe yarar. Selvi sıvı dengesini düzenlemeye, sardunya da kan dolaşımını hızlandırmaya yardım eder. Banyo suyunuza birkaç damla damlatmayı ya da birkaç damla taşıyıcı yağ ile karıştırarak kalça ve basenlerinize biraz masaj yapmayı deneyebilirsiniz.

Periyodik olarak yapılmadığında, araya 2-3 gün girdiğinde etkisi oldukça azalabiliyor. Selülit masajı yaptırdığınız dönemde aynı zamanda egzersiz yapıyor olmanız da kan akışına yardımcı olacak, yağ dokularının parçalanmasını kolaylaştıracaktır. Selülit masajı için kullanılan aletler de var fakat uzman terapistin el ile uyguladığı masaj kadar verimli olup olmadığı tartışılır.

Kendinize Nasıl Selülit Masajı Yapabilirsiniz?

• Kendinize selülit masajı yapabilmeniz de mümkün. Öncelikle kayganlığı sağlayabilmek ve ellerinizi rahat hareket ettirebilmek adına cilt tipinize uygun aromatik bir yağ kullanmanızı öneririz. Bahsettiğimiz gibi sedir ağacı yağı mükemmel bir seçim olur.

• Her zaman kalbinizin doğrultusunda ilerleyerek, nazik ama fazla da gevşek olmayan bir yoğurma hareketiyle, bacak ve kalçalarınıza aşağıdan yukarıya doğru masaj yapın.

• Yatağınızda ya da yerde oturarak bacaklarınızı önde tutun. Her iki elinizi de kullanarak ayak bileğinizden yukarı doğru ( kalbinize doğru ) önce dizinize kadar sıvazlama hareketi yapın. Hareketi 8-9 kez tekrarlayın. Daha sonra aynısını diğer bacağınıza uygulamayı da unutmayın. Böylelikle bacaklarınızdaki kan dolaşımı hızlandırmış olacaksınız.

• Dokuların oksijen alabilmesini ve kanın düzenli hareketini sağlayan selülit masajı, iki günde bir yapılırsa ve yaklaşık 10 seans uygulanırsa selülitlerde etkin bir biçimde yok olma görülebiliyor.

Unutmayın, düzenli egzersiz, doğru beslenme, selülit masajları ve selülit çorapları ile öyle ya da böyle, selüliti yeneceksiniz!

Konular :