MASKE VE KREM TARİFLERİ

Cilt Tahrişleri ve Böcek Sokmalarına Karşı Doğal Reçeteler

Melis Demiryas Melis DEMİRYAS
Yayın : 16.08.2011 - Güncelleme : 30.04.2024

 

Kurumuş, tahriş olmuş cildinize, evinizdeki malzemelerle güvenle ve kolaylıkla bakım yapabilirsiniz. Genellikle kimyasal ve yapay kokular içeren ticari ürünlerin aksine, doğal bitkisel kürler tahriş olmuş cildinize çok daha iyi bir bakım uygular.

Cilt tahrişlerinizi tedavi etmenin yanı sıra, doğal bitkisel ürünlerin kullanımı cildinizi daha sağlıklı bir görünüme kavuşturacağını unutmayın. 

 

Doğal Dezenfektan Olan Neem Yağının Faydaları

Evinizdeki Malzemelerle Pratik ve Doğal Çözümler 

1. Cilt Tahrişleri ve Böcek Sokmalarına Karşı Doğal Reçeteler: Zeytinyağı

Dermatologlar egzama ve sedef hastalığında zeytinyağının mucizevi gücünden faydalanılması gerektiğini söylüyor. Bunun için, bir tatlı kaşığı zeytinyağını ciltteki sorunlu bölgeye sürmeniz yeterli. Yalnız burada önemli olan kullandığınız zeytinyağının türüdür. Çünkü zeytinyağından % 100 faydalanabilmeniz için kullandığınız yağın saf zeytinyağı olması gerekmektedir. 

Unutmayın, kimyasal maddeli, zeytinyağı içeren ticari nemlendiriciler cildinizin daha fazla tahriş olmasına neden olabilir.

 

2. Cilt Tahrişleri ve Böcek Sokmalarına Karşı Doğal Reçeteler: Maden Suyu

Maden suyunun, yanıklara, kızarıklıklara ve kaşıntılı cildi yatıştırmaya iyi geldiğini biliyor muydunuz? Lazerle cilt yenileme operasyonu sonrasında cildinizi rahatlatmakta da maden suyundan faydalanabilirsiniz.

3. Cilt Tahrişleri ve Böcek Sokmalarına Karşı Doğal Reçeteler: Neem Yağı (Yalancı Tespih Ağacı) 

  • Doğal Dezenfektan Olan Neem Yağının Faydaları

Neem bitkisi, ülkemizde daha çok "Yalancı Tespih Ağacı" olarak biliniyor. Bu bitkiden elde edilen ve neem yağı denilen sıvının birçok faydaları vardır. 

Neem yağı birçok toksin ve mikrobu etkisiz hale getirebilir. Saç derisi ve ciltteki ezgama, sedef gibi rahatsızlıklarda oluşan kaşıntılara karşı yatıştırıcı bir etkisi vardır.

Deri enfeksiyonlarında da hastalıklı deri yüzeyindeki bakteri yayılımına da engel olarak enfekte bölgenin genişlemesini önlemeye yardımcı olur.

  • Sivilce ve Akne Düşmanıdır

Neem yağı, aleoveralı jeller veya yağ içermeyen su bazlı nemlendiricilerle karıştırılarak sivilce oluşumuna yatkın ciltlere sürülebilir. Antibakteriyel özelliği sayesinde sivilce ve aknelerin oluşmasına neden olan bakterileri öldürür.


  • Neem Yağının İyi Geldiği Diğer Durumlar

Neem yani yalancı tespih ağacı yağı, doğal bir dezenfektandır. Tropik bölgelerde veya yazın çok sıcak olduğu zamanlarda küvetteki banyo suyuna biraz neem yağı katılarak banyo yapılırsa müthiş bir yatıştırıcı etki sağlar ve rahatlarsınız.

Kedi, köpek vb. evcil hayvanlarınızı da aynı şekilde yıkarsanız onları kene ve mikroplardan da temizlemiş olursunuz.

Böcek ve sivrisinek sokmalarına karşı bu bitkinin yağını kullanabilirsiniz. Böcek veya sivrisinek tarafından ısırıldıysanız, ısırıldığınız yere neem yağı sürerek hem kaşıntıdan hem de olası mikroplardan kurtulabilirsiniz.

  • Yağlı Ciltleri Ferahlatıcı Bir Özelliği Vardır

Neem yağı, hindistan cevizi yağı, salatalık suyu, ve yeşil çay bir kapta karıştırıldıktan sonra bir şişeye konularak saklanabilir. Böylece özellikle yağlı ciltler için ferahlatıcı bir karışım elde etmiş olursunuz.

  • Tuz, Neem Yağı ve Yoğurt Karışımıyla Cildinizi Yenileyin

Tuz ve birkaç damla neem yağı ile yüzünüzü ovarak aknelerden kısa bir sürede kurtulabilirsiniz. Bu uygulamadan 30 dakika sonra cildinize yoğurt maskesi uygulayabilirsiniz. Yoğurttaki laktik asit peeling etkisi yaratır ve cildinize doğal bir parlaklık verir.

Yoğurt aynı zamanda aknelerin, inci çizgilerin ve cilt rengindeki değişmelerin yok olmasını sağlar.

Cilt Tahrişleri ve Böcek Sokmalarına Karşı Doğal Reçeteler

4. Cilt Tahrişleri ve Böcek Sokmalarına Karşı Doğal Reçeteler: Domates

A ve C vitamini deposu domates sağlıklı bir cildin en önemli destekçilerindendir. Domates suyu doğal bir sıkılaştırıcıdır. Domates, aynı zamanda serbest radikallerle savaşan antioksidanları içerir. Cildinizdeki, sivilce ve lekelerden kurtulmak için her gün domates kullanın. Kabuklarıyla birlikte elinizle ezdiğiniz 2-3 domatesi hamur şekline getirip yüzünüze sürün ve bir saat sonra ılık su ile cildinizi durulayın.

 

  • Domates Suyu ve Ayran

Doğal soğutma etkileri nedeniyle, domates suyu ve ayran, güneş yanığı etkilerini hafifletmek ve azaltmak için birlikte karıştırılarak uygulanır. İki çay kaşığı domates suyu ve dört yemek kaşığı ayranı karıştırın ve güneş yanığı olan bölgelerinize uygulayın. Karışımı 30 dakika boyunca cildinizin üzerinde bekletin.

 

5. Cilt Tahrişleri ve Böcek Sokmalarına Karşı Doğal Reçeteler: Kırma Aspirin

Sivrisinek ısırıklarını tedavi etmek için, aspirin macunu kullanabilirsiniz. Düşük doz bir aspirini ezin ve bir yemek kaşığı su ile karıştırın ve ısırıklı bölgeye uygulayın. Aspirin, bir doğal bir anti-inflamatuar olduğu için, cildinizdeki kızarıklığı azaltır ve ısırıkları, sokmaları, sivilce ve batık kıllar ile ilişkili şişmelere engel olur.

 

6. Cilt Tahrişleri ve Böcek Sokmalarına Karşı Doğal Reçeteler: Bitkisel Sabunlar

  • Cildinizi Rahatlatıcı Bitkisel Sabunları Tercih Edebilirsiniz

Papatya, zencefil veya ekinezya içeren sabunlar sivrisinek ısırıkları için etkili bir tedavi yöntemidir. Bu otların kaşıntı, ısırık ve şişmeleri rahatlatıcı anti-enflamatuar özellikleri var.

Konular :

#cilt tahrişi, cilt kızarıklığı #böcek sokması #cilt tahrişi için doğal krem #böcek sokması için doğal ilaç #cilt tahrişi için doğal tedavi