HAMİLELİK DÖNEMİ

10 Soruda Hamilelerin Estetik Kaygısı

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 09.07.2012

10 Soruda Hamilelerin Estetik Kaygısı

Hamilelik süresince vücudunuzda meydana gelen değişimler kaçınılmaz. Ancak bu değişimlerle baş etmenin çeşitli yolları var. İşte, hamilelik boyunca güzellikle ilgili en çok endişe duyulan 10 problem.

Hamileliğim sırasında çatlaklar aşmasından korkuyorum. Çünkü annemin de oldukça kötü çatlakları var. Onların azalmasını sağlamak için ne yapabilirim?

Kadınların neredeyse yüzde 90'ında hamilelikleri sırasında çatlaklar oluşur. Hamilelikte cildiniz normal sınırlarının çok ötesinde gerildiği için karnınız, kalçalarınız ve göğüslerinizde küçük kırmızı çizgiler oluşabilir. Sizde çatlak oluşup oluşmayacağı, kalıtımsal olarak sahip olduğunuz cilt tipine de bağlıdır. Bazı kadınların ciltleri diğer kadınlardan doğası itibariyle daha esnektir. Ancak annenizde çatlaklar olması, sizde de mutlaka olacak anlamına gelmez. Çatlakları engelleyemezsiniz. Ancak onları en aza indirmenin bir yolu, en çok gerilme olan bölgelere zengin bir nemlendirici olan kakao yağı sürmeli. Ayrıca piyasada çatlakların oluşmasını engelleyen çeşitli ürünler mevcut. Doktorunuza danışarak bu ürünlerden de kullanabilirsiniz. Hafif egzersizlerin de etkili olacağını unutmayın.

Bütün cildin leke leke olması anlamına gelen Chloasma isimli cilt bozukluğu neden olur ve bunu önlemek için ne yapabilirim?

Chloasma ya da "hamilelik lekesi" özellikle açık tenli kadınların cildinde oluşan koyu cilt lekeleridir. Çoğunlukla yüzde ve göğüste oluşur. Bazı hamilelik hormonlarının melanin üretimini artıran yan etkileri vardır. Ancak cilt bu artışa aynı orantıda uyum sağlayamazsa, bazı bölgelerde daha fazla melanin salgılanır ve lekeler oluşur. Güneş ışığının etkisiyle daha da belirginleşir. Bunu önlemenin en iyi yolu, sürekli 15 ya da 20 koruma faktörlü güneş kremi sürmek ve mümkün olduğu kadar güneşten uzak durmaktır. Bu lekeler, normalde bebeğiniz doğduktan sonra kaybolur. Ancak hala kaybolmazlarsa, bir çeşit A vitamini olan retinol içeren bir krem kullanın.

10 Soruda Hamilelerin Estetik Kaygısı

Hamile kaldıktan sonra cildimin çok daha sivilceli ve yağlı olmaya Saşladığım fark ettim. Bu neden oluyor ve bu konuda ne yapabilirim?

Hamilelik süresince östrojen ve progesteron hormonları normal seviyelerinin çok daha üstüne çıkar. Bunun sonucunda cildinizdeki yağ üretimi artar. Dolayısıyla sivilceler oluşur. Unutmayın, eğer normalde cildiniz problemli değilse, bu sadece hamileliğin sebep olduğu geçici bir dönemdir. Bebeğiniz doğduktan sonra bu problem de ortadan kalkar. Hamilelik süresince cildinizin güzel görünmesini istiyorsanız, düzenli olarak yağsız temizleme kremleriyle temizleyin. Doktorunuza danışmadan herhangi bir sivilce kremi kullanmayın.

Hamileliğimin 5. ayında karnımın bir daha asla düz görünemeyeceği endişesine kapıldım. Karnımın şeklini çok bozmamanın bir yolu var mı?

Hamilelik süresince karın kasları egzersizleri yaparken çok dikkatli olmalısınız. Dik oturmayı gerektiren formda kalma egzersizleri asla yapmamalısınız. Hamilelik sırasında karın kasları, bebeğe büyümesi için gerekli olan alanı sağlamak için gerilir ve ayrılır. Dolayısıyla karın kaslarına baskı yapacak her türlü egzersizden uzak durmalısınız. Sırtüstü dümdüz yatmanızı gerektirecek egzersizler de tehlikelidir, çünkü bu bebeğinizin aldığı oksijen miktarını azaltır.

10 Soruda Hamilelerin Estetik Kaygısı

Bunların yerine pelvis bölgesini çalıştıran egzersizler yapabilirsiniz:

•Bacaklarınızı kalçalarınızın genişliği kadar açın.
•Bir elinizi karnınızın, diğer elinizi popo kaslarınızın üzerine koyun.
•Popo kaslarınızı sıkıp pelvisinizi ileri doğru iterken, karın kaslarınızı sıkın.
•Bu pozisyonda 10 saniye boyunca kalın ve sonra gevşeyin. Bu hareketi 5 kez tekrar edin.

Hamile kaldığımdan beri göğüslerim büyüdü. Onlara ekstra destek vermek için kullanabileceğim en iyi sutyen türü hangisi?

Yeni bir sutyen almadan önce göğüslerinizi doğru bir şekilde ölçtürmeniz, size uyacak en iyi sutyen ölçüsü ve şekli hakkında tavsiye almanız çok önemli. Kadınların çoğunun göğüsleri hamilelik süresince oldukça büyür. Sutyeninizin kuplarının altında derin bir bant bulunmalı ve cildinizi kesmemesi için geniş omuz askıları olmalı. Göğüsleriniz hamileliğiniz boyunca büyümeye devam edeceği için hemen fazla sutyen almayın. Eğer bebeğinizi emzirecekseniz göğüslerinizin daha da büyüyeceğini unutmayın.

Hamileliğim boyunca daha fazla tüylenmeye başladığımı fark ettim. Bu neden olur ve tüylerden kurtulmanın en iyi yolları nelerdir?

Hamileliğiniz süresince hormon seviyenizin yükselip alçalmasının bir etkisi olarak vücut tüylerinizde değişmeler meydana gelebilir. Tüyler daha koyu ve daha fazla olmaya başlayabilir. Bu durum bebeğinizin doğumundan sonra eski haline döner. Tüylerden kurtulmanın pek çok yolu var. Tüy dökücü bir krem yüzünüzdeki istenmeyen tüyleri yok ederken, sarartıcı bir krem de koyu renkteki tüylerinizi saklar.

Hamile kalmadan önce hafif egzama oldum, ama şimdi çok daha kötüleşti. Bununla nasıl başa çıkabilirim ve kortizon içeren kremler kullanabilir miyim?

Egzama, hamilelik süresince ya çok daha kötüleşir ya da tamamen yok olur. Bunun da sorumlusu uzmanlara göre yine hormonların etkisidir. Egzama olanların yapması gereken en önemli şey cildi çok nemli tutmak ve kurumasını engellemektir. Kortizon içeren kremler için de doktorunuza danışmalısınız.

Saçlarım çok fazlalaştı ve ben onları kontrol etmekte gerçekten çok zorlanıyorum. Saç bakımıyla ilgili bir tavsiyeniz var mı?

Saçlarınız hamilelik boyunca çok daha hızlı uzama eğilimi gösterir. Ancak bebeğiniz doğduktan birkaç ay sonra tüm bu fazla saçlar dökülmeye başlar. Hamilelikte pek işe yaramayacağı için kimyasal bakımdan uzak durun.

Vücudumda oldukça göze çarpan varisli damarlar oluştu. Daha kötü olmalarını engellemek için yapabileceğim bir şey var mı?

Hamilelikte oluşan varisli damarların sebebi, büyümekte olan rahminizin damarlar üzerindeki baskısıdır. Hamilelik süresince progesteron hormonu damar duvarlarının gevşemesine sebep olur ve onları varisli damarlar gibi yapar. Bunu önlemenin en iyi yolu destekli külotlu çoraplar giymek ve her gün mutlaka yürümektir. Uzun süre hareket etmeden ayakta durmak ise varis riskini artırdığı için bundan kaçının. Düzenli bir şekilde hafif egzersiz yapmak da kasların, kanı bacaklarda birikmek yerine kalbe geri pompalamasına yardımcı olur.

Göğüslerimin altında ve uyluklarımın arasındaki kaşınan lekelerden şikayetçiyim. Bu neden olur ve bu konuda ne yapabilirim?

Hamileliğiniz süresince göğüsleriniz ve uyluklarınız ölçü olarak büyüdüğü için, bu bölgelerde sürtünmeden ve terlemeden kaynaklanan kızarıklıklar oluşabilir. Eğer bu bölgelerde yanma ve iltihaplanma başlarsa, intertrigo isimli bir cilt bozukluğu yaşayabilirsiniz. Bu durumda cilt kızarır ve su toplar. Cildinizi mümkün olduğunca kuru tutmak ise en iyi çözümdür. Banyodan sonra iyice kurulanın ve bu bölgelere teri emmesi için pudra dökün. Pamuklu iççamaşırları giyin ve külotlu çorap kullanmayın. Eğer cildiniz kızarmışsa ve su toplamışsa, doktorunuza görünün. Çünkü bir enfeksiyon söz konusu olabilir.

Konular :