HAMİLELİK DÖNEMİ

Anne Adaylarını Serinletecek 9 Öneri

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 22.05.2013

Anne Adaylarını Serinletecek 9 Öneri

Hamilelik döneminde yaz sıcaklarında vücut ısısı daha da yükselir. Bu nedenle sıcak yaz günlerinde hem kendi hem de bebeğinizin sağlığı için vücudunuzu serin tutmanız son derece önemlidir. İşte uzmanlardan anne adaylarını serinletecek 9 öneri.

Sıcak yaz günlerinin getirdiği aşırı terleme ile sıvı kaybı, hamilelerde rahim kasılmalarına ve erken doğum riskine yol açıyor.

1)Bol Bol Su İçin

İster hamilelik döneminde ister normal bir zamanda suyun hayatımızdaki yeri yaşamsaldır. Özellikle de hava sıcaklıklarının hızla yükseldiği yaz mevsiminde anne adayları su içmeyi ihmal etmemeli. Hamilelik döneminde bol bol su içmek, anne adaylarının el ve ayak bileklerindeki şişlikleri önlemeye yardımcı olur.

Sıcak havalarda otobüs veya trenle seyahat ederken soğuk (hava çok sıcaksa buzlu da olabilir) bir şişe suyu yanınızda taşıyın. Su içmek için iyice susamayı beklemeyin. Gün içinde yudum yudum su içmeye özen gösterin. Sıcak yaz günlerinde ihtiyacınız olacağından dondurucunuzda birkaç şişe suyu hazır bulundurun.

2) Kafein Tüketiminizi Azaltın

Kafein yüklü kahve veya gazlı içecek sizi bir taze meyve ve su kadar serinletip rahatlatmaz. Kafein kan basıncını, doğal olarak da vücut ısısını yükseltir. Ayrıca kafeinli içecekler daha sık tuvalete çıkmaya neden olacağından mesaneninizi tahriş edebilir.

3) Yüzmeye Gidin

Yüzme hamilelik döneminin en keyifli egzersizlerinden biridir. Doktorunuzun da onayını aldıktan sonra sıcak yüz günlerinde hem kendi hem de bebeğinizin sağlığı için bol bol yüzün.

Serin su, vücut ısınızı dengede tutarak, hamileliğin yarattığı ağrıları hafifletmeye yardımcı olur.

Anne Adaylarını Serinletecek 9 Öneri

Eğer yüzme imkanınız yoksa, ılık banyo suyuna birkaç damla lavanta veya portakal çiçeği esansiyel yağlarından damlatarak rahatlayabilirsiniz. Veya aynı yağlardan damlattığınız soğuk su da ayaklarınızı serinletebilirsiniz.

4) Sizi Serinletecek Gıdalar Tüketin

Geleneksel Çin tıbbı, gıdaları vücut üzerindeki ısıtma etkisine göre gruplandırır. Buna göre: Kavun, karpuz çilek, salatalık, marul, taze bezelye, tüm salatalık yeşillikleri, su zengini meyveler, vücudu serinleten “soğutma grubu gıdalar”dandır.

Domates, kabak ve ıspanakla yapacağınızsoğuk sebze çorbaları ile öğünlerinize sağlıklı lezzetler katabilir; taze meyve suları ve meyve püreleri ile serinleyebilirsiniz.

Ev yapımı yoğurt da yine anne adaylarını sıcak yaz günlerinde serinletecek en ideal gıdalardandır.

5) Hamilelik Döneminde Bol, Rahat; Pamuklu ve Keten Kıyafetleri Tercih Edin

Özellikle de hamilelik döneminde elbise seçerken, pamuk ya da keten gibi vücudun nefes almasını sağlayan doğal kumaşlardan yana tercihinizi kullanın.

Açık parmak arası sandaletler de giderek ağırlaşan vücudunuzu taşıyan ayaklarınız için de en havadar ve sağlıklı seçimdir.

Sıcak havalarda el ve parmak şişlikleri yaşayabileceğinizden yüzük ve bileklik gibi aksesuarlarınızdan bir süreliğine vedalaşmayı unutmayın.

Anne Adaylarını Serinletecek 9 Öneri

6) Yatak Odanızı Daima Serin Tutun

Yatak odanızın perdelerini gün boyunca kapalı tutun. Rahat bir uyku için, yatağa girmeden önce ılık bir duş almak da sizi rahatlatacaktır.

7) Şapka, Yelpaze,Gül Suyu

Gebelik hormonları cildinizi daha fazla güneşe karşıhassas hale getirebilir.

Günün en sıcak saatlerinde gölgede kalmaya dikkat edin. Güneşten koruyucu, kenarları geniş bir şapka cildinizi güneşin zararlı etkilerinden koruyacaktır.

Bir anlık esinti için çantanızda geleneksel yelpazeyi veya hakiki gül suyunu eksik etmeyin.

Yüzünüzü ve cildinizi buzdolabındaki serin bir sodayla da serinletebilirsiniz.

Aloe vera jeli sıcakların neden olduğu cilt döküntülerine iyi gelir.

8) Nefesinizi Derin ve Yavaş Yavaş Alın

Doğum öncesi derslerinde öğretilen uzun ve derin derin nefes alma tekniği de sizi sıcak yaz günlerinde rahatlatacaktır.

Yavaş ve derin derin nefes almayı yaşam tarzı olarak benimseyebilirsiniz.

Kendinize bol zaman ayırın; hamilelik sürecinde sakin ve huzurlu olmaya özen gösterin.

9) Çantanız Küçük Olsun

Büyük çantalar, gerekli-gereksiz birçok eşyayla doludur. Bu nedenle hamilelik boyunca kendinize taşıması kolay ufak bir çanta edinin.

Hamileliği yaz dönemine denk gelen anne adaylarının dışarı çıkarken çantalarında olması gerekenler:

•Yaz aylarında ve sıcağında kaybettiğiniz tuz ve mineralleri geri almak için su mutlaka olmalıdır. Ayrıca sıcak havalarda artan bakterilere karşı ise çantanızda mutlaka anti bakteriyel el temizleme jeli olmalıdır. Su olmayan yerlerde bu anti bakteriyel jeli rahatlıkla kullanabilirsiniz.

•Meyvelerinizi ve içeceklerinizin serin kalmasını istiyorsanız soğutucu kalıplar bulundurabilirsiniz. Böylelikle yaz sizin için daha rahat geçecektir.

•Olmazsa olmaz ise küçük bir not defteri. Çünkü bu not defterine önemli olayları ve eğer yaşayacak olursanız sancınızı ve tehlikeli durumları not edebilirsiniz. Ayrıca çantanıza ıslak mendil, kağıt mendil ve sizin için önemli olan ilaçları alabilirsiniz.

•Çantanızın içinde yalnızca ihtiyacınız olabilecek eşyalar yer alsın.

Konular :