HAMİLELİK DÖNEMİ

Erken Doğum Nasıl Önlenebilir?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 12.02.2011

Erken Doğum Nasıl Önlenebilir

Eğer erken doğum, hamileliğin en erken dönemlerinde yakalanılırsa ve kanama, enfeksiyon ya da diğer problemler sizin ve fetüsünüzün sağlığını tehdit etmiyorsa; doktorunuz, fetüsünüzün daha iyi gelişmesini sağlayacak zamanı kazanmak için erken doğumu durdurmaya çalışabilir.

Bunu başarman yolları şunlardır:

 Yatak istirahati
 Su içmek (ağız ya da damar yoluyla ekstra sıvı verilmesi)
 Rahim kasılmalarını durdurucu ya da azaltıcı ilaçların kullanılması

Erken doğumu önlemek için birçok farklı ilaç kullanılmaktadır. Genelde enjeksiyon yoluyla kullanılır. Bütün ilaçlar gibi verilen bu ilaçlarda yan etki yapabilirler. Her kadın farklı yanıt verir ilaçlara.

Bu yan etkiler şöyle sıralanabilir:

• Hızlı nabız
• Göğüste sıkıntı ve basınç hissi
• Baş dönmesi
• Ateş basması
• Sinirlilik hali

Eğer gerçekten erken doğum söz konusu değilse ya da erken doğum durdurulmuşsa, evinize gidebilirsiniz. Kendinizi denetlemek için, uzanın ve parmaklarınızın uçlarıyla karnınızın alt bölgesinin tüm yüzeyini nazikçe bir şekilde hissedin.

Rahminizin yüzeyinde katı bir kasılma hissedin. Genelde bu kasılma ağrısızdır. Eğer bu kasılmaları hissederseniz, bunları sayın. Daha sonra doktorunuza olanlar hakkında bilgi vererek onların önerilerini dinleyin. Erken doğum süreci içinde olabilirsiniz. Bazı kadınlar, belli bir süre hastanede kalmaya ihtiyaç duyabilirler. Bu, muayene ve diğer faktörlere bağlıdır.

Konular :