HAMİLELİK DÖNEMİ

Gebeliğiniz Boyunca Klasik Müzik Dinleyin

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 19.08.2012

Gebeliğiniz Boyunca Klasik Müzik Dinleyin

Müziğin her zaman insanoğlunun üzerinde güçlü bir etkisi olduğu bilinir. En stresli zamanlarda bile insanın bir anda ruh halini değiştirerek daha rahat ve huzurlu hissetmesini sağlar. Uzmanlar, aynı değişimin, anne karnındaki bebekler için de geçerli olduğunu söylüyor.

Müzik Dinleyen Bebeklerin Beyinleri Daha İyi Gelişiyor

Gebelik döneminde, hem sizin, hem de bebeğinizin daha az stres yaşaması ve bu süreci huzurlu geçirmenizde müziğin önemli bir rolü vardır. Klasik müzik, ninniler ve enstrümantal yumuşak melodiler sizi ve bebeğinizi bu zorlu süreçte rahatlatacaktır.

Aşırı Hareketli Müzik Bebeği Yorar

Özellikle klasik müziğin bebeklerin gelişiminde güçlü bir etkisi olduğu biliniyor. Bu sesleri uzun süre dinlemek, hem bebeğe huzur vermektedir, hem de beyin gelişimi için son derece önemlidir. Araştırmalarda, gebeliğinin son 3 ayında klasik müzlik dinleyen annelerin bebeklerinde dilsel, motör ve zihinsel becerilerin daha fazla artığı gözlenmiş. Bu bebekler aynı zamanda diğer bebeklere oranla, dünyaya geldiklerinde daha sakin ve huzurlu bir yapıda oluyor. Araştırmalarda, pop müzik gibi ritimli melodilerin de bebeklere faydalı olduğuna rastlanmış. Fakat uzmanlar, aşırı hareketli müziklerin bebeği yorabileceği konusunda hemfikirler. Bebekler kendi beyin dalgalarını hoyratça yormayan ses dalgalarından büyük keyif alırlar. Bu nedenle klasik müzik en çok keyif aldıkları müzik türüdür.

Gebeliğiniz Boyunca Klasik Müzik Dinleyin

Müziğin Sakinleştiriciveİyileştirici GücündenFaydalanın

Bu konuda yapılan araştırmalar, müziğin çeşitli şekillerde anne karnındaki bebeğin beynini etkilediğini ve birçok yeteneğini geliştirdiğini gözler önüne seriyor. Uzmanların müziğin aynı zamanda çocukların ve bebeklerin, duygusal, zihinsel ve fiziksel gelişimine de önemli katkıda bulunduğunu söylüyor.

Özellikle Barok müzik, tekrarlayan yapısı ile bebeklerin en huzur duydukları müzik türüdür. Dışarıdan gelen ses, dalgalar şeklinde anne karnına ulaştığından, bulunduğunuz odada müzik çalıyor olması yeterlidir.

Anne adaylarının en çok akıllarında kalması gereken iki şey, öncelikle bebeklerinizle konuşmaya, sesinizin tınısının onlar üzerindeki etkisini onlara hissettirmeye anne karnında başlamanız gerekliliği ve sonrasında müziğin iyileştiriciliğinden yine anne karnında faydalanmaya başlamanın keyfidir.

Konular :