HAMİLELİK DÖNEMİ

Gebelikte Safra Kesesi Taşı ve Göbek Fıtığı İçin Sevindirici Haber

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 04.02.2017

Gebelikte Safra Kesesi Taşı ve Göbek Fıtığı İçin Sevindirici Haber

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Önder Sürgit, bebeğini sezaryenle dünyaya getiren annelerin, gebelikte yaygın olan safra kesesi taşı ve göbek fıtığı ameliyatlarını, doğumun hemen ardından sezaryen kesisinden gerçekleştirebildiklerini kaydetti.

Doç. Dr. Sürgit'in tıp literatürüne giren bu iki yöntemiyle anneler daha çabuk iyileşecek ve bebeklerini kolayca emzirebilecek.

En büyük katkı, anne-bebek ilişkisine...

Gebelerde karın içi basıncın artması ve hormonal değişikliklerin yaygın olarak safra kesesi taşı ve göbek fıtığı oluşumuna neden olabilir. Doğumun ardından yapılması tercih edilen bu operasyonların bebeğini henüz dünyaya getirmiş anneler için sıkıntı kaynağı.

Annenin yeniden ameliyat stresi yaşamaması ve ilaç almaması için bu operasyonlar doğumun hemen ardından gerçekleştiriliyor. Eski yöntemde bu ameliyatlarda, sezaryen kesisinin kapatılmasının ardından 4 yeni delik açılıyordu. Kesi fazla olduğu için zorluğu da komplikasyon riski de daha fazlaydı ve hastanın hastanede kalma süresi uzuyordu.

Anne, bebeğini kucağına alamıyor, anne-bebek ilişkisi bozuluyor, emzirme sorunu yaşanıyordu.

Gebelikte Safra Kesesi Taşı ve Göbek Fıtığı İçin Sevindirici Haber

Yeni yöntemle bu sıkıntıların geride kaldı. Bu yeni metotların en önemli katkısı anne-bebek ilişkisinde sağlanıyor.

Fıtığın tekrarlama riski azalıyor

Doperasyon sezaryen kesisinden uygulandığında fıtığın olduğu bölgeye daha büyük bir yama uygulayabildiklerini de gördüklerini aktarırken, bu büyüklüğün fıtığın tekrarlama ihtimalini de en aza indiğini vurguladı.

Konular :