HAMİLELİK DÖNEMİ

Gebelikte Tatil Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 12.07.2012

Gebelikte Tatil Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Senai Aksoy, hamilelikdöneminde, tatile gidilip gidilemeyeceğine, kullanılacak ulaşım araçlarından, tatil mekanın seçimine dair anne adaylarının en çok merak ettikleri 10 soruyu cevapladı.

1-Anne adaylarının tatile çıkmasında herhangi bir sakınca var mıdır?

Hamileliği normal ve sorunsuz süren anne adaylarının tatile çıkmasında herhangi bir sakınca yoktur. Hatta doğum sonrasında anne adayını yorucu bir süreç beklediğinden, hamilelik sırasında tatile çıkmak, hamilenin dinlenmesi açısından iyi bir fırsat olabilir. Ancak hamileliğin ilk üç ayında bulunan hamilelerin, düşük tehlikesine karşı dikkatli olması gerekiyor.

Kendilerini yoracak veya bedenlerini zorlayacak aktivitelerden kaçınarak ağırlık olarak dinlenebilecekleri bir tatil geçirmelerinde yarar var. Hamileliğin son döneminde, özellikle son iki ayında bulunan anne adayıları ise uzun süreli ve yorucu yolculuklardan kaçınmalı. Tatile çıkmadan önce tüm hamilelerin doktorları ile görüşüp onay almaları gerekir.

Gebelikte Tatil Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

2-Tatil mekanının seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Hamileler için tatil mekanının seçimi oldukça önemlidir. Hamileliğin hangi döneminde olursa olsun, aşırı sıcak ve yüksek rakımlı bölgeler, anne adayı ve bebeğin sağlığı için uygun bölgeler değildir. Yurtdışında tatil yapmak isteyen anne adaylarının az gelişmiş ülkeleri tercih etmemelerinde yarar var. Az gelişmiş ülkelerde tıbbi imkanlar yetersiz olduğu gibi, bu ülkelerde görülen mikrobik hastalıklar, anne ve bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilir.

3-Tatilde en çok hangi sorunlarla karşılaşmak mümkündür?

Genellikle anne adaylarının tatilde en çok karşılaştıkları sorunlardan biri mikrobik ishaldir. Aşırı sıvı kaybına neden olan ishal, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını tehlikeye sokabilir. İshal olan anne adayının, kesinlikle doktor kontrolü dışında ilaç veya antibiyotik kullanmaması gerekir. Hamilenin ishale yakalanması durumunda hemen bir doktora başvurup doktorun uygun gördüğü önlemleri alması gerekir.

4-Tatilde hastalanmamak için hangi önlemler alınabilir?

Anne adaylarının, özellikle yiyecek ve içecekler konusunda dikkat etmesi gerekir. Açıkta satılan gıdalardan ve içeceklerden uzak durmalı, özellikle içme suyu konusunda, kapalı ambalajlarda satılan suları tercih etmeliler. Suyun içerisine katılan buzun genellikle şebeke suyundan hazırlanması nedeniyle, suyu buzsuz tüketmelerinde yarar var.

Salata gibi bol suda yıkanması gereken gıdaları dışarıda yememeye özen gösterilmeli. Ayrıca az pişmiş et ve mayonez gibi içerisinde çiğ yumurta bulunan gıdalardan uzak durmakta yarar var. Tatilde hamilelerin sıkça yaşadıkları sorunlardan biri kabızlıktır. Kabızlığı önlemek için, anne adaylarına lifli gıdalar tüketmesi önerilir.

5- Araba ve tren ile yolculukları esnasında nelere dikkat edilmelidir?

Araba ve tren gibi ulaşım araçlarında en önemli sorun, uzun süre oturma sonucunda oluşan dolaşım problemidir. Araba ile seyahat edecek anne adaylarının, rahat edebilecekleri bir koltuk seçmelerinde yarar var. Sırt ve boyun bölgelerini küçük bir yastıkla destekleyip, emniyet kemerini karını sıkmayacak şekilde takmak gerekir. Yolculuk sırasında yanınızda, atıştırabileceğiniz gıdalar ve bolca sıvı bulunmalı.

Seyahat esnasında sık sık mola verip tuvalet ihtiyacınızı giderin. Tuvalet ihtiyacınızı ertelemek idrar yolları enfeksiyonuna yol açabilir. Ayrıca molalar esnasında, dolaşımın dengelenmesi için, yürüyüş yapmayı ihlam etmeyin. Araba yolculuğunda kendinizi ve bebeğinizi korumak için, mutlaka emniyet kemeri takın.

Gebelikte Tatil Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

Tren ile seyahat eden anne adaylarının yine aynı şekilde sıkça yürüyüp, dolaşımlarını düzenlemelerinde yarar var. Trende yolculuk esnasında tuvalet ihtiyacınızı rahatça giderebilmek için, tuvalete yakın yerlerde oturmayı tercih edebilirsiniz.

6-Uçak yolculuğu sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Hamileliğin ilk altı ayında uçak yolculuğunun anne adayları açısından zararı yoktur. Ancak yolculuktan önce mutlaka doktor kontrolünden geçip onay almak gerekir. Hamileliğin son döneminde uçak yolculuğu yapmak isteyen anne adayları, uçak şirketinin hamile yolcular için geçerli tüm uygulamaları hakkında bilgi edinmeli.

Hamileliğin 28.-36. haftaları arasında doktorunuzdan izin belgesi almanız gerekir. 36. haftadan itibaren genellikle anne adaylarını uçmasına izin verilmez. Basınç değişiklikleri su kesesinin erken patlamasına neden olduğundan, hamileler için küçük uçaklar uygun değildir.

Yolculuk esnasında vücudun susuz kalmaması için bol bol sıvı tüketmeye çalışın. Uçak ile seyahat sırasında her yarım saatte bir dolaşıp bacaklarınızı hareket ettirmeniz, dolaşım açısından önemlidir. Uçuş süresinde kemerinizin bağlı olmasında yarar var.

7-Hangi Durumlarda Acilen Doktora Başvurulmalıdır?

Vajinal Kanama
Şiddetli karın ağrısı
Aşırı kusma
Vücutta şişlik
Şiddetli baş ağrısı
İshal
Ateş
Bebeğin hareketlerinde azalma

durumlarında en kısa sürede doktora başvurmak gerekir.

8-Hamilelikte Tatil Kimler İçin Risklidir?

Düşük öyküsü
Rahim ağzı yetmezliği
Dış gebelik öyküsü
Erken doğum öyküsü
Vajinal kanama
Düşük riski
Çoğul gebelik
Hipertansiyon
Diyabet
Kalp hastalığı

Diğer organ sistemlerine ait kronik hastalığı olan hamileler risk grubunda bulunan anne adaylarıdır. Bu hamilelerin uzak yerlere veya yurt dışına seyahat etmeleri tavsiye edilmez.

Gebelikte Tatil Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

9-Tropik bölgelere yolculukta aşılama gerekiyor mu?

Bulaşıcı hastalıklar nedeniyle, hangi dönemde olursa olsun, çoğunlukla hamilelerin tropikal bölgelere gitmesine izin verilmez. Özellikle sıtma gibi hastalıkların düşük ve erken doğumu tetiklemesi nedeniyle, anne adaylarının bu tarz bölgelere yolculuk etmesi tavsiye edilmez.

Hamilelik döneminde anne adaylarına canlı virüs aşısı önerilmediğinden, ağızdan alınan ölü polya aşısı veriliyor. Ancak aşı konusunda son kararı doktorunuz verecektir. Bu nedenle tatile çıkmadan önce, aşı konusunda mutlaka doktorunuza danışın.


10-Tatil mekanı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Tatile çıkmadan önce alınması gereken önlemler arasında, tatil mekanının özelliklerini arıştırmak da yer alıyor. Tercih edilen bölge veya mekanın tıbbi olanaklarını önceden araştırmak gerekir. Herhangi bir sorun karşısında veya acil bir durumda hangi sağlık kuruluşuna başvurabileceğinizi önceden belirlemekte yarar var. Bunun dışında acil durumlar için, kan grubunuzu gösteren bir belge, sürekli kullanılan ilaçların listesi, alerjiniz varsa bununla ilgili bilgiler, hamilelikle ilgili tıbbi kayıtlar ve doktorunuzun irtibat numaralarının yanınızda bulunması çok önemlidir.

Konular :