HAMİLELİK DÖNEMİ

Hamileler Yüzerken Nelere Dikkat Etmeliler?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 27.06.2011
Hamileler Yüzerken Nelere Dikkat Etmeliler

Gebelik öncesinde düzenli olarak yüzenler, gebelikte de daha önceki programına devam edebilirler. Ancak eğer gebe kaldıktan sonra ilk kez denize girecekseniz daha dikkatli olmak da fayda var.

Yüzme Gebelik Döneminde Yapılacak En Tehlikesiz Spordur

Yüzme esnasında kol, bacak ve karın bölgesinde bulunan bütün kas grupları çalıştırılıyor. Kalp atım hızı ve alınan oksijen miktarı arttığı için dolayısı ile bebeğe giden oksijen miktarında da artış söz konusu. Yüzmeyi gebelikteki en uygun spor dalı haline getiren faktör ise çok daha önemli: Yaralanma tehlikesinin olmaması.

Gerçekten de yüzme bilen bir kişinin suda kendi kendini yaralaması, düşmesi ve bir yerlere çarpması neredeyse olanaksız. Bir başka avantajı ise kişinin kendisini ağırlıksız hissetmesi. Bu özellikle gebeliğinin son dönemlerinde olan kadınlar için psikolojik açıdan oldukça önemli.

Gebelikteki Ağrılarınızdan Yüzerek Kurtulun

Ayrıca su içerisinde terleme ve vücudun çok fazla ısınması mümkün olmadığından egzersizin bu tür olumsuz etkilerini ortadan kaldırması da cabası.

Yapılan az sayıda çalışmada gebelikleri sırasında düzenli yüzen kadınların kendilerini daha az yorgun hissettikleri, daha güzel uyudukları ve gebeliğin getirdiği ruhsal ve fiziksel streslerle daha kolay başa çıkabildiklerini göstermiştir.

Gebelik sırasında yüzme sporu yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

• Bunların en başında temizliğinden emin olunmayan sulara girmemek geliyor.

• Suya girmeden önce vücudu ısıtmak, yavaş yüzmek ve dozu yavaş yavaş arttırmak gerekir.

• Gebeliğin ilk 3 ayında günde 20 dakika yüzmek yeterli diyor uzmanlar.

• Yine bu dönemde sabah erken saatlerde yüzmek gebeliğine bağlı bulantı ve kusmaları azaltabilir ve günün geri kalan kısmının daha rahat geçirilmesine yardımcı olabilir.

• İkinci 3 aylık dönemde ise yüzme, bel ve sırt ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

• 3. trimesterde de yüzmeye devam etmekte herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak vücudu fazla sıkmayan, gebeler için tasarlanmış mayolar giymeniz gerekir.

Konular :