HAMİLELİK DÖNEMİ

Hamilelikte Ateş Ne Zaman Ciddiye Alınmalı?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 30.06.2014

Hamilelikte Ates Ne Zaman Ciddiye Alinmali

Gebelikte ateş neden olur? Ateş evde nasıl düşürülür? Hangi durumlarda derhal doktora başvurmak gerekir? Riskleri nelerdir? İşte merak edilen tüm bu soruların yanıtları.

Erken gebelikteki ateş yükselmelerinin merkezi sinir sistemi anomalilerine neden olabileceğini ileri süren pek çok çalışma mevcut. Nöral tüpün kapanması 28. gün civarında gerçekleştiğinden, bu dönemden önce olan ateş yükselmeleri riskli olabilir. Öte yandan yüksek ateş, düşük ve doğumsal anomali açısından da risk yaratır.

Hamileliğinizin erken dönemlerinde herhangi bir enfeksiyon geçirirseniz ya da ateşiniz yükselirse 38.9 derecenin üzerine çıkmadan önce mutlaka doktorunuza haber verin.

Nelere Dikkat Etmeli?

•Hamileliğiniz boyunca saunaya gitmemeye çalışın. Sıcak suya girerek banyo yapmayın. Su sıcaklığı 39 derecede ise 15, 40-41 derece ise 10 dakikadan uzun suda kalmayın.

•Doğum öncesi tanı ile nöral tüp defektlerinin büyük bir kısmı teşhis edilebilir. Bu nedenle rutin kontrollerinizi asla ihmal etmeyin.

•Üçlü tarama testi ile nöral tüp defektlerinin % 80’i tanınabilir.

•Ultrason incelemesi ile diğer anomalilerin de büyük bir kısmı teşhis edilebilir.

Hamilelikte Ateş Nasıl Düşürülebilir?

Öncelikle doktorunuzu arayın, eğer belirtiler sizin ve bebeğinizin sağlığı için tehlike uyandırmıyorsa aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.

Gebeliğinizde yükselen ateşi güvenli şekilde düşürmenin yolları:

•Bol sıvı tüketerek ve dinlenerek kendinizi iyileştirebilirsiniz. Kendinizi kötü hissediyorsanız yatak istirahati yapın ancak yorganın altında çok ısınmamaya veya çok terlememeye dikkat edin. Gebelikte hararet iyi değildir.

•Kat kat ve çok sıkı giyinmekten kaçının. Hafif, pamuklu, nefes alan kumaşlar tercih edin. Eğer üşüyorsanız ince bir kat daha giyebilirsiniz. Uygun giysiler giymeniz ve vücudunuzun nefes alması gebelikte ateşi düşürmeye yardımcı olur.

•Soğuk suyla ıslatılmış bir havluyu başınıza ve/veya sırtınıza koyun. İhtiyaç haline tekrarlayın.

•Ilık bir duş alın veya küvete girin. Soğuk su kullanmayın. Suyun soğuk olması değil, suyun vücudunuzdan buharlaşması ateşinizi düşürecektir.

•Odanızı havalandırın.

•Meyve suyu gibi soğuk ve gazsız içecekler, limonata, elektrolitli sporcu içecekleri vücut sıcaklığını düşürmeye yardımcı olur ve kaybettiğiniz şeker ve elektrolitleri geri almanızı sağlar.

•Gebelikte ateş düşürmek için parasetamol alabilirsiniz. Dozajı ve kullanacağınız süre konusunda doktorunuzla görüşün. Gebelikte özellikle son 3 ayında aspirin ve ibuprofen türü ağrı kesiciler kullanılmamalıdır.

•Tuzlu burun spreyleri burun tıkanıklığına iyi gelmektedir. C vitamini içerikli pastiller de boğaz ağrısına iyi gelebilir.

•Eğer ateşinizin yükselme sebebinden emin değilseniz doktorunuzu arayın. Doktorunuzun muayene ve yapacağı testler sonrası tanıya varacaktır.

Hamilelikte Ates Ne Zaman Ciddiye Alinmali

Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalı?

Gebelikte ateş yükselmesi ve titreme normal bir durum değildir. Eğer ateşiniz 24-36 saat içinde düşmüyorsa doktorunuzu aramalısınız. Gebe olduğunuzda immun sistem yani bağışıklığınız azalacağı için pek çok hastalığa kolayca yakalanabilir ve hastalanabilirsiniz. Eğer ateşiniz 38 dereceden yüksekse ciddi bir durum olabilir. Dolayısıyla bebeğinizi de etkileyebilir.

Ayrıca ateş yükselmesi yanısıra karın ağrısı, kusma, karında kasılma veya ciltte döküntüler varsa mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Ateş yükselmesi CMV, grip, besin zehirlenmesi, idrar yolu enfeksiyonu, toxoplazma veya kızamıkçık gibi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Kendi sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığını riske atmamak için doktorunuzu aramanız en doğrusudur.

Konular :