HAMİLELİK DÖNEMİ

Hamilelikte Güzel ve Bakımlı Görünmek Elinizde

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 15.03.2013

Hamilelikte Güzel ve Bakımlı Görünmek Elinizde

Bugüne kadar hamileliğin kadın vücudunu, yüzünü ve genel olarak güzelliğini bozduğuna inanılır ve bu mutu olayın sonuçlarını anne olmak isteyen her kadın göze alır. Ancak artık bunun doğru olmadığı defalarca kanıtlandı.

Hamilelik sırasında pek çok kadının vücudu, yüzü ve saçlarıdeğişikliğe uğrar. Fakat önceden tedbir alındığı takdirde, hiç zarara uğramadan bu güzel süreç rahatlıkla atlatılıyor.

Hamilelikte İlk 3 Ay İçin Güzellik ve Bakım Önerileri

Hamileliğin ilk 3 ayında hiçbir şey görünmez. Kadınların çoğunluğu bu yüzden kendilerini özel bir bakıma tabi tutmayı düşünmezler. Halbuku hamile kadınlar için en mühim aylar bu ilk üçüdür.

Bu aylar zarfında çocuk karında belirmeye başlar ve yavaş yavaş karın ileri çıkmaya, bel kemiği içeriye doğru kıvrılmaya başlar. Yavaş yavaş topuk yerine ayak uçları üzerine basmaya alışır hamile kadın. Bütün bunlar farkında olmadan oluverir.

Hamilelikte Güzel ve Bakımlı Görünmek Elinizde

Halbuki yapılacak ilk iş daha ilk aylarda, karnı içeri çekmeye çalışmaktır. Böylece aylar ilerledikçe ağırlaşan karnı taşımak, daha kolay olacaktır. Üstelik karın kasları fazla gevşemeyecek ve doğumdan sonra, torba gibi sarkan bir karın geriye kalmayacaktır.

Bu arada özellikle topuklara basmaya da dikkat etmek önemlidir. Yüksek topulu ayakkabılar da hamile kadının karnını ileri çıkarmasına sebep olur. Fakat yüksek topuk giymeye alışık olanlar hemen çok alçak topuk giymemelidirler. Ayaklarını yavaş yavaş alçak topuklara alıştırmalıdırlar.

Hamilelikte Bacak Bakımı

İlk üç aydan itibaren kan devaranınındüzenli çalışmasını sağlayacak hareketler yapmaya başlanılmalıdır.

Daha ilk üç ay zarfında günde yarım saat yürüyüş yapmaya başlamak gerekir.

Hamilelikte Güzel ve Bakımlı Görünmek Elinizde

Yaz ise bol bol yüzmek çok faydalıdır. Ayrıca her gün “kan devaranı jimnastiği” yapılmalıdır. Bunun için sırtüstü yatağa uzanılır. Böbreklerin altına bir yastık yerleştirilir. Sonra bacaklar havaya kaldırılarak bisiklet pedalı çevirir gibi bacaklar havada hareket ettirilir.

Ayrıca uzun zaman hareket etmeden ayakta durmamaya dikkat edilmelidir.

Sabah ve akşam da bacakları soğuk su ile yıkamak özellikle de varis oluşumunu önlemek açısından son derece faydalıdır.

Hamilelikte Karın ve Göğüs Bakımı

Doğum yapmadan önce hamilelik sırasında cildinizin bozulmasını önlemek için sık sık kolonya ile vücudunuzu ovun ve böylece kan deveranının hızlandırarak vücut derisinin canlı kalmasını sağlayın.Hatta kolonyayı bir havlu eldivene sürerek vücudunuza friksiyon yapmak daha faydalı olur.

Bazı kadınlarda doğumdan sonra göğüsler pörsüyüverir. Bu hal dikkatli bir hormontedavisi ile düzeltilebilir (bu konuda mutlaka doktorunuza danışın.) Fakat göğüslerin düşüklüğü önceden alınacak tedbirlerle önlenebilir.

Hamilelikte Nasıl Sutyen Kullanılmalı?

Hamilelik sırasında göğüslerinizi soğuk su ile ıslatın. Ayrıca göğüsleri aşağıdan kaldıran iyi bir sutyen takın. Sutyen, göğüsleri yukarıdan bastırmamalıdır.

Hamilelik Sürecinde Göğsünüzün Sarkmasını Nasıl Önleyebilirsiniz?

Tercihen alt tarafı hafifçe dolgulu bir sutyen kullanın. Böylece göğüs kaslarının gevşemesini önlersiniz. Bu arada göğüsleri yağlı bir krem sürebilirsiniz. (tatlı badem yağı ve susam yağı karışımı da olabilir). Fakat kremin çok fazla yağlı olmamasına dikkat edin. Fazla yağ da göğüsleri yumuşatır ve gevşetir.

Hamilelikte Güzel ve Bakımlı Görünmek Elinizde

Hamilelikte Son Beş Ay Nasıl Bakım Uygulamalısınız?

Altınca aydan sonra bazı kadınların yüzünde lekeler hatta maske şeklinde lekeler meydana gelir. Buna sebep güneştir. Altınca aydan sonra cilt güneşe karşı hassas hale gelir. Bu süreçte cildinizi mümkün olduğunca güneşten uzak tutun. Ya da doğal güneş koruyuculardan faydalanın.

Konular :