HAMİLELİK DÖNEMİ

Hamilelikte Rahat Uyku İçin Ne Yapmalı?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 03.11.2012

Hamilelikte Rahat Uyku İçin Ne Yapmalı

istock

Hamileliğin son haftalarında, doğum zamanı yaklaştıkça uykusuzluk giderek en büyük sıkıntılardan biri haline dönüşebilir. İşte bu zamanlarda rahat uyuyabilmeniz için yapmanız gerekenler.

Hamilelik esnasında uyku problemleriyle karşılaşmanız doğaldır. Bunların sebebi genellikle stres, hormonal değişiklikler, endişe, huzursuzluk ve fiziksel olarak yaşadığınız rahatsızlıklardır. Hamileliğiniz ilerledikçe, uyumak için rahat bir pozisyon bulmakta daha da zorlanabilir, ya da tuvalete gitmek için sık sık uyanmak zorunda kalabilirsiniz. Ama hemen umutsuzluğa kapılmayın.

Geceleri daha iyi ve rahat uyuyabilmeniz için bunlara dikkat edin:

Kola, kahve ve çay gibi kafeinli içicekleri diyetinizden uzak tutmaya çalışın. Özellikle öğleden sonra ve akşam, bu tür içecekleri tüketmemeye gayret gösterin.

Yatmadan 2-3 saat önce sıvı alımınızı azaltın. Ancak gün içinde yeterli sıvı almaya özen gösterin. Benzer şekilde yatmadan öcen ağır yemekler yemeyin. Bulantınız varsa ve bu bulantı sizi uykudan uyandırıyorsa yatmadan hemen önce kraker türü besinler yiyebilirsiniz.

Uyku saatlerinizi belirleyin. Yatağa alışkın olduğunuz saatten daha geç gitmeyin.


Düzenli olarak egzersiz yapın ancak yatmaya yakın zamanlarda egzersiz yapmayın.

Hamilelikte Rahat Uyku İçin Ne Yapmalı

Yastıkları her yerde kullanın. Nasıl ve nerede rahatlık veriyor ise yastıkları orada kullanın. İster tizlerinizin arasına, ister belinize, isterseniz de başınızın altına koyun.
Yatağa gitmeden önce rahatlatacak bir şeyler yapın. Ilık bir duş ya da bir bardak süt içmek gibi.

Geceleri bacak krampları ile uyanıyorsanız yatmadan önce iyice gerinin. Yeterli miktarda kalsiyum almaya dikkat edin. Doktorunuzla kalsiyum ilaçları alıp alamayacağınızı görüşün.

Eğer gece uyanırsanız ya da uykuya dalamazsanız kendinizi zorlamayın. Kalkıp ev içindebiraz dolaşın ya da kitap okumak gibi uykunuzu dağıtmayacak bir şeyler yapın. Müzik dinleyin, televizyon seyredin, internette dolaşın. Hoşunuza giden ve sizi rahatlatan bir şeyler yapın.

Eğer mümkünse gün içinde uyku açığınızı kapatmak için 30-60 dakikalık şekerlemeler yapın.

Konular :