HAMİLELİK DÖNEMİ

Hamilelikte Yüksek Ateş Düşük Riskini Doğuruyor

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 16.12.2016

Hamilelikte Soğuk Algınlığı

Gebelik, vücut direncinin düşük olduğu, basit enfeksiyonların bile ağır ve uzun seyrettiği bir dönemdir.Kadınların hayatındaki en özel dönemlerden biri olan gebelikte, özellikle kış aylarında hastalıklara karşı daha da özenli olunması gerekir. Uzmanlar, anne adaylarının gündelik yaşamlarında uzman önerilerine kulak vermeleri halinde gripten korunabileceklerini söylüyor.

Anne adayları, havaların soğumasıyla birlikte artan gribal enfeksiyona karşı hangi önlemleri almalı?

Gebelerin kış mevsiminde daha dikkatli olması gerektiğini anlatan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Genç; gribe karşı önlem alınmadığı takdirde gebeliğin ilk 3 ayında 39 dereceden yüksek ateşin düşüklere neden olabildiğine dikkat çekti. Dr. Genç'ten anne adaylarına enfeksiyonlara karşıbakın hangi önerilerde bulundu.

Gebelikte geçirilen grip normal seyrinden daha ağır ve daha uzun sürer. Vücuda yayılan virüsler anne ve bebek sağlığını tehdit edebilir hatta bu süreçte zatürre, erken doğumlar daha da ilerisi risk grubu olanlarda anne ve bebek ölümlerine sebep olur.

Sıvı Kaybını Önlemek İçin Mineralli Su ve Şekersiz Bitki Çayları

Anne adaylarının gribe yakalanması halinde hastalığın daha çabuk atlatılmasında beslenme önemli rol oynar. Anne adaylarının mutlaka dinlenmesi ve vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri alması gerekir.

Sıvı Kaybını Önlemek İçin Mineralli Su ve

Gebelikte gribal enfeksiyona yakalanılması halinde erken tedavi çok önemlidir. Anne adayları ilk iki gün evde dinlenmeli ve hastalığın diğer insanlara bulaşıp salgın haline dönüşmesini engellemelidir. Hastalık süresince fazlasıyla terleme yaşandığı için grip vücuda su kaybettirir.

Bu yüzden günde en az 3 litre sıvı alınmalıdır. Sadece su olarak değil, 5 kupayı geçmemek şartı ile ıhlamur, zencefil çayları, vitamin desteği için taze meyve suları gibi sıvılar da alınabilir.

Unutmayın Kafeinli İçecekler Su Kaybını Artırır

Kafeinli İçecekler Sıvı Kaybına Neden Olur

Terleme aynı zamanda vücuttaki elektrolitlerin kaybedilmesine de neden olur. Bunun için anne adayları mineralli maden suları içerek kaybettikleri elektrolitleri tekrar takviye edebilirler. Kafeinli içecekler idrar söktürücü olduğu ve su kaybını arttıracağı için kesinlikle kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır.

Beyaz ve Kırmızı Lahana ile Vücut Direncinizi Yükseltin

Hem sıvı hem de antioksidan özelliği ile bulunabilirse karpuz, beyaz ve kırmızı lahana da immün sistem güçlendirici glutamine içerdiği için vücut direnci açısından faydalıdır. Vücut direncini arttıran diğer besinlerden yani C vitamini içeren meyveler, brokoli, ıspanak, tatlı patates ve sarımsağı da tüketmekte fayda var.

Beyaz ve Kırmızı Lahana ile Vücut Direncinizi Yükseltin

Yani, alınacak tüm sebze, meyve ve sıvılar anne adaylarının hastalığa karşı direncini arttıracak ve grip ile mücadelede yarar sağlar.

Gebelikte Yüksek Ateşi Önemseyin

Anne adayları yüksek ateşle karşı karşıya kaldıklarında ılık duş almalı ve alına, eklem yerlerine ıslak pansumanlar uygulamalıdır. Buna rağmen ateş düşmüyorsa parasetamol kullanmalıdır. Renkli balgam, şiddetli öksürük, göğüs ağrısı gibi şikayetler olması halinde hemen doktora başvurulmalı ve doktor kontrolünde antibiyotik alınmalıdır.

Soluduğunuz Havanın Kuru Olmamasına Dikkat Edin

Gebelikte burun tıkanıklığı çok görüldüğü için sık sık burun temizlenerek boğazdan değil burundan nefes alınmalı. Boğaz ağrıları yaşamamak için solunan havanın kuru olmasına dikkat edilmeli.

Hamilelerİçin En Az 8 SaatGece Uykusu Şart

Eğer boğaz ağrısı yaşanıyor ise azaltmak için boğaz pastilleri, sıkı şekerler gibi takviyeler enfeksiyona karşı savaş açarak enerji verir. Vücut direncinde gece uykularının da önemli bir payı vardır. Vücut ritminin korunması için en az 8 saat gece uykusu olmalı.

Doktoronuzdan Onay Aldıktan Sonra Haftada 150 Dakika Tempolu Spor Yapabilirsiniz

Öncelikle gebe bir kadın gribal enfeksiyona yakalandığı zaman bilinçsiz ilaç kullanmamalı ve hemen doktoruna danışmalıdır. Hastalığı taşıyan kimselerle yakın temastan kaçınmalı ve virüsü vücuda en çok taşıyan elleri sık sık yıkamalı, gözüne, ağzına ve burnuna dokunmamalıdır.

Anne adayları özellikle elle temas edilen ortak kullanım alanları yani otobüs, tuvalet, telefon, kapı kollarına karşı da dikkatli olmalıdır. Çünkü virüsler buradaki yüzeylerde 2 ila 8 saat canlı kalarak enfeksiyonun yayılmasına neden oluyor.

Gribe karşı vücut direncini yüksek tutmak için anne adaylarının uykularını tam almaları, sigara ve alkolden uzak durmaları ve bol bol sıvı, sebze-meyve tüketmeleri gerekiyor. Bunların yanı sıra haftada 150 dakika tempolu spor yapmaları da vücut dirençlerini arttıracaktır.

Konular :