HAMİLELİK DÖNEMİ

Hamilelikteki Bulantılar İçin Ne Yapmalı?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 31.01.2013

Hamilelikteki Bulantılar İçin Ne Yapmalı

Anne adaylarının en fazla şikayet ettiği konulardan biri de bulantı ve kusma. Sık rastlanan yakınma bazen normalden daha ağır seyrediyor ve hastanede tedavi gerektirebiliyor.

Kusma Şiddetli Olduğunda Kilo Kaybına Yol Açıyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Senai Aksoy, anne adaylarının yaklaşık %50’sinde özellikle de ilk aylarda bulantı ve kusma yakınmalarına ilişkin anne adaylarına bakın hangi önerilerde bulundu:

"Hamileye veya bebeğe zararı olmayan ancak tedavi edilmesi gereken aşırı bulantı ve kusma hiperemezis gravidarum olarak adlandırılıyor. Sanılan aksine sorun bebekte gelişme geriliğine ve düşük kiloya yol açmaz. Aynı şekilde hamilelerde de aşırı bulantı ve kusma nedeniyle yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmesi, düşük veya erken doğum gibi durumlar gelişmez.

Bulantı Problemi Yaşayan Anne Adayları Nasıl Beslenmeli?

Hamileliğinde aşırı bulantı ve kusma şikayeti olan anne adayları günde 3 yerine 6 öğün yemek yemeli. Hafif ve kuru besinler tercih edilmeli. Sıvı alımı çok önemli. Özellikle yemek yedikten bir saat sonra sıvı alınmalı. Hiperemezis gravidarumden yakınan anne adayları stresten uzak durmalı, mümkün olduğunca dinlenmeli. Yatak istirahatı hatta gerekli olduğunda hastanede damar yolu ile beslenme verilebilir. Bulantı giderici ilaçlar da alınabilir."

"Akupunktur ile Bulantı Tedavi Edilebiliyor"

Tamamlayıcı Tıp uzmanı Dr. Murat Unan ise akupunktur ile hamilelik bulantılarına çözüm bulunabileceğini belirtti:

"Bedenin bozulmuş düzenini yeniden düzenlemeye çalışan regülasyon tedavileri içinde birçok yöntem bulunuyor. Bu tedaviler, düzeni bozulmuş olan sistemleri harekete geçirerek yeniden eski haline getirmeyi amaçlar. Akupunktur, erkek–dişi, sıcak–soğuk, dolu–boş ve bulantılı–sakin gibi, insanın içindeki yin ve yang güçlerini dengelemeye çalışmaktadır.

İnsanı oluşturan bütün organ ve dokuların uyum içinde çalışmasının, birbirinin karşıtı gibi çalışan sempatik ve parasempatik sinir sistemlerinden oluşan otonom sinir sisteminin organizasyonu ile sağlandığını biliyoruz. Yani tıpkı, binlerce yıldır akupunktur uygulamaları ile yin ve yangın dengelenmeye çalışılması gibi.

Bulantı İçin EvdeYapılabilecek Akapunktur Yöntemleri

Kendi el bileğinizi içe büktüğünüzde oluşan büyük kıvrım çizgisinden 3 parmak geriye gelerek bulduğunuz akupunktur noktasına başparmağınızla basınç uygulayarak bulantınızı azaltabilirsiniz.

Hamilelikteki Bulantılar İçin Ne Yapmalı

Zencefil ÇayıBulantıya İyi Geliyor

Hamilelikteki Bulantılar İçin Ne Yapmalı

Akupressur denen bu yöntemi güvenle kendi kendinize uygulayabilirsiniz. Zencefilin uzun zamandan beri sindirim sistemi ve bulantı üzerindeki olumlu etkileri bilinmektedir. Çay şeklinde hazırlayıp küçük yudumlarla tüketebilirsiniz."

ntvmsnbc

Konular :