HAMİLELİK DÖNEMİ

Kış Hamilelerinin Uygulaması Gereken 10 Madde

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 23.11.2012

Kış Hamilelerinin Uygulaması Gereken 10 Madde

Hem beslenmenize hem de yaşantınıza daha fazla dikkat ederek bebeğinize mümkün olan en iyi şekilde bakmaya çalışırken; aynı zamanda kış aylarının gerektirdiği olumsuzluklardan kendinizi ve bebeğinizi korumak için de bazı önlemler almalısınız. Bakın, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Tolga Ergin, kış hamilelerine hangi önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Kışın Metobolizmanızı Güçlendirmek İçin Bunlara Dikkat!

Bir kadın olarak son derece hassas ve her şeye özen gösterdiğiniz bir dönemdesiniz; yani hamilesiniz. Kış aylarında metabolizmanızı güçlendirmek hastalıklara karşı direncinizi artırmak ve daha da önemlisi bebeğinizin sağlıklı gelişimini devam ettirmek için dengeli beslenmeniz şart.


1-Beslenme Listenizde Ispanak ve Pırasa Mutlaka Olsun

Kış aylarında metabolizmanızı güçlendirmek, hastalıklara karşı direncinizi artırmak ve daha da önemlisi bebeğinizin sağlıklı gelişimini devam ettirmek için dengeli beslenmeniz şart. Gün içinde her besin grubundan yeterli miktarda almanız ve ihtiyacınız olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri besinlerden sağlamanız gerekir.

Kışın bolca yetişen pırasa, ıspanak, kereviz, lahana, karnabahar gibi demir zengini yeşil yapraklı, lifli sebzeler, menününüzün liste başında yer almayı hak eden besinlerdir.

Kış Hamilelerinin Uygulaması Gereken 10 Madde

2. Sabahları Portakal ve Mandalina; Akşam Muz Tüketin

Kışın sağlımız için başrol oyunculuğu yapan C vitamini, limon, portakal gibi turunçgilerde ve kuşburnu, kırmızı ve yeşil sivribiber, kivi, maydanoz ve rokada fazla fazla bulunuyor. Kış aylarında yine daha bol ve çeşitli mevye ve sebzelerin tüketilmesiyle, C vitamini ile alınan demir, bağırsaklardan daha fazla emilecektir ve meyve ve sebzelerin posalı oluşu bağırsak hareketlerini artıracaktır.

Bu arada mevye tüketimini akşam yatmadan önce muz (muzlu süt vb.) sabah ise, asidik olan portakal, mandalina, greyfurt ile yapmak daha doğru olacaktır.

3. Kemik ve Diş Gelişimi İçin Balık Tüketin

Yazın D vitamini kaynağımız güneş, kış mevsiminde yokluğunu hissettirdiğinden yerini balığa bırakır ve balığın en bol ve çeşitli olduğu dönem kış aylarıdır. Faydaları saymakla bitmeyen balık haftada bir porsiyon tüketildiğinde kemik ve diş gelişimi çin önemli bir yere sahip olan D vitamini ihtiyacını karşılayabiliyor.

4. Karbonhidratı Olabildiğince Azaltın

Gerektiğinden fazla kilo alınmasının doğum sonrasında sorun olarak karşınıza çıkacağı bu dönemde, karbonhidratları azaltmalı; protein, vitamin ve kalsiyum ağırlıklı bir beslenme programı tercih etmelisiniz.

Et, balık, tavuk, yumurta gibi besinlerle protein; süt, ayran, yoğurt gibi süt ve süt ürünleriyle kalsiyum; bol bol sebze ve meyve tüketerek de günlük dengeli beslenme programı dahilinde almanız gereken vitamin ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

5. Kapalı Mekanlarda Bulunmamaya Özen Gösterin

Bulaşıcı hastalıkların ve alerjinin çoğalmasına neden olan ortamlarla beraber, değişen hava şartları da birçok hastalğıa sebep oluyor. Pencereleri ve kapıları açarak evdeki havalandırmayı sağlayabilir; mutfak ve banyodaki havalandırma fanlarından yararlanabilir ve hava temizleyici cihazlardan edinebilirsiniz.

Hamilelik döneminizde soğuk algınlığı ya da gribe yakalanmamak için, salgın dönemlerinde kapalı ve kalabalık mekanlarda uzun süre kalmamalı ve ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Gribal enfeksiyonların yaygın olduğu bu mevsimde tokalaşmak, öpüşmek risk arttırıcı olduğundan daha dikkatli olunmalı ve bu tip yakın temaslardan kaçınmalısınız.

6. Pasif Sigara İçiciliği Hamilelikte Riskleri Artırır

Kapalı mekanlarda daha fazla kalınlığından dolayı maruz kaldığınız pasif sigara içiciliği, bebeğinizde rahim içi gelişme geriliği, düşük doğum ağırlığı vb. riskleri de artırabilmektedir. Evinizin hiçbir yerinde sigara içilmesine izin vermeyin ve sigara kulanılan mekanlardan uzak kalın.

7. Hamilelik Döneminde Cildiniz Daha da Hassaslaşıtır; Cildinizi Mutlaka Koruyun

Kış Hamilelerinin Uygulaması Gereken 10 Madde

Hamileliğiniz süresince cildiniz daha hassas olacak ve daha çok bakıma ihtiyaç duyacaktır. Özellikle soğuk havalarda cildiniz kuruyup çatlayabilir. Bu çatlaklar da enfeksiyon riskini artırabilmektedir. Bu nedenle el ve yüz yıkamada soğuk su yerine ılık su kullanmalısınız. Basit nemlendirici kremleri kullanarak cildinizi nemlendirmelisiniz. Elbette ki unutulmayacak en önemli şey bol bol su içmek olacaktır.

8. Hamilelikte Kıyafet ve Ayakkabı Seçimi Önemlidir

Kışın hamile giyiminde, tek parça kalın kıyafetler yerine kat kat, rahatsızlık vermeyecek yumuşak kıyafetler giyilmesi önerilir. Soğuk havalarda ısınmak için giyilen sıkı, naylon, sentetik giysiler çok sağlıklı değildir. Hava geçirme özelliği olmadığından terleme ve buna bağlı mantar enfeksiyonlarına neden olduğundan dolayı bu tür giysiler, iç çamaşırları, pantolonlar tercih edilmemelidir.

Kış aylarında yünlü, pamuklu, havalanabilir, yumuşak giysiler tercih edilmelidir. Ayrıca ayakkabı seçimi de çok önemlidir. Ayağınızı terletmeyecek ama sıcak tutacak bir ayakkabının diğer önemli bir özelliği de, tabanının kar ve buz gibi kaygan zeminlerde kaymayacak şekilde kauçuk ya da benzeri materyallerden yapılmış olmasıdır.

9. HamilelikteYürüyüş ve Yüzme İdeal Sporlardır

Kış Hamilelerinin Uygulaması Gereken 10 Madde

Hamilelik için en uygun egzersiz yürüyüş olsa da kışın ağır ve zorlu koşulları anne adaylarını eve hapsedebiliyor. Evde ya da spor salonunda zorlanmadan yürüyüş bandında yürüşüler, yoga, pilates ya da basit birtakım egzersiz hareketleri yapabilirsiniz.

Havalar uygun olmadığından yüzmek için kapalı yüzme havuzlarını kullanabilirsiniz. Gebelikte en iyi bi diğer egzersiz de yüzmedir. Sağlık kurallarına uygun (devir daimi olan, devamlı kontrol edilen vb.) bir havuzda haftada 2-4 kez, 30 dakika yüzmek sizi çok rahatlatacaktır.

Bu egzersizler sayesinde hamileliğin getirisi olan ağrılarda ve kramplarda azalma göreleceği gibi, doğum sancılarının daha hafif seyretmesine, doğumun daha az acı çekilerek gerçekleşmesine yardımcı olabilecektir. Ayrıca doğumdan sonra vücudun forma girmesini de kolaylaştırıcaktır. Doktorunuz hamileliğinizin riskli olduğunu söylemediği sürece, haftanın dört günü egzersiz yapmak size çok fazla katkıda bulunacaktır.

Kış aylarında güneşten daha az yararlanmakla birlikte, her gün yaklaşık 30-60 dakika açık havada yürümek ya da oturmak, gereken D vitamini için yeterli olacaktır.

10. Evinizi Nemlendirmeye Dikkat Edin

Evlerde kaloriferlerinin kuruttuğu havayı, kaynayan bir çaydanlık, ıslak bezler ya da odayı nemlendiren özel cihazlar gibi tedbirlerle nemlendirmek faydalı olacaktır.

Konular :